US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden klesly

Americké akcie v pátek uzavřely bez větších změn. Zpráva o listopadovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv, jelikož pouze potvrdila přesvědčení většiny trhu, že Fed na svém prosincovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.

Redakce IW
Redakce IW
2. 12. 2016 | 22:30
Americké akcie

Index Dow v pátek klesl o 0,11 % na 19 170,42 bodu, S&P 500 stoupl o 0,04 % na 2 191,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,09 % na 5 255,65 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,36 % na 14,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,39 %.

Z jednotlivých sektorů uzavřely výrazně v plusu realitní odvětví a sektor veřejných služeb, nedařilo se zejména finančnímu odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že v USA v listopadu vzniklo 178 000 nových pracovních míst, což bylo nepatrně více, než se čekalo. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 9leté minimum 4,6 %. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dál slušně rostly, zvýšily se o 2,5 %.

Analytik Marvin Loh ze společnosti BNY Mellon podle agentury Reuters uvedl, že údaje z trhu práce jsou dostatečně silné k tomu, aby americká centrální banka (Fed) mohla na prosincovém zasedání přikročit ke zvýšení svých úrokových sazeb. Dodal však, že následný vývoj úrokových sazeb Fedu zůstává nejistý.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie výrobce čipů Intel (+1,18 %), technologického podniku United Technologies (+0,69 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,66 %). Nedařilo se akciím banky Goldman Sachs (-1,44 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,14 %) či kartové společnosti American Express (-0,92 %).

Přes dvě procenta odepsaly cenné papíry kavárenského řetězce Starbucks (-2,22 %), který ve čtvrtek večer oznámil, že jeho výkonný ředitel Howard Schultz v dubnu odejde z funkce. Jeho nástupcem se stane současný prezident a provozní šéf podniku Kevin Johnson. Schultz zůstane výkonným předsedou představenstva.

Zpevnily naopak akcie provozovatele platební služby Square (+2,75 %), na které analytici z Goldman Sachs zvýšili své investiční doporučení na "buy" z "hold".

Za celý uplynulý týden si index Dow připsal 0,1 %, index S&P 500 však klesl o 0,97 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,65 %.

Dolar v závěru týdne korigoval předchozí zisky

Na devizovém trhu v pátek dolar oslabil vůči koši předních měn, podle analytiků je však slabost dolaru jen krátkodobou korekcí dřívějšího růstu, za kterým stálo nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v závěru obchodování v New Yorku oproti čtvrtku ztrácel 0,3 % a od začátku týdne odepisoval zhruba 0,7 %. To představuje jeho první týdenní pokles za čtyři týdny.

Kurz eura vůči dolaru v pátek zůstal bez výraznějších změn a pohyboval se kolem 1,066 USD. Investoři čekají na výsledek nedělního referenda o ústavních reformách v Itálii. Neúspěch referenda, které prosadil premiér Matteo Renzi, by mohl vést k chaosu na politické scéně a destabilizaci italského bankovního systému.

Ropa v týdnu stoupla nejprudčeji za několik let

Cena severomořské ropy Brent tento týden stoupla o více než 15 %. To představuje její nejprudší týdenní nárůst od roku 2009. Ceny ropy na světových trzích poslala vzhůru dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby.

OPEC ve středu oznámil, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jedná se o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Rusko reagovalo na rozhodnutí kartelu sdělením, že se k opatření připojí a je připraveno postupně snížit těžbu až o 300 000 barelů denně. "Stále je tu několik otevřených otázek ohledně dodržování dohody a ohledně role klíčových zemí mimo OPEC," upozornila nicméně v pátek firma JBC Energy.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Od té doby sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

"Světové a zejména americké zásoby ropy jsou po dvou letech nadměrných dodávek na extrémně vysoké úrovni," uvedla banka Société Générale. "Dohoda OPEC je sice velmi významná a povede v příštím roce k mírnému poklesu globálních zásob ropy, je však pravděpodobné, že návrat zásob na běžnou úroveň bude trvat déle než rok," dodala.

V pátek odpoledne se ceny ropy dostaly pod tlak kvůli zprávě o nárůstu těžby v Rusku na nový postsovětský rekord. Později je však podpořil slabší kurz amerického dolaru. Ten snižuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.

Páteční obchodování zakončila ropa Brent s nárůstem o jedno procento na 54,46 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI v pátek zdražila o 1,2 % na 51,68 dolaru za barel. Za celý týden si WTI připsala zhruba 12 %, což je nejvýraznější týdenní zisk od roku 2011.

Zlato v pátek večer zdražovalo o téměř 13 dolarů na 1 174 USD za barel a cena stříbra rostla o zhruba 17 centů na 16,69 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila zhruba 178 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 4,6 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dále slušně rostly. Podle analytiků tak data potvrzují, že by americká centrální banka měla tento měsíc zvýšit úrokové sazby.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v listopadu zvýšil na 52,5 bodu (říjen: 49,2 bodu).
  • Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek bývalému americkému ministrovi zahraničí Henry Kissingerovi řekl, že Čína pozorně sleduje dění v USA po kontroverzních prezidentských volbách. Nově zvolený americký prezident Donald Trump během své kampaně několikrát Čínu otevřeně kritizoval a opakovaně zdůrazňoval, že hodlá uvrhnout až 45% cla na zboží dovážené do USA z Číny. Analytici Trumpova slova interpretovali jako vysoce riziková a upozorňovali na to, že americko-čínská hospodářská spolupráce nemá tak pevné základy, aby nemohla padnout.
  • Americká automobilka Ford Motor svolává do servisů přes 680 000 vozů k opravě problému s bezpečnostními pásy. Firma to oznámila v pátek. Opatření se týká především Severní Ameriky, kde zahrnuje zhruba 650 000 vozů.
  • Výkonný ředitel automobilky Ford Motor Mark Fields uvedl, že společnost nadále plánuje přesunout produkci malých aut z USA do Mexika. Výrobce klimatizací Carrier v týdnu naopak oznámil, že ponechá zhruba tisíc pracovních míst v Indianě a nebude je stěhovat do Mexika, jak původně plánoval. Společnost Carrier se tak rozhodla po jednání s budoucím prezidentem USA Donaldem Trumpem.
  • Americký potravinářský koncern Archer Daniels Midland prodal svůj 19,9% podíl v australské společnosti GrainCorp. ADM se před třemi lety pokoušela GrainCorp převzít za 3,4 miliardy USD, australská vláda však akvizici nepovolila.
  • Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Square na "buy" z "hold".
  • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o 3 na 477. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů zvýšil rovněž o 3. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 4 na 597. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro těžaře ropy a plynu.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Klenotnictví Tiffany & Co zaznamenalo ve třetím čtvrtletí první nárůst prodeje za dva roky. Zvýšený odbyt v Japonsku a Číně vykompenzoval propad ve Spojených státech, které jsou pro firmu největším trhem. Čistý zisk podniku ve čtvrtletí vzrostl o 4,5 % na 95,1 milionu dolarů.
  • Výsledky Splunk v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 244,8 milionu USD (odhad firmy: 228-230 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +4 %.
  • Výsledky Autodesk v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad firmy: -0,22 USD), tržby 489,6 milionu USD (meziročně -18 %). Akcie v úterním after-marketu -2,5 %.
  • Diskontní řetězec Dollar General vykázal za uplynulé čtvrtletí upravený zisk 0,89 USD na akcii, tedy čtyři centy pod odhady analytiků. Také tržby byly mírně nižší, než se čekalo. Firma uvedla, že výsledky negativně ovlivnily nižší aktivita zákazníků a složité podmínky na maloobchodním trhu.
  • Výsledky Kroger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,43 USD, loni: 0,43 USD), tržby 26,56 miliardy USD (loni: 25,08 miliardy USD, odhad: 26,33 miliardy USD).
  • Výsledky Smith & Wesson Holding v 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,57 USD), čisté tržby 233 milionů USD (meziročně +63 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6,5 %.
  • Výsledky Workday v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,03 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 409,6 milionu USD (odhad: 400 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -12 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie