Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem loni rostla česká ekonomika a jak to jde robotům s basketbalovým míčem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zakončily úterní seanci smíšeně, index Dow přerušil růstovou sérii
Hlavní akciové indexy v USA zakončily úterní obchodování poblíž nuly. Po silném pondělním růstu si investoři vybrali lehčí oddechový čas, index Dow poslaly do mírné ztráty mimo jiné horší hospodářské výsledky společnosti Walgreens Boots Alliance (-12,81 %). Index Dow odepsal 0,30 % na 26 179,13 bodu, index S&P 500 zakončil prakticky beze změny (+0,05 bodu) na 2 867,24 bodu a technologický index Nasdaq Composite posílil o 0,25 % na 7 848,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,30 % na 13,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o tři bazické body na 2,47 %. Bitcoin v úvodu dne přidával přes 20 %, nakonec posílil o zhruba 14 %.
2. Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se bankovnímu sektoru
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, když pondělní čínská a americká makrodata zahnaly obavy investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky. Čekalo se zároveň na další brexitová jednání v britském parlamentu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,35 % na 385,03 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,01 % na 7 391,12 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,33 % na 5 423,47 bodu a německý DAX vzrostl o 0,62 % na 11 754,79 bodu. Dařilo se zejména akciím bank a pojišťoven, které těžily ze zprávy, že Swedbank, která je největším bankovním ústavem působícím v Pobaltí, nebude ve Švédsku vyšetřována kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Akcie ústavu díky tomu vyletěly zhruba o 6 %.
3. Pražská burza v úterý klesla, Stock Spirits odepsala přes 2 %
Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,31 % na 1 081,41 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ, dařilo se naopak rakouským finančním titulům. Objem obchodů byl s 550 miliony korun průměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,11 % na 535,50 Kč. Nejvíce ztratily cenné papíry Stock Spirits, jež odepsaly 2,36 % na 66,30 Kč. Nejvyšší zisk si naopak připsala VIG, která stoupla o 1,01 % na 599 Kč.
4. Očekávané události
Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Čínu, eurozónu či Spojené státy. Evropský statistický úřad zveřejní maloobchodní tržby v eurozóně a USA se pochlubí údaji o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a pravidelnými týdenními zpráva o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Za řečnický pultík se postaví prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Acuity Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu tuzemské ekonomiky na 2,9 %
Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,9 %. Proti roku 2017, kdy hrubý domácí produkt stoupl o 4,5 %, tak roční růst zpomalil. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o 2,6 % a mezičtvrtletně o 0,8 %. Uvedl to v úterý Český statistický úřad.
6. Rusko v březnu snížilo těžbu ropy, ale ne na úroveň dohody s OPEC
Rusko v březnu snížilo těžbu ropy o 112 000 barelů denně na 11,298 milionu barelů denně. Nedosáhlo tak ale redukce, na níž se dohodlo se signatáři dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích partnerů. V ní se zavázalo těžbu snížit o 228 000 barelů denně. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského ministerstva energetiky.
7. Zuckerberg: Facebook by mohl vydavatelům platit za materiály
Facebook uvažuje o vytvoření speciálního produktu v rámci své sociální sítě, který by uživatelům zprostředkoval "vysoce kvalitní zpravodajství". Za materiály by mohla technologická společnost přímo platit vydavatelům, zatímco pro spotřebitele by služba byla bezplatná. Šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg to řekl v rozhovoru s ředitelem vydavatelství Axel Springer Mathiasem Döpfnerem.
8. Moody's: Brexit bez dohody by mohl uvrhnout EU do recese
Světová ekonomika se s vysokou pravděpodobností propadne do recese, pokud Spojené státy a Čína během tří měsíců nedosáhnou obchodní dohody. V Evropské unii a Británii by navíc mohl recesi vyvolat brexit bez dohody. Uvedl to podle serveru CNBC hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi.
9. Němečtí odboráři vyzvali zaměstnance bank ke stávkám
Německý odborový svaz Verdi v úterý vyzval zaměstnance německých bank k výstražným stávkám kvůli stagnujícím rozhovorům o mzdách ve finančním sektoru. Tyto stávky jsou plánovány na příští tři dny, napsala agentura Reuters.
10. Apple zahájil výrobu telefonu iPhone 7 v Indii
Americká společnost Apple zahájila produkci chytrého telefonu iPhone 7 v Indii, kde až dosud vyráběl pouze levnější modely SE a 6S. Od počátku března je vyrábí tchajwanská firma Wistron ve svém závodě v Béngalúru. Informoval o tom list The Economic Times.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nový robot Toyoty se strefuje do basketbalového koše
Neumí driblovat, natož smečovat, ale při trestném nebo tříbodovém hodu basketbalový robot japonské společnosti Toyota zřídkakdy mine koš. Robot vysoký 207 centimetrů při pondělní ukázce umístil do koše pět z osmi pokusů z tříbodového území, ale podle tvůrců se zrovna nevytáhl, obvykle prý střílí lépe.
Zázrak nazvaný Cue 3 (Impuls 3) si s použitím senzorů na svém trupu vytvoří trojrozměrný obrázek s pozicí koše a nastaví motorky uvnitř svých paží a kolen, aby dal hodu ten správný úhel a švih.
Jméno Cue 3 má zřejmě vyjadřovat myšlenku, že technologie může sloužit jako impulz nebo signál pro velké věci, které přijdou.
Podle odborníků by roboti, kteří umí lidské pohyby napodobovat, a dokonce je provádět lépe, mohli být užiteční v rozličných činnostech, například při sklizni plodin, doručování zásilek nebo při práci ve skladištích a továrnách.
Cue 3 předvádí komplexní aktivity, jako jsou používání senzorů a hbité výpočty v reálném čase. Aby mohl házet míč do obroučky, musí mít robot dobrý systém vidění, musí být schopen vypočítat dráhu míče a poté provést hod.
A kdy budou tito roboti umět smečovat? Kdy budou schopni výkonů, které vyžadují běh, driblování a skákání? Tvůrci Toyoty to odhadují na dvacet let, uvedla agentura AP.
Aktuality
