Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak se ve středu dařilo akciím na amerických a evropských burzách, jak se vyvíjí nezaměstnanost v Česku a průmyslová výroba v Británii a kdo koupil slavné sídlo zakladatele Playboye? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, indexu S&P 500 chybí k rekordu necelých 16 bodů
Americké akcie ve středu třetí den za sebou zpevnily a jejich širší index S&P 500 se znovu přiblížil loňské rekordní hodnotě. Růst na Wall Street opět podpořil zejména vzestup cen ropy na nová letošní maxima spolu se slabým kurzem dolaru. Dow zpevnil o 0,37 % na 18 005,05 bodu, S&P 500 přidal 0,33 % na 2 119,12 bodu a Nasdaq Composite seanci zakončil se ziskem 0,26 % na 4 974,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,21 % na 14,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,7039 %. Zavírací maximum S&P 500 z 21. května 2015 je 2 130,82 bodu a historického maxima index dosáhl 20. května 2015, když vystoupal na 2 134,72 bodu. Všech deset hlavních sektorů skončilo ve středu v plusu. Nejvíce stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor veřejných služeb. Nejmenší vzestup naopak zaznamenaly telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.
Buran s tupé, nebo první žena? Hledá se lepší volba pro akcie
Takhle vybírá akcie jeden z nejúspěšnějších investorů na světě
2. Evropské akcie ve středu oslabily, trhy se obávají o vývoj globální ekonomiky
Evropské akcie ve středu kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky mírně klesly. Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, francouzský CAC 40 ale naopak ztratil 0,61 % a německý DAX přišel o 0,69 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,5 %. Náladu na evropských trzích podkopala makrodata z Číny, podle nichž čínský export v květnu klesl meziročně o 4,1 %, zatímco import se snížil o 0,4 %. Burzy v Asii v důsledku toho podaly smíšené výkony a Čína skončila v červených číslech. Světová banka navíc snížila odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z 2,9 %. Důvodem pro snížení odhadu je podle zprávy banky slabý růst rozvinutých ekonomik, nízké ceny komodit, slabý globální obchod a klesající kapitálové toky. Jeden sektor však ve středu všechny ostatní předehnal, a to sektor základních materiálů. Posílil o zhruba 2 % díky oživení cen kovů v důsledku lepšího importu mědi do Číny a oslabujícímu dolaru.
Evropské akcie ve slevě: Na které tituly aktuálně sázet? Zajímavé budou banky, věří expert
3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bank
Index PX ve středu odepsal 2,36 % na 874,05 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy ale ztratil jen 0,31 %. Burzu ve středu vedly dolů akcie skupiny ČEZ, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii, a kvůli tomu ztratily přes pět procent. Nedařilo se však ani bankám - Komerční banka odepsala 1,54 % a Erste Group Bank 3,1 %. MONETA Money Bank se nicméně vydala opačným směrem a přidala 0,47 %. Na akcie Erste Group Bank měla negativní dopad zpráva o tom, že společnost Uniqua Foundation prodala 17,4 milionu jejích akcií (4,1% podíl) za cenu 22,50 eura za akcii. MONETA naopak těžila ze zprávy, že by její akcie měly být zahrnuty do indexu CECE EUR. Akcie operátora O2 Czech Republic přidaly 0,39 %. Firma se dohodla se službou Spotify, že svým zákazníkům nebude účtovat spotřebu dat při poslechu hudby. Spotify v současnosti nabízí přes 30 milionů skladeb. Společnost OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak požaduje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Novinářům to ve středu řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). OKD by podle Babiše v srpnu již měla mít kladné cash flow, v červenci by proto neměl být problém s výplatami.
ČS: Červnová strategie pro české akcie
4. Očekávané události
Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní objednávky strojních zařízení, které jsou indikátorem budoucích výdajů firem, Čína se připojí se zprávou o spotřebitelské inflaci a indexem výrobních cen. Německo, Slovensko a Spojené království vydají zprávy o obchodní bilanci, Český statistický úřad odhalí údaje o inflaci a Řecko přidá vedle vlastní inflace ještě míru nezaměstnanosti a průmyslovou výrobu. Spojené státy se odpoledne připojí se zprávou o týdenním počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaji o velkoobchodních zásobách. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 %
Celková míra nezaměstnanosti v České republice v květnu klesla na 5,4 % z dubnových 5,7 %. Bez práce bylo v květnu 394 789 lidí, nejméně od ledna 2009. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což bylo nejvíce od října 2008. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 % a práci nemělo 465 700 lidí.
6. IEA: Růst poptávky po zemním plynu v příštích letech zpomalí
Růst celosvětové poptávky po zemním plynu v příštích letech zpomalí. Předpověděla to ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že na trhu s plynem tak zřejmě bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, což by mělo tlačit ceny suroviny dolů.
7. Čínská centrální banka výrazně zhoršila výhled pro export
Čínská centrální banka v letošním roce nadále počítá s růstem domácí ekonomiky o 6,8 %. Export však podle ní klesne o procento namísto dříve očekávaného nárůstu o 3,1 %. Uvedla to ve středu banka ve své nové prognóze. V loňském roce se hrubý domácí produkt Číny zvýšil o 6,9 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu za čtvrt století.
8. ECB: Úloha eura v globálním finančním systému loni klesla
Úloha eura v globálním finančním systému se loni snížila. Pokles byl patrný hlavně v oblastech devizových rezerv a emisí dluhu v cizích měnách a v oblasti přeshraničních půjček. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská centrální banka.
9. ČNB bude mít novou sekci dohledu nad finančním trhem
Česká národní banka bude mít od 1. července druhou sekci dohledu nad finančním trhem. Banka tak reaguje na schválení zákona o úvěrech pro spotřebitele, který minulý týden prošel Sněmovnou. Nová sekce bude zahrnovat dříve samostatné odbory ochrany spotřebitelů a dohledu nad drobnými distributory na finančním trhu a také odbor dohledu systémově méně významných institucí finančního trhu. Jejím ředitelem bude Ladislav Kročák, který je v současné době ředitelem odboru služeb klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. ČNB to uvedla v tiskové zprávě.
10. Růst průmyslové výroby v Británii v dubnu prudce zrychlil
Průmyslová výroba v Británii v dubnu stoupla o dvě procenta. Její růst tak výrazně zrychlil z březnových 0,3 % a dosáhl nejprudšího tempa za téměř čtyři roky. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Příznivá zpráva o vývoji průmyslu kontrastuje s jinými ekonomickými ukazateli signalizujícími zpomalování hospodářského růstu před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zakladatel Playboye prodal své sídlo
Americký magnát Hugh Hefner prodal své honosné sídlo, které se proslavilo konáním dnes již legendárních večírků. Kupuje ho od něj jeho soused. Hefner dal svou rezidenci na trh v lednu a požadoval za ni 200 milionů dolarů. Teď na ni našel kupce, kterým je investor Daren Metropoulos, informoval list The Wall Street Journal. Transakce ještě není definitivně uzavřena, ale zřejmě jde jen o administrativní detaily. Už když Hefner sídlo dával na trh, vymínil si při prodeji podmínku, z níž nehodlal ustoupit za žádnou cenu – a to, že mu bude dovoleno v sídle dále žít, jak dlouho si sám bude přát. Cena obchodu nebyla zveřejněna, jedná se prý však o "devítimístnou sumu". Metropoulos bydlí hned vedle Hefnera, sousedící dům koupil v roce 2009 za 18 milionů dolarů.
Aktuality
