Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, do čeho nyní doporučují investovat experti ze společností Fidelity a Franklin Templeton a jak vypadá další dějství řešení problémů "výbušných" telefonů Samsung Galaxy Note 7? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po opatrném začátku mírně posílily. Trhu pomohla zdražující ropa a solidní výsledky firem
Americké akcie posílily podruhé za sebou, což se stalo v říjnu poprvé (měřeno indexem Dow). Ceny ropy stouply na nová maxima za posledních 15 měsíců a hospodářské výsledky amerických firem nadále překonávají odhady. Index Dow nakonec ve středu posílil o 0,22 % na 18 202,76 bodu, S&P 500 přidal shodně 0,22 % na 2 144,29 bodu a Nasdaq Composite zpevnil jen o 0,05 % na 5 246,41 bodu. Dařilo se zejména odvětvím energetiky a základních materiálů a také bankám, ztráty do půl procenta si připsala odvětví jako zdravotní péče a technologie. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 14,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,743 %.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Janet Yellenová mírní jestřábí rétoriku. Ale proč?!
2. Evropské akcie ve středu uzavřely v zelených číslech, investoři čekají na výsledek zasedání ECB
Hlavní západoevropské akciové indexy skončily ve středu v plusu. Trhy nyní čekají, jak dopadne čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a co na tiskové konferenci po zasedání řekne její šéf Mario Draghi. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,31 % na 7 021,92 bodu, německý DAX přidal 0,13 % na 10 645,68 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,25 % na 4 520,30 bodu a regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,34 % na 343,64 bodu. Růst cen akcií podpořily vyšší ceny ropy. Ty stouply poté, co USA informovaly o nečekaném poklesu zásob suroviny na svém území. Akcie těžaře BHP Billiton obchodované na londýnské burze nejdříve klesaly, nakonec se ale ze ztrát oklepaly a přešly nad nulu. Společnost ve středu informovala o poklesu produkce železné rudy v uplynulém čtvrtletí, zároveň ale řekla, že pozoruje známky oživení na komoditním trhu. Titul nakonec zpevnil zhruba o půl procenta.
Korekce, nebo začátek konce aneb Vyplatí se teď investovat do evropských bank?
Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí
3. Pražská burza ve středu opět rostla, zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun
Pražská burza ve středu čtvrtý den v řadě rostla. Index PX si připsal 0,78 % na 922,50 Kč, když jej nahoru táhly O2 Czech Republic a MONETA Money Bank. Nedařilo se textilce Pegas Nonwovens a sázkové kanceláři Fortuna. O zobchodovaný objem ve výši více než 1,1 miliardy korun se postarali zejména MONETA Money Bank, jež zpevnila o 3,09 % na 88,50 Kč, operátor O2 Czech Republic, který si polepšil o 3,35 % na 244 Kč, a energetická skupina ČEZ. Ta zdražila o 0,71 % na 470,90 Kč. Dařilo se ale většině hlavních titulů. Erste Group Bank vzrostla o 0,37 % na 754,20 Kč, Komerční Banka získala 0,53 % na 899,50 Kč, Unipetrol zpevnil o 0,82 % na 184,50 Kč a cena akcií nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko se zvýšila o 1,01 % na 400 Kč. V negativním pásmu uzavřely pouze čtyři tituly. Mediální společnost CME klesla o 1,35 % na 55 Kč, Fortuna zlevnila o 1,42 % na 90,50 Kč, textilka Pegas Nonwovens ztratila 1,8 % na 763 Kč a pojišťovna VIG odevzdala 0,39 % na 490,10 Kč. Po výrazných přírůstcích z předcházejících dvou seancí ve středu o 18,37 % klesly akcie fotovoltaické firmy Photon Energy.
Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy
Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat informace o vývoji situace na australském trhu práce. Dopoledne se pozornost stočí ke švýcarské obchodní bilanci, německému indexu výrobních cen, výsledku běžného účtu společenství zemí platících eurem a britským maloobchodním tržbám. Hlavní událostí dne však bude zasedání Evropské centrální banky. Změna měnové politiky ECB se nečeká, investoři jsou ale zvědaví, v jakém duchu se ponese tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho. Ve Spojených státech vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, data o prodejích starších domů a index aktivity filadelfského Fedu. Vedle ekonomických dat budou investoři zvažovat také výsledky společností Bank of New York Mellon, Travelers, Walgreens Boots Alliance, Verizon Communications, American Airlines Group, IMAX Corp, Morningstar, Schlumberger, Advanced Micro Devices, PayPal Holdings či Microsoft. Na pražské burze výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí odstartuje petrochemický holding Unipetrol. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Unipetrol u Litvínova obnovil výrobu v jednotce poškozené požárem
Unipetrol obnovil v areálu Záluží u Litvínova výrobu na etylenové jednotce, kterou před rokem v létě poškodil požár. Ve středu o tom informoval mluvčí společnosti Mikuláš Duda. Oprava zařízení stála čtyři miliardy korun, uvedl již dříve Unipetrol. Chemička nedávno obnovila také zpracování ropy v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, kde provoz stál kvůli havárii krakovací jednotky.
6. Výnos 2letého českého dluhopisu na trzích byl ve středu rekordně nízký
Výnos dvouletého státního dluhopisu ČR se ve středu dostal pod mínus jedno procento. To je u českého státního dluhopisu dosud nejnižší výnos a zároveň nejnižší výnos obdobného dluhopisu na světě. ČTK o tom informoval ekonom z Komerční banky Marek Dřímal. Výnos tohoto dluhopisu se již v úterý krátce dostal pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které mají světově nejnižší výnos. Nižší výnosy pomáhají ministerstvu financí, kterému tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu.
7. Angel Agudo (Fidelity): Velký investiční potenciál má nadále technologické odvětví, výhled pro akcie Applu je ale složitý
Na americkém akciovém trhu jsou stále jedním z nejatraktivnějších sektorů technologie, říká manažer fondu FF America Fund společnosti Fidelity International Angel Agudo. V případě technologického gigantu Apple je ale podle Aguda situace komplikovanější.
8. Saúdská Arábie vydala dluhopisy za 17,5 miliardy dolarů a stanovila rekord pro mladé trhy
Vláda Saúdské Arábie poprvé vstoupila na mezinárodní dluhopisový trh. Investorům prodala dluhopisy v hodnotě 17,5 miliardy dolarů, což představuje největší emisi v historii rozvíjejících se zemí.
9. Sweetingová (FTI): Pro vývoj světové ekonomiky bude klíčová udržitelnost růstu Číny a další vývoj tamního finančního sektoru
Podle Cindy Sweetingové, prezidentky Templeton Investment Counsel a šéfky portfoliomanagementu v Templeton Global Equity Group, je pro vývoj světové ekonomiky klíčová situace v Číně. Ta je podle ní v mnoha ohledech unikátní a nepodobá se jiným rozvíjejícím se trhům. Investory podle Sweetingové zajímá zejména to, zda je růst čínské ekonomiky udržitelný a jak se bude vyvíjet situace v tamním bankovním sektoru.
10. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do srpna zůstala na 4,9 %
Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od června do srpna podle očekávání zůstala na 4,9 %. Počet zaměstnaných lidí se během těchto tří měsíců zvýšil o 106 tisíc, čekal se nárůst o 76 tisíc po předchozích 174 tisících. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla tempem 2,3 % po předchozích 2,1 %, čekala se stagnace na dřívější hodnotě. Růst průměrné neočištěné mzdy podle očekávání stagnoval na 2,3 %.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Samsung začal na letištích vyměňovat problémové telefony
O uplynulém víkendu ve Spojených státech vstoupilo v platnost vládní nařízení zakazující přítomnost telefonů Galaxy Note 7 od jihokorejské společnosti Samsung Electronics na palubách letadel. Samsung se v reakci na toto nařízení rozhodl, že své zákazníky nenechá na holičkách. Na nejvytíženějších letištích světa začal rozmisťovat stánky, ve kterých si majitelé problémových telefonů mohou svá zařízení vyměnit za jiné modely.