US MARKETOtevírá za: 8 h 18 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Co musíte ráno vědět (25. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, za kolik je nový majitel NWR ochotný prodat českému státu OKD a co si myslí Donald Trump o návrhu nové dvacetidolarovky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, velké ztráty utrpěly Alphabet a Microsoft. Ani za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 zahájily páteční obchodování kolem nuly a během celého dne se pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Výraznější pokles zaznamenal index Nasdaq Composite, který srážel propad cen technologických titulů. Index Dow se navzdory sedmiprocentní ztrátě akcií Microsoftu v pátek vrátil nad 18 000 bodů (přidal 0,12 % na 18 003,75 bodu), širší S&P 500 seanci zakončil na zelené nule (stoupl o 0,1 bodu na 2 091,58 bodu) a Nasdaq Composite klesl o 0,8 % na 4 906,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,23 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,886 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou skončily technologie a jen minimální zisky si připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Dílčí index benchmarku S&P 500 zahrnující technologické firmy oslabil o 1,9 %, což byl jeho největší propad od počátku února. Akcie Facebooku klesly o 2,5 % a akcie Intelu o procento. Kvůli výsledkům hospodaření, které zaostaly za očekáváním analytiků, výrazně zlevnily rovněž akcie společností Microsoft a Alphabet.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie dále zpevňují, poslední rezistence před historickými rekordy ale zatím vydržela

2. Evropské akcie v pátek klesaly pod tíhou výsledků automobilek, za celý týden však hlavní indexy vzrostly

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,32 %, za celý týden si nicméně připsal 1,65 %. Podobně pátek skočil pro většinu velkých evropských burz s výjimkou londýnské, kterou stahovaly výsledky těžařského sektoru a sílící libra. Německý automobilový koncern Volkswagen v pátek oznámil, že za loňský rok utržil ztrátu 1,59 miliardy eur. Na vině je aféra s emisními podvody. Firma rozhodla o navýšení rezerv, jež bude potřebovat na likvidaci následků skandálu, na 16,2 miliardy z dosavadních 6,7 miliardy eur, a dále oznámila, že vyplatí dividendu jen 0,17 eura na preferenční akcii. Oproti loňskému roku je dividenda nižší o 97 % a oznámená celoroční ztráta je největší v historii podniku. V roce 2014 automobilka vydělala 11 miliard eur. Akcie Volkswagenu v reakci na tyto informace klesaly v jednu chvíli o více než 6 %, poté se ale odrazily a vrátily se k nule. Nakonec titul odepsal 1,26 %.

Překážka pro recesi: Na tento sektor spoléhají USA i Evropa, když se mluví o růstu

Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků

3. Pražská burza v pátek smazala ranní ztráty a zakončila seanci mírným vzestupem. Za celý týden posílila téměř o 1,5 %

Index PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 919,60 bodu, tedy o 0,11 % výše ve srovnání s koncem čtvrtečního obchodování. Nejúspěšnějšími tituly v pátek byly Fortuna, Erste Group a Stock Spirits, nejhůře si vedly akcie Philip Morris ČR, Komerční banky a Kofoly ČeskoSlovensko. Cenné papíry Erste Group zhodnotily navzdory snížení cílové ceny ze strany německé Deutsche Bank na 27 z 29 eur. Titul přidal 2,18 % na 701,50 Kč. Akcie pojišťovny VIG si polepšily o 0,43 % na 556,10 Kč. Akcie Komerční banky přišly o 2,33 % a zakončily týden na ceně 4 915 korun. Akcie Philip Morris ČR odepsaly 3,82 % na 12 232 korun, a pokračovaly tak ve čtvrtečním poklesu, který byl reakcí na pozbytí práva na výplatu dividendy. Akcie společnosti ČEZ se v závěru obchodování přehouply do zisku a zhodnotily nakonec o 0,14 % na 439,80 Kč. Cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol si připsaly více než procento, stejně tak akcie telekomunikační O2 Czech Republic a likérky Stock Spirits. Akcie Fortuny zdražily dokonce o 3,74 % na 91,50 Kč. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX přidaly 1,4 %, nejvíce ztratily akcie Philip Morris ČR (-0,9 % na 247,8 Kč), naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits (+4,3 % na 55,40 Kč).

Anketa: Nejatraktivnější nemovitostní investice

EPIF vs. GE Money Bank: Co si o chystaných IPO myslí experti?

4. Očekávané události

V pondělí vyjde v Německu index podnikatelského klimatu od institutu Ifo a odpoledne Spojené státy přidají údaje o prodejích nových domů a index aktivity dallaského Fedu. Jinak bude den na důležitější makrodata chudý. Burzy v Austrálii a na Novém Zélandu a v Itálii a Portugalsku zůstanou zavřené. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě například Koninklijke Philips a v USA Xerox. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. AHG nabídla státu OKD za méně než 4 miliardy Kč

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem firmy New World Resources, majitele OKD, nabídla ve čtvrtek českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. V prohlášení pro ČTK to v neděli uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v reakci ČTK řekl, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur. "To bychom byli pitomci, upřímně řečeno," dodal. Možným řešením je podle ministra koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru. O věci prý rozhodne vláda.

6. Volkswagen chce s partnery investovat v Číně 4 miliardy eur

Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje investovat společně se svými obchodními partnery v Číně v tomto roce zhruba čtyři miliardy eur. Uvedl to v neděli podle agentury Reuters šéf čínských aktivit podniku Jochem Heizmann. Automobilka počítá s tím, že odbyt na největším automobilovém trhu světa jí letos stoupne o nejméně šest procent.

7. Rusko poskytlo Kyjevu čas na obhajobu v případě dluhopisů

Rusko souhlasilo, aby Ukrajina dostala více času na podání obhajoby k britskému soudu kvůli dluhopisům za tři miliardy dolarů. Oznámila to v pátek ministerstva financí obou zemí. Rusko podalo v únoru u britského soudu žalobu na Ukrajinu pro nesplacení dluhopisů, jejichž splatnost vypršela 20. prosince.

8. Microsoft a Google stáhnou vzájemné regulační stížnosti

Přední americké technologické společnosti Microsoft a Google stáhnou stížnosti, které na sebe vzájemně podaly u regulačních orgánů, a budoucí spory se budou nejprve snažit vyřešit vzájemným jednáním. Plyne to z dohody, kterou v pátek obě společnosti zveřejnily. Největší světový výrobce softwaru se s internetovým gigantem dohodl už v září na urovnání všech vzájemných patentových sporů. Oba podniky vedly celkem 18 vzájemných pří ve Spojených státech a Německu, například kvůli technologiím používaným v mobilních telefonech či v herních konzolích Xbox.

9. Argentina vyplatila věřitele a uzavřela spor o staré dluhy

Argentina v pátek splatila staré dluhy věřitelům, kteří po bankrotu země z roku 2002 odmítli restrukturalizaci dluhopisů s výrazným snížením jejich hodnoty. Uzavřela tím dlouholeté právní spory, které podkopávaly její ekonomiku a znemožňovaly jí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Vyřešení problému starých dluhů je prvním velkým úspěchem vlády pravicového prezidenta Mauricia Macriho, který nastoupil do funkce loni v prosinci.

10. Vyšetřovatelé uskutečnili razii v nemovitosti Mossack Fonseca

Vyšetřovatelé v Panamě v pátek uskutečnili razii v nemovitosti používané firmou Mossack Fonseca, právní společností, která je v centru kauzy takzvaných Panama Papers týkající se masivního úniku finančních informací o firmách v daňových rájích. Z místa odnesli pytle plné roztrhaných papírů. Uvedl to panamský prokurátor Javier Caraballo. "Zajistili jsme velké množství důkazů," uvedl Caraballo. Řekl také, že bylo nalezeno množství roztrhaných papírů, které měly být odstraněny jako důkazy.

Pákistánský premiér nechá prověřit offshoreové účty své rodiny

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trumpovi se nelíbí návrh nové bankovky s černoškou Tubmanovou

Uchazeč o kandidaturu na úřad amerického prezidenta Donald Trump se domnívá, že rozhodnutí umístit portrét černošky Harriet Tubmanové na dvacetidolarovou bankovku je projevem "čisté politické korektnosti". To, že z lícové strany bankovky kvůli tomu bude odstraněno vyobrazení bývalého prezidenta USA Andrewa Jacksona, nepovažuje Trump za správné. Jackson ale zůstane na rubu dvacetidolarovky. O výměně informovalo tento týden americké ministerstvo financí. Tubmanová bude vůbec první černoškou, jež se na americké bankovce objeví.

Trump v televizi NBC prohlásil, že Tubmanová, proslavená bojem proti otrokářství, byla fantastická, ale Jacksonovi je třeba přiznat také velké zásluhy. "Myslím si, že stáhnout někoho z bankovky je velmi tvrdé. Harriet Tubmanová je fantastická, ale byl bych rád, kdyby Andrew Jackson mohl být ponechán, nebo kdyby byla zavedena bankovka jiné hodnoty," řekl Trump. Navrhl například, že by se znovu mohly vydávat papírové dvoudolarovky, které se už nyní netisknou.

Jedním z důvodů pro výměnu je kritika Andrewa Jacksona za jeho pronásledování indiánů a upírání práv černochům. Prezidentem byl jako první z kandidátů z jižanských států zvolen poprvé v roce 1828 a podruhé roku 1832. Ačkoli si pro rozhodnutí o vystěhování indiánů zajistil už jako prezident souhlas Kongresu, Čerokíové se obrátili na soud a při vyhráli. Jackson ovšem soudní rozhodnutí nemínil respektovat. Vystěhování pak zajistil s pomocí vojska a při takzvané Cestě slz zahynulo na 4 000 Čerokíů.

Tubmanová zemřela jako jedenadevadesátiletá v roce 1913. Sama uprchla z otroctví na jihu a dopomohla k útěku stovkám dalších otroků. Později se zasazovala o volební právo žen.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika