Denní glosa: Císař je nahý, říká Bill Gross
|

Denní glosa: Císař je nahý, říká Bill Gross

Ceny na akciových trzích vycházejí z očekávání příliš optimistických, dluhopisové trhy započítávají příliš mnoho růstu, a vůbec ceny všech aktiv jsou uměle vyhnány na úrovně, o kterých si jen investor soustředěný na abstraktní modely a praxi z minulosti může myslet, že by mohly vést k výnosům srovnatelným s právě uplynulými šesti lety, nebo dokonce s desetiletími předcházejícími pádu Lehman Brothers.

Bill Gross Investiční guru Investiční bubliny Americké akcie Americké státní dluhopisy Glosa

Rychlé tempo růstu a produktivita, jež je umožňuje, jsou nejspíše jen vzpomínkami na dobu dávno minulou. Když to napíšu já nebo nějaký podobný rozumbrada, jimiž je internet nacpán k prasknutí, nestane se nic. Maximálně nějaký investiční guru povýšeně odfrkne, že přece jeho modely a dosavadní praxe říkají, že ceny akcií porostou donekonečna (nebo alespoň do chvíle, než on sám uzavře své dlouhé pozice a odtáhne do Karibiku).

Když to ovšem řekne Bill Gross, je to něco jiného. Legendární (to adjektivum trpí nadužíváním, ale ke Grossovi navzdory řadě nenaplněných predikcí z uplynulých let patří) hedgeový manažer se rozhodl říci, o čem dosud mluvili jen zatvrzelí škarohlídi, totiž že císař optimismu, jenž vládne na Wall Street tváří v tvář ekonomické realitě, je dočista nahý. Za pár let se budou všichni divit, proč sami ještě v půli roku 2017 mluvili o vládcově brokátovém plášti nekonečných černých čísel a dvouciferných výnosů. Inu, jako vždy.