US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,67 %
Erste-0,93 %

Co musíte ráno vědět (20. července)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co od světového hospodářství podle aktualizované prognózy čeká MMF a kdo se nechává inspirovat projevy Michelle Obamové? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
19. 7. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, index Dow stoupl poosmé v řadě

Americký akciový index Dow v úterý poosmé za sebou posílil, a zažívá tak nejdelší růstovou sérii od března 2013. Podpořily ho dobré hospodářské výsledky firmy Johnson & Johnson. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale mírně klesly. Náladu na akciovém trhu ovlivnilo mimo jiné rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu snížit odhad růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Po konci obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky softwarový vývojář Microsoft. Index Dow posílil o 0,14 % na nové zavírací maximum 18 559,01 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,14 % na 2 163,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,38 % na 5 036,37 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,78 % na 11,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,5543 %. Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a telekomunikační sektor, v plusu se udrželo odvětví necyklického spotřebního zboží a jenom mírně kleslo průmyslové odvětví.

10 bilionů USD ve hře aneb Jak jedovatá je mezera mezi papírovým a reálným bohatstvím?

2. Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel, nad nulou se udržela pouze londýnská burza

Evropské akcie v úterý výrazně odepisovaly, odpoledne však část ztrát umazaly. Na obchodování se stále podepisuje geopolitické napětí, těžko předvídatelné je zejména dění v Turecku po tamním pokusu o puč, který se odehrál v noci na sobotu. Regionální akciový index STOXX Europe 600 v úterý odepsal 0,41 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,63 % a německý DAX přišel o 0,81 %. Výjimku tvořil pouze britský FTSE 100, který zakončil seanci na zelené nule se ziskem 0,03 %. Výrazně se propadly akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson, které zlevnily o 5,59 % poté, co společnost oznámila pokles tržeb ve druhém čtvrtletí. Očekávání naopak předčily čtvrtletní výsledky farmaceutické společnosti Novartis, jejíž cenné papíry ale přesto oslabily o 0,25 %. Volvo v úterý reportovalo pokles čistého zisku ve druhém čtvrtletí, jeho akcie nicméně zpevnily o 1,91 %.

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se Komerční bance

Pražská burza v úterý navázala na pondělní zisky a index PX přidal 0,68 % na 876,21 bodu. Dařilo se zejména akciím Komerční banky a Monety Money Bank, v mínusu uzavřely Erste Group Bank a pojišťovna VIG. Komerční banka byla v úterý nejobchodovanější emisí a připsala si 1,99 % na 963,90 Kč. ČEZ, který se Komerční bance zobchodovaným objemem téměř vyrovnal, zpevnil o 0,78 % na 453 Kč. MONETA Money Bank si polepšila o 1,63 % na 74,60 Kč, operátor O2 Czech Republic se po pondělním zisku více než 5 % v úterý držel v plusu a zakončil se ziskem 0,83 %. Ztrátu naopak zaznamenaly rakouské finanční tituly. Cenné papíry pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group zlevnily o 1,34 % a Erste Group Bank přišla o 0,19 %.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

4. Očekávané události

Ve středu Německo odhalí index cen výrobců, Británie přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a v České republice vyjde index cen výrobců. Pozornost budou trhy věnovat i indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně a pravidelným týdenním zprávám z USA o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od vládní agentury EIA. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě Electrolux či SAP a v USA Halliburton, Morgan Stanley, American Express, Intel, eBay, Mattel, Newmont Mining či QUALCOMM a republikány čeká třetí den rokování na výročním sjezdu v Clevelandu. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF znovu mírně zhoršil výhled růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 3,1 % a pro příští rok čeká zrychlení růstu HDP na 3,4 %. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 procentního bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.

6. Bance Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí prudce vzrostl zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk o 78 % na 1,63 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii vzrostl zisk během tří měsíců do konce června na 3,72 USD z 1,98 USD před rokem. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 3 USD na akcii. Na zisku za stejné období před rokem se podepsala rezerva 1,45 miliardy USD, kterou si banka dala stranou na urovnání právních sporů spojených s hypotékami.

7. EU se kvůli čínskému omezení vývozu surovin znovu obrátila na WTO

Evropská unie se znovu obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) kvůli čínskému omezení vývozu surovin. Jde o třetí takový postup ze strany unie, která se tím připojila k obdobnému právnímu kroku Spojených států. Čína unijní stížnost na vývozní cla a kvóty na 11 kovů a minerálů odmítla. Opatření jsou podle ní v souladu s pravidly WTO. Evropské unie zahájila podobné právní kroky již v letech 2012 a 2014. I v těchto případech šlo o čínské omezování vývozu surovin.

8. Rozpočet řecké vlády skončil v pololetí nečekaně v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 2,48 miliardy eur. Vláda přitom čekala, že rozpočet skončí ve schodku 1,03 miliardy eur. K výrazně lepším výsledkům přispěly hlavně nižší výdaje, uvedlo v úterý ministerstvo financí. Primární rozpočet centrální vlády nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv. Liší se tak od údajů, které sledují věřitelé Řecka, tedy Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, naznačuje ale stav financí země.

9. World Economics: Růst čínské ekonomiky je proti oficiálním odhadům poloviční

Čínská ekonomika roste jen asi polovičním tempem, než uvádějí oficiální odhady. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi čínskými manažery prodeje, které v úterý zveřejnila organizace World Economics. Čínský statistický úřad minulý týden uvedl, že ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 %, stejně jako v prvních třech měsících roku.

10. Nintendo má díky Pokémonům větší tržní hodnotu než Sony

Japonský výrobce herních konzolí a her Nintendo díky úspěchu hry Pokémon Go v úterý překonal z hlediska tržní hodnoty japonského výrobce elektroniky Sony. Jen v úterý si akcie Nintenda na tokijské burze připsaly více než 14 %. Od chvíle, kdy se horečka kolem této hry rozpoutala, vzrostla cena akcií Nintenda na více než dvojnásobek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Současná vs. možná budoucí první dáma USA. Podobnost čistě náhodná.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie