Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v letošním roce poroste česká ekonomika podle České bankovní asociace a v jakých městech se nejlépe žije? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý rostly díky výrobcům čipů a dopravním firmám
Americké akcie v úterý posílily a všechny tři hlavní indexy si připsaly více než 1,5 %. K růstu nejvíce přispěly čipové a dopravní firmy, investoři se podle analytiků snažili využít nízkých cen těchto titulů po nedávném propadu trhů. Dow vzrostl o 1,77 % na 24 874,64 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,57 % na 2 682,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,58 % na 7 161,65 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,47 % na 23,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 3,12 %.
2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o zhruba 8 %
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, náladu na trzích určovala zejména výsledková sezóna. Ke slovu se ale znovu dostal také obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, neboť agentura Bloomberg informovala, že administrativa Donalda Trumpa zvažuje uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží, pokud jednání mezi oběma zeměmi na listopadovém summitu G20 nepřinese žádný výsledek. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,01 % na 355,53 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 7 035,85 bodu, ale francouzský CAC 40 klesl o 0,22 % na 4 978,53 bodu a německý DAX ztratil 0,42 % na 11 287,39 bodu. Nedařilo se zejména největším německým aerolinkám Deutsche Lufthansa, jejichž akcie po zveřejnění výsledků hospodaření za uplynulý kvartál zlevnily o 8,1 %.
3. Pražská burza v úterý skončila v mínusu, akcie Monety zlevnily o 2 %
Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní růst o více než dvě procenta, index odepsal 0,51 % na 1 049,82 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s necelými 320 miliony korun podprůměrný. Akcie elektrárenské společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,02 % na 535,50 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenal telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož cenné papíry odevzdaly 2,24 % na 239,50 Kč. S výjimkou Erste Group Bank, která zpevnila o 0,97 % na 918 Kč, uzavřely v mínusu všechny finanční tituly. MONETA Money Bank ztratila 2,04 % na 74,35 Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu Austrálie zveřejní inflační statistiku a Japonsko se pochlubí spotřebitelskou důvěrou, průmyslovou výrobou a zahájenou výstavbou. Zasedat bude také japonská centrální banka, která by podle analytiků měla ponechat základní úrokovou sazbu na -0,1 %. V Evropě vyjdou předběžné údaje o inflaci v eurozóně, Francii a Itálii, německé maloobchodní tržby a nezaměstnanost v eurozóně. Spojené státy na trh pošlou statistiku počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat například společnosti Anthem, Garmin, Estée lauder Cos, Yum! Brands, General Motors, Sprint, Airbus, OMV, Sanofi či GlaxoSmithKline. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3 % z červencových 3,3 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky po předchozím růstu nad jejími dlouhodobými možnostmi. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad ponechala na 2,9 %.
6. Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let
Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to v úterý premiér Andrej Babiš před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa. Nový jaderný blok by měl vzniknout právě v elektrárně Dukovany, jejíž životnost by měla podle dosavadních předpokladů skončit kolem roku 2035. Babiš v pondělí uvedl, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.
7. Italská ekonomika stagnuje, premiér tím obhajuje rozpočtový plán
Italská ekonomika v třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,8 %, ve srovnání s předchozím kvartálem pak stagnovala. V úterý to uvedl italský statistický úřad ISTAT. Podle italského premiéra Giuseppa Conteho se ale takový vývoj hrubého domácího produktu očekával.
8. Kvartální provozní zisk koncernu VW klesl o 18,6 %
Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen ve třetím čtvrtletí klesl o 18,6 % na 3,51 miliardy eur. Důvodem jsou slabší prodeje a zavedení přísnějších ekologických pravidel. Zisk nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,21 miliardy eur.
9. Technologické firmy varují před zavedením digitální daně v EU
Vedoucí představitelé 16 evropských technologických firem varovali, že návrh Evropské komise na zavedení digitální daně v Evropské unii bude mít negativní dopad na inovace i hospodářský růst. V úterý o tom informovaly agentura AP a list Financial Times. Komise v březnu představila návrh na zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků, jako jsou Google, Amazon či Facebook. Jeho cílem je zajistit spravedlivější zdanění těchto podniků.
10. Bankou roku 2018 je Česká spořitelna
Bankou roku 2018 se stala na základě rozhodnutí odborné poroty Česká spořitelna před ČSOB a Monetou Money Bank. Nejlepší životní pojišťovnou je Komerční pojišťovna, nejlepší neživotní pojišťovnou Uniqa. O vítězích rozhodovaly stovky kritérií z pohledu klienta a téměř třicet ekonomických ukazatelů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Praha je druhým nejlepším městem pro život v regionu
Praha je druhým nejlepším městem pro život a podnikání v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepší je Vídeň, která mezi stovkou vybraných světových měst skončila na pátém místě. Praha je na 23. příčce.
Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Arcadis. Jednotlivá města byla hodnocena podle kvality života obyvatel, úrovně podnikatelského prostředí a dlouhodobě udržitelného rozvoje.
"Praha je v žebříčku Arcadis Sustainable Cities hodnocena jako takzvaný vyrovnaný inovátor. V kvalitě života obyvatel a úrovni podnikatelského prostředí se celosvětově umístila velmi vysoko. Index oceňuje například dostupnost a kvalitu zdravotní péče, bezpečnost, rozvoj turismu, řadu příležitostí k podnikání a širokou nabídku pracovních míst," uvedla Lenka Matějíčková z české pobočky Arcadis.
V případě trvale udržitelného rozvoje podle ní studie dobře hodnotí vodní hospodářství a zeleň ve městě. Naopak prostor pro zlepšení je v dopravě, geografickém i virtuálním propojení města a ve zlepšení odpadového hospodářství.
"Přední místo Praze ve středoevropském srovnání zajišťuje množství zeleně, dostupnost a kvalita zdravotní péče a vyváženost pracovního a osobního života. Praha je pro návštěvníky velmi atraktivní a sama turismus maximálně podporuje. Index poukazuje na nutnost omezit emise oxidu uhličitého, podpořit alternativní způsoby dopravy a zlepšit zpracování odpadních vod," uvedla dále Matějíčková.
V celkovém žebříčku se nejlépe umístil Londýn, následují Stockholm, Edinburgh, Singapur a Vídeň. V rámci regionu jsou na tom po Vídni a Praze nejlépe Varšava (celkově 54.), Budapešť (57.) a Moskva (58.).
Aktuality
