Druckenmiller: Buďte opatrní a otevřete oči, klíč k budoucímu vývoji na trhu je v jednotlivých sektorech
|

Druckenmiller: Buďte opatrní a otevřete oči, klíč k budoucímu vývoji na trhu je v jednotlivých sektorech

Když mluví Stanley Druckenmiller, vyplatí se poslouchat. Nedávno vystoupil na akci pořádané The Economic Club of New York a pohovořil o tom, co je podle něj nejlepší ukazatel budoucího vývoje na akciových trzích.

Americké akcie S&P 500 Těžba Sektory

Stanley Druckenmiller nedávno zaujal prohlášením, že se zbavil všech akcií a investuje již jen do státních dluhopisů, přičemž jeho cílem nejsou ani tak výnosy, ale spíše zajištění před tím, co se na trzích děje. Na setkání v New Yorku mluvil se Scottem Bessentem, zakladatelem investiční firmy Key Square Group, o současných ekonomických problémech, centrálních bankách a jejich politice a samozřejmě o tom, co se děje na finančních trzích.

Druckenmiller mimo jiné popsal, jak vnímá aktuální dění na akciových trzích, a zmínil, na co by si investoři měli dávat pozor. Nejlepším ukazatelem budoucího dění na trzích je podle něj to, co se děje v rámci jednotlivých segmentů a sektorů. Nejde prý o akciový trh jako celek, ale to, jak se daří cyklickým titulům.

Konkrétně má na mysli sektory, jako jsou těžba, drahé kovy, doprava, maloobchod a další. Tyto sektory nyní ve srovnání se zbytkem trhu ztrácejí, což je varovné znamení. Index S&P Retail od srpna 2018 klesl (do doby, kdy Druckenmiller hovořil) o 24 %, Russell 2000 klesl o 15 % a měl za sebou hodně volatilní období, S&P Metals and Mining byl 20 % pod vrcholem. Všechny tyto sektory byly v porovnání s celým trhem na 52týdenních minimech, přičemž společnosti, které nejsou citlivé na fází hospodářského cyklu, byly na relativních maximech. "Tento stav jednotlivých sektorů sice neříká, že by měla hned přijít recese, ale vzkazuje, že bychom měli být opatrní a mít oči otevřené," uvedl Druckenmiller.

Hedgeový manažer a bloger Jesse Felder sestavil indikátor, který v jednom grafu ukazuje výkonnost indexu S&P 500 (ETF SPY) a společnou relativní výkonnost sektorů maloobchodu (XRT), těžby (XME), dopravy (IYT) a indexu Russell 2000 (IWM). Vybrané sektory na tom v porovnání s indexem S&P 500 nejsou zrovna dobře.

Zdroj: thefelderreport.com