Denní glosa: Jak prodělat sto miliard korun?
|

Denní glosa: Jak prodělat sto miliard korun?

Nevíte? Zeptejte se Billa Ackmana, proslulého amerického investora, který se nebojí chodit proti tržnímu proudu. Vždycky mu to ale štěstí nepřináší.

Nejbohatší investoři a byznysmeni Americké akcie Farmacie Glosa

Během posledních dvou let nacpal Ackmanův hedgeový fond Pershing Square Capital Management celkem 5,5 miliardy dolarů do farmaceutické firmy Valeant Pharmaceuticals, o níž postupně vyšlo najevo, že je spíše překupníkem než výrobcem léků. K obstojným výsledkům hospodaření si navíc Valeant pomáhá "agresivním účetnictvím", tedy něčím, čemu se všude jinde než na Wall Street říká podfuk (dobře, ne úplně všude, ale třeba ve Strakově akademii toto opomenutí jistě prominou).

Ackman to ignoroval. Svoji pozici naopak zatvrzele navyšoval právě v dobách, kdy ostatní investoři dávali od Valeantu ruce pryč. Poslední akcie, jež nakoupil na jaře 2015 po 161 USD, prodal minulý týden po 11 USD. Navíc ještě zacvakal přes 400 milionů za uzavření opcí, které se mezitím obrátily proti němu. Celková ztráta: 4,1 miliardy USD.

Investorům, kteří Pershingu svěřili peníze, stále zbývá kolem deseti a Ackmanovi samotnému téměř půl druhé miliardy dolarů, takže mu nemusíte posílat své vyřazené ferrari coby humanitární pomoc. Ale ztráta v přepočtu bezmála šest milionů korun za hodinu zabolela i jeho.