Co musíte ráno vědět (30. března)
|

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak se ve středu vedlo akciovým trhům na obou stranách Atlantiku, na čem po nastartování brexitu trvají britské firmy a jaký těžko uvěřitelný zločinný plán odhalili italští policisté? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající dva hlavní indexy však stouply, hlavně díky energetickému sektoru a firmám Vertex Pharmaceuticals a Amazon.com. Index Dow klesl o 0,2 % na 20 659,32 bodu, širší index S&P 500 ale stoupl o 0,11 % na 2 361,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,38 % na 5 897,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,95 % na 11,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,378 %. Investoři se nyní soustředí hlavně na nadcházejí výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Podle odhadů sesbíraných agenturou Thomson Reuters má zisk společností z indexu S&P 500 za první čtvrtletí vzrůst meziročně o 10,1 %.

Akciové nápady na příští dny: Tesla a Nektar Therapeutics

Roman Koděra (CREDITAS): Investorům do zlata bych doporučil sledovat společnost Barrick Gold

2. Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani oficiální zahájení procesu odchodu Spojeného království z Evropské unie aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy. Britský FTSE 100 posílil o 0,41 % na 7 373,72 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,45 % na 5 069,04 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,44 % na 12 203 bodů. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,33 % na 378,53 bodu. Hlavní událostí dne byla aktivace článku 50 Lisabosnké smlouvy ze strany Spojeného království, čímž byl oficiálně zahájen proces, na jehož konci země opustí Evropskou unii. Britská premiérka Theresa Mayová před poslanci britského parlamentu zopakovala, že chce mít s Evropskou unií "nový, speciální a hluboký vztah".

Evropské akcie: Děsí vás politické riziko? Stojí za to ho přijmout

Denní glosa: Velké Putinovo vítězství na malém dvorku

3. Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské společnosti ČEZ a petrochemického holdingu Unipetrol. Index PX byl téměř celé dopoledne v plusu, před polednem ale o zisky přišel a sesunul se mírně pod hodnotu úterního závěru. Akcie ČEZ obchodování uzavřely se ztrátou 0,29 % na 441,50 Kč. Unipetrol odepsal 1,09 % na 226 korun a telekomunikační společnost O2 Czech Republic si pohoršila o 0,35 % na 281 korun. V červených číslech skončily také textilka Pegas Nonwovens a likérka Stock Spirits. Z finančního sektoru klesla jen Komerční banka, a to o 0,84 % na 953,70 Kč. Propad burzy naopak brzdily rakouské finanční tituly - Erste Group Bank posílila o 0,6 % na 823 korun a pojišťovna VIG o 1,31 % na 612 korun. Nejobchodovanějším titulem na pražském trhu byla ve středu MONETA Money Bank, která stoupla o 0,06 % na 84,95 Kč.

Pustí se ČEZ do dostavby jaderných elektráren? Toto jsou tři základní modely financování investice

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjdou v eurozóně indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry, Německo odtajní inflační statistiku a k zasedání se sejde Česká národní banka. Odpoledne přijde ve Spojených státech řada na pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, finální zprávu o vývoji americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Veřejně promluví prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Hospodářská čísla představí v Evropě oděvní společnost Hennes & Mauritz a v Číně PetroChina a Industrial & Commercial Bank of China.

Čtvrteční zasedání ČNB bude poslední před vypršením příslibu centrální banky neustoupit od kurzového závazku před koncem prvního čtvrtletí. "Ani na tomto zasedání podle nás nelze očekávat, že by banka jakkoli změnila své vyjádření ohledně pravděpodobného načasování konce kurzového závazku," říká Viktor Zeisel, ekonom z Komerčni banky. "Bankovní rada by měla pouze zopakovat, že závazek pravděpodobně zruší kolem poloviny letošního roku. My se stále domníváme, že k jeho konci dojde o něco dříve, a to na pravidelném měnově politickém zasedání 4. května." Podle Zeisela však roste i riziko, že bankovní rada k tomuto kroku přistoupí na neohlášeném zasedání v průběhu dubna.

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn, aby jim garantoval přístup na jednotný evropský trh. Chtějí mít jistotu, že ekonomicky přežijí, a některé upozorňují, že překážky ve volném obchodování mohou ohrozit budoucnost automobilek a přerušit letecké spojení mezi Británií a kontinentální Evropou.

6. Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném řízení o tom ve středu rozhodl soud v Londýně. Odmítl tedy případ postoupit dál k plnému řízení. Kyjev v dokumentech uvedl, že dluh nesplatil i kvůli anexi Krymu, který Rusko obsadilo v roce 2014. Ukrajina se proti verdiktu chce odvolat.

7. Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání. Mluvčí Evropské komise však nepotvrdila, že k dohodě skutečně došlo. Na dohodě o reformách závisí uvolnění peněz ze třetího záchranného programu, o němž mají jednat ministři financí eurozóny již 7. dubna.

8. Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange. Své rozhodnutí zdůvodnila obavami z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Firmy LSE a Deutsche Börse se na fúzi v hodnotě kolem 29 miliard eur dohodly zhruba před rokem. Spojením chtěly vytvořit obří burzovní skupinu, která by dokázala lépe soupeřit s americkými konkurenty.

9. Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost Nikko Securities Indonesia. Podle Hospodářských novin a jejich zdroje proběhlo zatím jen předběžné jednání, žádnou oficiální nabídku prý management nedostal.

10. Westinghouse požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to ve středu jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu. Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská policie překazila plán na krádež těla Enza Ferrariho

Italská policie odhalila skupinu zločinců, kteří si chtěli vydělat peníze únosem tělesných pozůstatků Enza Ferrariho, zakladatele automobilky Ferrari. Únosci hodlali požadovat za tělo Enza Ferrariho pohřbené před více než čtvrt stoletím výkupné od příbuzných či vedení automobilky.

Zločinný plán policisté náhodně odhalili při vyšetřování obchodů se zbraněmi a drogami. Podrobnosti o gangu ani chystané akci policie nezveřejnila.

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
před 38 minutami

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
před hodinou

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
před hodinou

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:33

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %
12:03

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti 5,81 % dospělých,...
Úvěry Česká republika
Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
11:49

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
10:12

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
09:52

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus