(Další) varovný signál pro americké akcie. V letech 2000 a 2007 zafungoval perfektně
|

(Další) varovný signál pro americké akcie. V letech 2000 a 2007 zafungoval perfektně

Jako kdyby to americký akciový býk, tolik nenáviděný a nedůvěryhodný, neměl dost těžké. Zatvrzelý skeptik, hedgeový manažer a bloger Jesse Felder vypozoroval varovný signál hned na několika na sobě nezávislých grafech.

Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX Ekonomické a tržní indikátory

Felder do jednoho grafu seřadil akciový index S&P 500, poměr vývoje cen akcií v sektorech zbytného a nezbytného spotřebního zboží a služeb (jednoduchý ukazatel ochoty investorů riskovat), index volatility VIX a spready firemních dluhopisů.

"Standardně se tyto grafy vyvíjejí víceméně společně. Vyšší ceny akcií bývají spojeny s větší ochotou riskovat, nižší volatilitou a zužujícími se spready u korporátních bondů," píše Felder. "Když se křivky v jednotlivých grafech začnou vyvíjet na sobě nezávisle, bývá to znamení, že se na trhu něco děje, něco mění. A že ceny akcií budou mít napříště tendenci klesat."

V březnu 2000, když byly ceny akcií na vrcholu, sice stále investoři byli ochotni riskovat, ale volatilita a spready již vysílaly varovné signály (křivky šly opačným směrem než ceny akcií). V roce 2007 se od vývoje cen akcií odpojily všechny tři sledované indikátory. Totéž se stalo i v letech 2015-2016, kdy si americký akciový trh vybral celkem podstatný oddechový čas ve svém růstu. A všechny tři indikátory varují akciové investory i v současnosti.

"John Templeton kdysi řekl, že se býčí trendy rodí z pesimismu, rostou z pochyb, dospívají v optimismu a umírají na euforii. Podle mě uvedené indikátory pomáhají vystihnout období, kdy jsou optimismus a nadšení vyčerpané a otevírá se prostor pro pokles cen na akciovém trhu. A současnost může být dalším takovým momentem," uzavírá Jesse Felder. Po rychlém růstu indexů v letošním roce živeném především nadějemi na světlé zítřky minimálně poznámka ke zvážení.

Býčí trend v USA: Růst ocenění akcií, nebo větší zisky firem?
Často se mluví o tom, že jsou americké akcie v současnosti výrazně nadhodnocené, že je býčí trend již nezdravý a unavený. Tak se podívejme na pár čísel.
Zdroj: thefelderreport.com