US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (27. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jaký byl měl být příští rok podle ministryně financí Schillerové schodek českého státního rozpočtu a jak moc se za posledních 100 let zvýšil počet aut v ČR? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
27. 8. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, index Nasdaq Composite za týden přidal více než 1,6 %

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zakončily páteční obchodování na nových maximech. Šéf Fedu Jerome Powell v projevu v Jackson Hole neuhnul z dosavadní politiky centrální banky USA zvyšovat postupně základní úrokovou sazbu. Index Dow stoupl o 0,52 % na 25 790,35 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,62 % na 2 874,69 bodu (historické maximum posunul na 2 876,16 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,86 % na 7 945,98 bodu (historické maximum posunul na 7 949,71 bodu). Index volatility VIX klesl o 3,38 % na 11,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,81 %. Za celý týden Dow posílil o 0,47 %, S&P 500 stoupl o 0,87 % a Nasdaq Composite přidal 1,66 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie pokořily historická maxima

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři zaměřili na projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, jenž řekl, že Fed i nadále počítá s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. V pátek zároveň skončila jednání mezi zástupci Číny a Spojených států, aniž by snížila obchodní napětí mezi oběma zeměmi. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 % na 383,71 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,7 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,19 % na 7 577,49 bodu (týden: +0,25 %), francouzský CAC 40 získal 0,24 % na 5 432,50 bodu (týden: +1,61 %) a německý DAX posílil o 0,23 % na 12 394,52 bodu (týden: +1,51 %).

Konec monopolu centrálních bank a lekce z biologie

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden zpevnila o 1,4 %

Pražská burza v pátek přerušila čtyřdenní sérii ziskových seancí, index PX odepsal 0,65 % na 1 072,86 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, v plusu obchodování zakončil pouze petrochemický holding Unipetrol. Objem obchodů byl s 239 miliony korun výrazně podprůměrný. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,4 %.

6 českých bankomatových osobností

4. Očekávané události

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne pouze institut Ifo zveřejní ekonomické indexy pro Německo a odpoledne v USA vyjdou indexy aktivity chicagského Fedu a průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Schillerová navrhne na rok 2019 rozpočet se schodkem 40 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun, nižším, než se doposud plánovalo. V neděli to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dosud ministerstvo financí počítalo na příští rok se schodkem 50 miliard korun, který už schválila vláda. Snížení deficitu je podle Schillerové dáno očekávaným růstem mezd, a tím i odvodů do rozpočtu.

6. S akciemi Tesly se bude veřejně obchodovat i nadále

Americký výrobce elektromobilů Tesla zůstává veřejně obchodovanou firmou. Představenstvo automobilky na bouřlivém zasedání odmítlo plán jejího šéfa a zakladatele Elona Muska na stažení společnosti z burzy. V pátek to podle agentury Reuters uvedlo v krátkém prohlášení šest jeho členů.

7. Dopady cel na ocel zatím nelze podle firem a asociací vyčíslit

Dopady cel, která začaly uvalovat Spojené státy na ocel a hliník z Evropské unie, nelze zatím vyčíslit. První relevantní data by mohla být k dispozici na konci roku. Vyplývá to z vyjádření dotčených tuzemských firem a asociací pro ČTK. Jejich zástupci rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa i po čtvrt roce kritizují. USA uvalily od června cla ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník z Evropské unie, Kanady a Mexika.

8. USA vedou proti Íránu psychologickou válku, uvedl íránský ministr

Amerika vede proti Íránu a jeho obchodním partnerům psychologickou válku, prohlásil v neděli íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Spojené státy na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa v květnu odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a na začátku srpna obnovily první vlnu protiíránských sankcí.

9. Powell (Fed): Americké ekonomice prospěje další zvyšování úroků

Americká centrální banka počítá i do budoucna s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. Podle jejího šéfa Jeroma Powella je takový postup nejlepším způsobem, jak podpořit oživení americké ekonomiky a udržet růst tvorby pracovních míst a inflaci pod kontrolou. Náznaky zvýšeného rizika přehřátí ekonomiky šéf Fedu v současnosti nespatřuje. Powell to v pátek řekl na pravidelném setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole.

10. Odbory chystají na září shromáždění kvůli růstu mezd ve firmách

Odbory chystají na 11. září shromáždění, na kterém se chtějí připravit na vyjednávání o zvýšení mezd ve firmách. Do Prahy by mělo dorazit na 1 500 odborářů z celé republiky. Akce je součástí odborářské kampaně Konec levné práce. Letos se však program zaměří nejen na výdělky, ale také na bezpečnost práce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet aut v Česku se za století zvýšil tisíckrát

Počet osobních aut na českých silnicích se za 100 let zvýšil řádově tisíckrát. Zatímco na začátku 20. let minulého století bylo v tehdejším Československu registrováno necelých 5 000 vozů, v současnosti je to 5,7 milionu.

Množství vozidel se za první republiky rychle zvyšovalo. V roce 1930 už v Československu jezdilo přes 100 000 aut. Na začátku 60. let minulého století to byl trojnásobek. V roce 1989 bylo v registru 3,2 milionu osobních a dodávkových vozů.

Po vzniku Československa vyráběly osobní auta tři hlavní značky - Tatra, Praga a Laurin & Klement, který se v roce 1925 spojil se Škodovými závody v Plzni. Značka Škoda Auto působí v Česku do současnosti a je největším výrobcem na trhu. Vedle ní v tuzemsku vyrábí ještě Hyundai a TPCA.

Automobil si ve 20. a 30. letech minulého století v Československu mohli dovolit jen ti nejmajetnější. K jeho pořízení potřebovali zhruba 50násobek průměrné dělnické mzdy. V současnosti si lze nový vůz pořídit již za osm či devět platů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně