Co musíte ráno vědět (19. dubna)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, která země se vrátila na dluhopisové trhy a kde všude se dá v Německu bydlet? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a Dow se po devíti měsících vrátil nad 18 000 bodů
Americké akcie v pondělí posílily a index Dow se poprvé od loňského července dostal nad hranici 18 000 bodů. Navzdory neúspěšnému nedělnímu jednání předních ropných producentů o zmrazení těžby černého zlata na lednové úrovni zpevnily akcie ropných podniků. Dow přidal 0,6 % na 18 004,16 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,65 % na 2 094,34 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 960,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,98 % na 13,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 1,769 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, nejslabší výkon naopak podaly technologické odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví. Po konci obchodování se hospodářskými výsledky za první tři měsíce letošního roku pochlubily například společnosti Netflix a IBM.
2. Evropské akcie v úvodu týdne mírně posílily, pomáhali jim automobilky a dopravci
Evropské akcie v pondělí zamířily nahoru. Investoři se ze sebe snažili setřást obavy z nízkých cen ropy a zaměřovali se na pozitivní vývoj cen akcií automobilek a cenných papírů v sektoru cestovního ruchu. Britský FTSE 100 připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 0,26 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %. Španělská Caixabank učinila novou nabídku na převzetí podílu 56 % v portugalské Banco BPI, který ještě nevlastní. Její akcie však přesto ztratily přes tři procenta. Akcie společností Thomas Cook a TUI vedly nahoru sektor cestovního ruchu poté, co na oba tituly společnost Berenberg zvýšila doporučení a směrem nahoru upravila i jejich cílové ceny. To v kombinaci s klesajícími cenami ropy podpořilo také dopravce včetně aerolinek easyJet. K dalšímu úspěšnému sektoru v pondělí patřily automobilky, nahoru je vedla společnost BMW, jejíž akcie zpevnily o 2 %, když na ně analytici banky Goldman Sachs zvýšili doporučení na "kupovat" z "prodávat".
Trump, Putin, Le Penová a další: Autoritářství na vzestupu
3. Akcie na pražské burze zahájily týden ztrátami, pokles indexu PX brzdila Komerční banka
Index PX v pondělí klesl o 0,22 % na 904,65 bodu, ale index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,3 % připsal. Akcie O2 C.R. se totiž poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu, a jejich propad tak celkový výkon burzy mírně zkreslil. Největší zobchodovaný objem připadl akciím Komerční banky, které zpevnily o bezmála 2 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, která naopak oslabila o 0,24 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry odevzdaly 0,19 %. Významnějšího objemu dosáhla také tabáková společnost Philip Morris ČR, která však odepsala procento. Akcie O2 C.R. se v pondělí propadly o 4,64 %, jejich hrubý dividendový výnos v pátek činil 6,4 % (hrubá dividenda 16 Kč na akcii). Kolem dvou procent ztratily také Fortuna a Pegas Nonwovens, naopak Kofola ČS bezmála procento připsala. Akcie likérky Stock Spirits posílily o 0,19 % a nijak drasticky nereagovaly na zprávu, že generální ředitel podniku Chris Heath s okamžitou platností odstoupil z funkce.
IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil
4. Očekávané události
Úterý bude na makrodata spíše slabé. Z indexu ZEW se investoři dovědí, jak je na tom německá ekonomika a jakým směrem by se mohla dále vyvíjet. Odpoledne Spojené státy přidají statistiku zahájené výstavby doplněnou o počet vydaných stavebních povolení. Hospodářské výsledky zveřejní v USA Johnson & Johnson, Harley-Davidson, Philip Morris International, Goldman Sachs, Intel, Yahoo! či UnitedHealth Group a v Evropě například Perrigo či TomTom. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čínská ekonomika rostla v prvním kvartálu mezičtvrtletně nejpomaleji od roku 2010
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 1,1 %, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. Již v pátek Čína uvedla, že meziročně vzrostl její hrubý domácí produkt o 6,7 %, nejméně za sedm let.
6. Průzkum MF: Česká ekonomika poroste do roku 2019 zhruba o 2,5 % ročně
Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,5 % ročně. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 20 tuzemských odborných institucí. Letos i příští rok by podle materiálu měl být růst ekonomiky tažen domácí poptávkou.
7. EPH a PPF Investments koupily doly a uhelné elektrárny Vattenfallu v Německu
Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.
8. Bundesbanka: Německá ekonomika počátkem roku zrychlila růst
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí díky silné domácí poptávce výrazně zrychlila růst. V jarním čtvrtletí však největší evropskou ekonomiku zřejmě čeká zpomalení. Předpověděla to v pondělní měsíční zprávě německá Bundesbanka.
9. Argentina se po 15 letech vrátila na dluhopisové trhy
Argentina se po 15 letech vrací na mezinárodní trh dluhopisů, z něhož byla vyloučena po bankrotu v roce 2002. Argentinská vláda v pondělí oznámila emisi obligací v celkové hodnotě 10-15 miliard dolarů. S její pomocí vyplatí zbylé věřitele, s nimiž se v letošním roce dohodla na řešení jejich pohledávek.
10. Brexit by britské ekonomice způsobil trvalou újmu, tvrdí ministr financí Osborne
Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne. Jestliže země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o 6 %, upozornil také.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Německé válečné bunkry začínají sloužit jako moderní byty
Válečné bunkry byly řadu let považovány za jizvy na tvářích německých měst, které byly trpěny především kvůli mimořádně vysokým nákladům na jejich odstranění. V poslední době se ale pro ně nachází nové využití a stále častěji je architekti proměňují v atypické byty. Nový trend v bydlení je pro mnoho Němců lákavý i díky tomu, že bunkry jsou často umístěny v atraktivních lokalitách v centrech měst.
Bunkry s 900 metry čtverečními užitné plochy lze podle německého architekta Rainera Mielkeho pořídit i za méně než 100 000 eur. I při zohlednění nákladů na přestavbu tak vyjdou levněji než nákup klasického bytu. Průměrná cena bytu o šedesáti čtverečních metrech se v Berlíně se pohybuje kolem 2 700 eur za metr čtvereční, v celém Německu je průměr 2 300 eur za metr čtvereční.