Co musíte ráno vědět (31. října)
|

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v letošním roce poroste česká ekonomika podle České bankovní asociace a v jakých městech se nejlépe žije? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý rostly díky výrobcům čipů a dopravním firmám

Americké akcie v úterý posílily a všechny tři hlavní indexy si připsaly více než 1,5 %. K růstu nejvíce přispěly čipové a dopravní firmy, investoři se podle analytiků snažili využít nízkých cen těchto titulů po nedávném propadu trhů. Dow vzrostl o 1,77 % na 24 874,64 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,57 % na 2 682,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,58 % na 7 161,65 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,47 % na 23,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 3,12 %.

Rudý říjen na trzích jako příležitost k levným předvánočním nákupům?
Říjen bývá pro akcie náročným měsícem a i letos se trhy vyvíjejí v souladu s burzovním almanachem. Globálně trhu dominovaly plošné výprodeje akcií, které ale mohou nabídnout zajímavé příležitosti k levným nákupům.
Obrat na akciových trzích, který byste neměli přehlédnout
Jedním ze signálů, že současné propady na akciových trzích mohou být vážnější, než se na první pohled může zdát, jsou výrazné ztráty akcií v cyklických sektorech. Trochu přehlížený faktor, který ale může mít o to větší vliv.
Investorský magazín: Akciové výprodeje jako začátek konce býka, nebo nákupní příležitost?
Pro úspěch v investování je potřeba sledovat, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat. V říjnu se po dlouhé odmlce začali zbavovat akcií. Jak dlouho může fáze RISK OFF na trzích trvat? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín. Také se zaměřuje na české automobilky nebo probíhající změny ve světě financí. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o zhruba 8 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, náladu na trzích určovala zejména výsledková sezóna. Ke slovu se ale znovu dostal také obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, neboť agentura Bloomberg informovala, že administrativa Donalda Trumpa zvažuje uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží, pokud jednání mezi oběma zeměmi na listopadovém summitu G20 nepřinese žádný výsledek. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,01 % na 355,53 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 7 035,85 bodu, ale francouzský CAC 40 klesl o 0,22 % na 4 978,53 bodu a německý DAX ztratil 0,42 % na 11 287,39 bodu. Nedařilo se zejména největším německým aerolinkám Deutsche Lufthansa, jejichž akcie po zveřejnění výsledků hospodaření za uplynulý kvartál zlevnily o 8,1 %.

Končí éra korporací?
Nástup takzvané gig economy oslabí pozici korporací, které přijdou o loajalitu zaměstnanců. Ti budou pracovat zároveň pro několik firem, a budou se tak primárně soustředit na vlastní zájmy, nikoli na zájmy zaměstnavatele, řekla v rámci projektu Alter Eko viceprezidentka společnosti SAP Andrea Hepnerová.

3. Pražská burza v úterý skončila v mínusu, akcie Monety zlevnily o 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní růst o více než dvě procenta, index odepsal 0,51 % na 1 049,82 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s necelými 320 miliony korun podprůměrný. Akcie elektrárenské společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,02 % na 535,50 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenal telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož cenné papíry odevzdaly 2,24 % na 239,50 Kč. S výjimkou Erste Group Bank, která zpevnila o 0,97 % na 918 Kč, uzavřely v mínusu všechny finanční tituly.  MONETA Money Bank ztratila 2,04 % na 74,35 Kč.

Investiční fórum: Jak investovat v roce 2019?
Chcete se dozvědět, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové, realitní a komoditní trhy v roce 2019? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte ve čtvrtek 3. ledna 2019 na Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na středu Austrálie zveřejní inflační statistiku a Japonsko se pochlubí spotřebitelskou důvěrou, průmyslovou výrobou a zahájenou výstavbou. Zasedat bude také japonská centrální banka, která by podle analytiků měla ponechat základní úrokovou sazbu na -0,1 %. V Evropě vyjdou předběžné údaje o inflaci v eurozóně, Francii a Itálii, německé maloobchodní tržby a nezaměstnanost v eurozóně. Spojené státy na trh pošlou statistiku počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat například společnosti Anthem, Garmin, Estée lauder Cos, Yum! Brands, General Motors, Sprint, Airbus, OMV, Sanofi či GlaxoSmithKline. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3 % z červencových 3,3 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky po předchozím růstu nad jejími dlouhodobými možnostmi. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad ponechala na 2,9 %.

6. Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let

Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to v úterý premiér Andrej Babiš před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa. Nový jaderný blok by měl vzniknout právě v elektrárně Dukovany, jejíž životnost by měla podle dosavadních předpokladů skončit kolem roku 2035. Babiš v pondělí uvedl, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.

7. Italská ekonomika stagnuje, premiér tím obhajuje rozpočtový plán

Italská ekonomika v třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,8 %, ve srovnání s předchozím kvartálem pak stagnovala. V úterý to uvedl italský statistický úřad ISTAT. Podle italského premiéra Giuseppa Conteho se ale takový vývoj hrubého domácího produktu očekával.

8. Kvartální provozní zisk koncernu VW klesl o 18,6 %

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen ve třetím čtvrtletí klesl o 18,6 % na 3,51 miliardy eur. Důvodem jsou slabší prodeje a zavedení přísnějších ekologických pravidel. Zisk nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,21 miliardy eur.

9. Technologické firmy varují před zavedením digitální daně v EU

Vedoucí představitelé 16 evropských technologických firem varovali, že návrh Evropské komise na zavedení digitální daně v Evropské unii bude mít negativní dopad na inovace i hospodářský růst. V úterý o tom informovaly agentura AP a list Financial Times. Komise v březnu představila návrh na zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků, jako jsou Google, Amazon či Facebook. Jeho cílem je zajistit spravedlivější zdanění těchto podniků.

10. Bankou roku 2018 je Česká spořitelna

Bankou roku 2018 se stala na základě rozhodnutí odborné poroty Česká spořitelna před ČSOB a Monetou Money Bank. Nejlepší životní pojišťovnou je Komerční pojišťovna, nejlepší neživotní pojišťovnou Uniqa. O vítězích rozhodovaly stovky kritérií z pohledu klienta a téměř třicet ekonomických ukazatelů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Praha je druhým nejlepším městem pro život v regionu

Praha je druhým nejlepším městem pro život a podnikání v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepší je Vídeň, která mezi stovkou vybraných světových měst skončila na pátém místě. Praha je na 23. příčce.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Arcadis. Jednotlivá města byla hodnocena podle kvality života obyvatel, úrovně podnikatelského prostředí a dlouhodobě udržitelného rozvoje.

"Praha je v žebříčku Arcadis Sustainable Cities hodnocena jako takzvaný vyrovnaný inovátor. V kvalitě života obyvatel a úrovni podnikatelského prostředí se celosvětově umístila velmi vysoko. Index oceňuje například dostupnost a kvalitu zdravotní péče, bezpečnost, rozvoj turismu, řadu příležitostí k podnikání a širokou nabídku pracovních míst," uvedla Lenka Matějíčková z české pobočky Arcadis.

V případě trvale udržitelného rozvoje podle ní studie dobře hodnotí vodní hospodářství a zeleň ve městě. Naopak prostor pro zlepšení je v dopravě, geografickém i virtuálním propojení města a ve zlepšení odpadového hospodářství.

"Přední místo Praze ve středoevropském srovnání zajišťuje množství zeleně, dostupnost a kvalita zdravotní péče a vyváženost pracovního a osobního života. Praha je pro návštěvníky velmi atraktivní a sama turismus maximálně podporuje. Index poukazuje na nutnost omezit emise oxidu uhličitého, podpořit alternativní způsoby dopravy a zlepšit zpracování odpadních vod," uvedla dále Matějíčková.

V celkovém žebříčku se nejlépe umístil Londýn, následují Stockholm, Edinburgh, Singapur a Vídeň. V rámci regionu jsou na tom po Vídni a Praze nejlépe Varšava (celkově 54.), Budapešť (57.) a Moskva (58.).

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)