Co musíte ráno vědět (24. března)
|

Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v zámoří, jak se dařilo Volkswagenu při obnovené premiéře na dluhopisovém trhu a jakým způsobem Twitter říká to, co si máte myslet? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je považována za první test schopnosti Donalda Trumpa prosazovat svou politiku v Kongresu. Index Dow klesl o 0,02 % na 20 656,58 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 345,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,07 % na 5 817,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,42 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 2,41 %. Nejvýrazněji klesly energetický sektor, síťové odvětví a technologický sektor, dařilo se naopak realitnímu odvětví či sektoru základních materiálů.

Fed zvyšuje sazby, protože (a dokud) může

Americké akcie: Kdopak by se medvěda bál?!

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z výsledků firemního hospodaření a příznivých makroekonomických dat. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,85 % na 377,20 bodu, když většina jeho sektorů byla v zelených číslech. Souhrnný index tak dopadl lépe než tři největší západoevropské burzy - britský index FTSE 100 stoupl o 0,22 %, německý DAX si připsal 1,14 % a francouzský CAC 40 přidal 0,76 %.

Jak neshody v ECB ovlivní ČNB v rozhodování o koruně?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu. Akcie rakouské pojišťovnické skupiny VIG zpevnily v reakci na slušné výsledky hospodaření, které firma zveřejnila před začátkem seance, o 3,3 % na 626 korun. Posílily rovněž akcie energetické společnosti ČEZ nebo cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, na které analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na "kupovat" s cílovou cenou 292 korun. Akcie ČEZ posílily o 0,73 % na 443 korun a akcie Unipetrolu zdražily o 1,16 % na 226,50 Kč. Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno zveřejnila i textilka Pegas Nonwovens, její akcie nakonec zlevnily o 0,79 % na 818,50 Kč.

Termín pro podání daňového přiznání je tady. Co s příjmy z dividend?

4. Očekávané události

V pátek bude největší pozornost poutat série předběžných indexů nákupních manažerů za březen (Japonsko, Francie, Německo, eurozóna a Spojené státy). Kromě toho bude Francie informovat o vývoji své ekonomiky a ve Spojených státech vyjde ještě zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Večer pak bude společnost Baker Hughes jako každý týden informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. S projevem v závěru týdne vystoupí šéf chicagského Fedu Charles Evans a šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vienna Insurance Group loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, Pegasu Nonwovens vzrostl zisk EBITDA na 46,7 milionu eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur. Společnosti se tak podařilo překonat vlastní výhled, který počítal minimálně se zdvojnásobením loňského výsledku 172 milionů eur až do výše 400 milionů eur. Spolu se zveřejněním výsledků VIG oznámila, že plánuje na valné hromadě navrhnout výplatu dividendy 0,8 eura na akcii.

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016 celkových konsolidovaných výnosů 206,4 milionu eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 dosáhly konsolidované výnosy 48,6 milionu eur (meziročně -18,4 %). Pokles tržeb souvisel s vývojem cen polymerů, které proti předchozímu roku zaznamenaly více než 10% propad.

6. Volkswagen se po roce a půl úspěšně vrátil na evropský dluhopisový trh

Německá automobilka Volkswagen se ve čtvrtek po rok a půl dlouhé přestávce způsobené skandálem s manipulacemi testy emisí vrátila na dluhopisový trh. Poptávka po dluhopisech byla dokonce tak vyská, že společnost zvýšila původně plánovaný objem emise na dvojnásobek. Volkswagen byl v předešlých letech největším evropským vydavatelem firemních bondů.

7. Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba Seidlera to vyplývá ze struktury ve čtvrtek zveřejněné dekádní bilance ČNB a likvidity v bankovním sektoru. Objem březnových intervencí se podle Seidlera aktuálně pohybuje zřejmě kolem 300 miliard korun.

8. Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat" s cílovou cenou 292 korun. Titul by tak podle něj investorům mohl během příštích 12 měsíců vydělat zhruba 30 %.

9. China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i výnosy. Podnik také ve čtvrtek oznámil, že poprvé za deset let zvýší výplatu dividendy. Čistý zisk se zvýšil o 0,2 % na 108,7 miliardy jüanů (395 miliard Kč) a odpovídal odhadům analytiků v anketě agentury Reuters.

10. Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté získají majoritu ve volbách, uvedla šéfka bulharských socialistů Kornelia Ninovová.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Jak Twitter cenzuruje

Ed Dowd, někdejší portfoliomanažer ve společnosti BlackRock, je horlivým uživatelem Twitteru, má sklon k prostořekosti a zároveň má více než dobrý postřeh. Jak ve čtvrtek upozornil server ZeroHedge, Dowd nedávno zjistil podivnou věc. Občas mu přes noc zmizí zhruba půl procenta followerů. Začal tedy svůj účet sledovat bedlivěji a zjistil něco ještě zábavnějšího, reakce na jeho tweety mizí v éteru.

Když v pondělí Dowd napsal obzvlášťě šťavnatý tweet o tom, jak NSA a CIA bezskrupulózně monitorují veškerou elektronickou komunikaci, během hodiny nasbíral 13 retweetů. A prozřetelně si pořídil screenshot displeje svého mobilu. Když se vrátil o pět minut později, našel již retwwety pouze dva. Znamená to, že se buď během oněch pěti minut jedenáct lidí rozhodlo přestat jej sledovat (tím pádem by jejich retweety zmizely), nebo to musel provést Twitter sám. Náhoda, nebo plíživá cenzura?

17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie