Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden klesly

Americké akcie v pátek uzavřely bez větších změn. Zpráva o listopadovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv, jelikož pouze potvrdila přesvědčení většiny trhu, že Fed na svém prosincovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.
Index Dow v pátek klesl o 0,11 % na 19 170,42 bodu, S&P 500 stoupl o 0,04 % na 2 191,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,09 % na 5 255,65 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,36 % na 14,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,39 %.
Z jednotlivých sektorů uzavřely výrazně v plusu realitní odvětví a sektor veřejných služeb, nedařilo se zejména finančnímu odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že v USA v listopadu vzniklo 178 000 nových pracovních míst, což bylo nepatrně více, než se čekalo. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 9leté minimum 4,6 %. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dál slušně rostly, zvýšily se o 2,5 %.
Analytik Marvin Loh ze společnosti BNY Mellon podle agentury Reuters uvedl, že údaje z trhu práce jsou dostatečně silné k tomu, aby americká centrální banka (Fed) mohla na prosincovém zasedání přikročit ke zvýšení svých úrokových sazeb. Dodal však, že následný vývoj úrokových sazeb Fedu zůstává nejistý.
V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie výrobce čipů Intel (+1,18 %), technologického podniku United Technologies (+0,69 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,66 %). Nedařilo se akciím banky Goldman Sachs (-1,44 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,14 %) či kartové společnosti American Express (-0,92 %).
Přes dvě procenta odepsaly cenné papíry kavárenského řetězce Starbucks (-2,22 %), který ve čtvrtek večer oznámil, že jeho výkonný ředitel Howard Schultz v dubnu odejde z funkce. Jeho nástupcem se stane současný prezident a provozní šéf podniku Kevin Johnson. Schultz zůstane výkonným předsedou představenstva.
Zpevnily naopak akcie provozovatele platební služby Square (+2,75 %), na které analytici z Goldman Sachs zvýšili své investiční doporučení na "buy" z "hold".
Za celý uplynulý týden si index Dow připsal 0,1 %, index S&P 500 však klesl o 0,97 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,65 %.
Dolar v závěru týdne korigoval předchozí zisky
Na devizovém trhu v pátek dolar oslabil vůči koši předních měn, podle analytiků je však slabost dolaru jen krátkodobou korekcí dřívějšího růstu, za kterým stálo nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v závěru obchodování v New Yorku oproti čtvrtku ztrácel 0,3 % a od začátku týdne odepisoval zhruba 0,7 %. To představuje jeho první týdenní pokles za čtyři týdny.
Kurz eura vůči dolaru v pátek zůstal bez výraznějších změn a pohyboval se kolem 1,066 USD. Investoři čekají na výsledek nedělního referenda o ústavních reformách v Itálii. Neúspěch referenda, které prosadil premiér Matteo Renzi, by mohl vést k chaosu na politické scéně a destabilizaci italského bankovního systému.
Ropa v týdnu stoupla nejprudčeji za několik let
Cena severomořské ropy Brent tento týden stoupla o více než 15 %. To představuje její nejprudší týdenní nárůst od roku 2009. Ceny ropy na světových trzích poslala vzhůru dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby.
OPEC ve středu oznámil, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jedná se o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Rusko reagovalo na rozhodnutí kartelu sdělením, že se k opatření připojí a je připraveno postupně snížit těžbu až o 300 000 barelů denně. "Stále je tu několik otevřených otázek ohledně dodržování dohody a ohledně role klíčových zemí mimo OPEC," upozornila nicméně v pátek firma JBC Energy.
Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Od té doby sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.
"Světové a zejména americké zásoby ropy jsou po dvou letech nadměrných dodávek na extrémně vysoké úrovni," uvedla banka Société Générale. "Dohoda OPEC je sice velmi významná a povede v příštím roce k mírnému poklesu globálních zásob ropy, je však pravděpodobné, že návrat zásob na běžnou úroveň bude trvat déle než rok," dodala.
V pátek odpoledne se ceny ropy dostaly pod tlak kvůli zprávě o nárůstu těžby v Rusku na nový postsovětský rekord. Později je však podpořil slabší kurz amerického dolaru. Ten snižuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.
Páteční obchodování zakončila ropa Brent s nárůstem o jedno procento na 54,46 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI v pátek zdražila o 1,2 % na 51,68 dolaru za barel. Za celý týden si WTI připsala zhruba 12 %, což je nejvýraznější týdenní zisk od roku 2011.
Zlato v pátek večer zdražovalo o téměř 13 dolarů na 1 174 USD za barel a cena stříbra rostla o zhruba 17 centů na 16,69 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila zhruba 178 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 4,6 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dále slušně rostly. Podle analytiků tak data potvrzují, že by americká centrální banka měla tento měsíc zvýšit úrokové sazby.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v listopadu zvýšil na 52,5 bodu (říjen: 49,2 bodu).
- Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek bývalému americkému ministrovi zahraničí Henry Kissingerovi řekl, že Čína pozorně sleduje dění v USA po kontroverzních prezidentských volbách. Nově zvolený americký prezident Donald Trump během své kampaně několikrát Čínu otevřeně kritizoval a opakovaně zdůrazňoval, že hodlá uvrhnout až 45% cla na zboží dovážené do USA z Číny. Analytici Trumpova slova interpretovali jako vysoce riziková a upozorňovali na to, že americko-čínská hospodářská spolupráce nemá tak pevné základy, aby nemohla padnout.
- Americká automobilka Ford Motor svolává do servisů přes 680 000 vozů k opravě problému s bezpečnostními pásy. Firma to oznámila v pátek. Opatření se týká především Severní Ameriky, kde zahrnuje zhruba 650 000 vozů.
- Výkonný ředitel automobilky Ford Motor Mark Fields uvedl, že společnost nadále plánuje přesunout produkci malých aut z USA do Mexika. Výrobce klimatizací Carrier v týdnu naopak oznámil, že ponechá zhruba tisíc pracovních míst v Indianě a nebude je stěhovat do Mexika, jak původně plánoval. Společnost Carrier se tak rozhodla po jednání s budoucím prezidentem USA Donaldem Trumpem.
- Americký potravinářský koncern Archer Daniels Midland prodal svůj 19,9% podíl v australské společnosti GrainCorp. ADM se před třemi lety pokoušela GrainCorp převzít za 3,4 miliardy USD, australská vláda však akvizici nepovolila.
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Square na "buy" z "hold".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o 3 na 477. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů zvýšil rovněž o 3. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 4 na 597. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro těžaře ropy a plynu.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Během noci po amerických prezidentských volbách vyskočila cena stříbra na 19 dolarů za trojskou unci. Jakmile však opadl prvotní šok z vítězství Donalda Trumpa, který byl na trzích patrný jen několik hodin, vydala se cena kovu prudce dolů a zastavila se až těsně nad 16 dolary. Od začátku srpna, kdy se stříbro v obavách z rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie vyšplhalo až k 21 dolarům, tak jeho cena spadla o více než 20 %, čímž byla naplněna definice začátku medvědího trendu.
- Výrobce letadel Boeing získal nepovolenou státní pomoc na vývoj nového dopravního letadla 777X coby daňovou úlevu od státu Washington. V Ženevě o tom v pondělí rozhodla Světová obchodní organizace. Rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.
- Vydavatel časopisů Time, People a Fortune odmítl nabídku na převzetí od miliardáře Edgara Bronfmana v výši 1,78 miliardy dolarů. Uvedl to v pondělí list New York Post. Nabídka podnik Time ohodnocovala na 1,78 miliardy dolarů.
- Globální ekonomický růst v příštích měsících ožije rychleji, než se doposud čekalo, protože plánované snížení daní a zvýšení veřejných výdajů vládou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí americkou ekonomiku. Uvedla to ve své nejnovější prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
- Farmaceutický výrobce Merck získal u regulátora trhu, Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), přednostní status pro proces schvalování žádosti o rozšíření autorizovaného použití léku na rakovinu Keytruda.
- Animovaný snímek Moana firmy Walt Disney se stal největším trhákem uplynulého svátečního víkendu, když v Severní Americe vydělal 81,1 milionu dolarů.
- Zaměstnanci banky Wells Fargo finanční dům zažalovali kvůli tomu, že jeho vedení vložilo celkem asi tři miliardy dolarů z jejich důchodového spoření do draze řízených podílových fondů, které se ovšem ukázaly jako nevýnosné.
- Investiční banka Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie ropné firmy ConocoPhillips na "buy" z "neutral" a přidala titul na svůj seznam "Conviction Buy".
- Burzovní skupina CME nabídla londýnské burze LSE téměř 425 milionů dolarů za převzetí francouzských clearingových aktivit, napsal britský týdeník The Sunday Times.
- Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to úterní zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 3 %. Ekonomiku podpořily především vyšší výdaje spotřebitelů, tempo jejího růstu je teď nejvyšší za poslední dva roky. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve třetím čtvrtletí stejně jako ve druhém kvartálu zvýšily o 1,7 %, jak se čekalo.
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,1 %, což je stejný růst jako v srpnu. Analytici čekali růst cen 5,2% tempem. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy v souladu s očekáváním vzrostly o 0,4 % po 0,2% poklesu v srpnu.
- Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu výrazně předčila očekávání, její index vyskočil na 107,1 bodu ze 100,8 bodu v říjnu (revidováno z 98,6 bodu, odhad: 100 bodů). Sdělila to v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board.
- Souhrnný zisk amerických bank v letošním třetím čtvrtletí vzrostl o téměř 13 % na 45,6 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet bank, které se potýkají s problémy, klesl o 15 na 132. To představuje nejnižší úroveň za více než sedm let.
- Spojené státy se staly za listopad čistým vývozcem zemního plynu. Podle listu The Wall Street Journal to plyne z údajů firmy S&P Global Platts. Americký vývoz plynu překročil jeho dovoz na několik dní už v září a do celoměsíčního čistého vývozu se tato bilance přehoupla poprvé po téměř 60 letech.
- Velké německé automobilky a společnost Ford se dohodly, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je zvýšit poptávku po tomto typu vozů na starém kontinentu, uvedla v úterý agentura DPA.
- Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů, a to v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Podle bývalé vládní poslankyně a publicistky Very Lengsfeldové tak němečtí daňoví poplatníci spolufinancovali kampaň Clintonové, upozornil web listu Die Welt.
- Ekonomika Spojených států na podzim vykazovala mírný vzestup, rostoucí spotřebitelské výdaje pomohly kompenzovat slabší export, na který působí silný dolar. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Hollywoodský finančník Steven Mnuchin přijal nabídku budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa vést ministerstvo financí. Řekl to v rozhovoru v televizi CNBC spolu s investorem Wilburem Rossem. Ten řekl, že souhlasil se svým jmenováním ministrem obchodu. O obou jménech média spekulovala.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 25. listopadu po sezónním očištění údajů snížil proti předchozímu týdnu o 9,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Budoucí americký prezident Donald Trump odejde ze svých podniků, aby se mohl plně soustředit na vedení Spojených států a aby se vyvaroval možného střetu zájmů. Trump to ve středu oznámil na Twitteru s tím, že k této záležitosti uspořádá 15. prosince v New Yorku velkou tiskovou konferenci.
- Francouzsko-britská investiční banka Rothschild vydá letos 20 milionů eur na posílení svých operací ve Spojených státech, které jsou největším světovým trhem pro fúze a akvizice. Banka chce najmout několik bankéřů a otevře kancelář v Chicagu.
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu 216 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 170 tisíc. V říjnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 119 tisíc nových míst (revidováno ze 147 tisíc).
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,7 %, růst tak byl stejný jako v září. Meziměsíčně se v souladu s očekáváním a stejně jako v září zvýšily o 0,1 %. Osobní příjmy Američanů v říjnu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,4 %, září: +0,4 %), výdaje vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,6 %, září: +0,7 %).
- Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na středeční schůzce ve Vídní dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Informoval o tom katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008.
- Index aktivity chicagského Fedu dosáhl v listopadu nečekaně vysoké hodnoty 57,6 bodu. Očekávalo se, že po říjnových 50,6 bodu stoupne na 52 bodů.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 1,8 % po růstu o 2,4 % v září. Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 0,1 % po růstu o 1,4 % v září (revidováno z 1,5 %).
- Mizuho zvýšila doporučení na akcie UnitedHealth Group na "buy" z "neutral".
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Morgan Stanley na 43 z 34 USD.
- Splnění předvolebních slibů nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně masivních investic do infrastruktury by mohlo posílit růst HDP Spojených států o zhruba tři čtvrtiny procentního bodu. Ve čtvrtek to na setkání s analytiky a novináři prohlásil portfoliomanažer Quang Nguyen ze společnosti BNP Paribas Investment Partners. Současně ovšem upozornil na to, že pokud Trump bude prosazovat i avizované protekcionistické reformy, bude pozitivní vliv jeho politiky na americkou ekonomiku jen malý, možná dokonce nulový.
- Novou žádost o podporu v nezaměstnanosti si v týdnu do 26. listopadu podalo 268 tisíc Američanů. Čekalo se, že tak po 251 tisících lidí v předchozím týdnu učiní 253 tisíc mužů a žen. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v týdnu do 19. listopadu 2,081 milionu (předchozí týden: 2,043 milionu, odhad: 2,04 milionu).
- Finální listopadový index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru od společnosti Markit dosáhl 54,1 bodu. Rychlý odhad uváděl 53,9 bodu po 53,4 bodu v říjnu. Ukazatel od společnosti ISM se zvýšil na 53,2 bodu z 51,9 bodu, čekalo se 52,2 bodu.
- Stavební výdaje v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,5 %, září: -0,4 %).
- V žebříčku uchazečů o převzetí čínského byznysu řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's je na prvním místě společná nabídka státní čínské firmy Citic a americké společnosti z oblasti private equity Carlyle. Uvedl to list Financial Times. Transakce by měla mít hodnotu přibližně tři miliardy dolarů.
- Výrobce filtračních produktů Clarcor koupí za 4,3 miliardy USD v hotovosti firma Parker-Hannifin. Za jednu akcii Clarcoru zaplatí Hannifin 83 USD. Ve středu byla závěrečná cena akcií Clarcoru na burze 70,45 USD.
- Mediální společnost Walt Disney navýšila svoji pololetní dividendu o 10 % na 78 centů na akcii. Celkem tedy dividenda za rok 2016 čítá 1,49 USD na akcii, loni byla 1,37 USD.
- Provozovatelé kasin Wynn Resorts a Las Vegas Sands si oddechli, když v listopadu v Macau zaznamenali čtvrtý měsíc rostoucích tržeb v řadě po více než dvouletém nepřetržitém poklesu.
- Výrobce komponent pro letecký průmysl Rockwell Collins dostal od aktivistického akcionáře, fondu Starboard Value, důrazné doporučení, aby upustil od úmyslu převzít firmu B/E Aerospace. Uvedla to agentura Reuters.
- Společnost Invitation Homes, kterou vlastní firma Blackstone, podnikla předběžné kroky vedoucí k primární emisi akcií. Napsal to deník The Wall Street Journal. Podle listu lze IPO očekávat už v lednu.
- Plynárenská firma Praxair se dočkala povzbuzení ve snaze převzít německého producenta plyn Linde. Wofgang Reitzle, šéf představenstva Linde, je transakci nakloněn a také, jak píše německý deník Handelsblatt, se obává případného pokusu Praxairu o nepřátelské převzetí v případě odmítnutí námluv.
- Výkonný ředitel kavárenského řetězce Starbucks Howard Schultz v dubnu odejde z funkce. Jeho nástupcem se stane současný prezident a provozní šéf společnosti Kevin Johnson. Schultz zůstane výkonným předsedou představenstva podniku.
- Tržby společnosti Gap v listopadu dosáhly 1,53 miliardy USD, loni činily 1,57 miliardy USD.
- Investiční společnost PIMCO zaplatí 20 milionů dolarů za urovnání sporu s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Komise tvrdí, že firma PIMCO poskytovala klientům zavádějící informace o výkonnosti ETF Total Return Active.
- Telekomunikační firma AT&T je přesvědčena, že příslušní regulátoři schválí její záměr převzít mediální konglomerát Time Warner. Akcie Time Warneru si díky zprávě ve čtvrtek připsaly 2,42 % a uzavřely na ceně 94,14 USD, která je blízko 15letých maxim.
- Americký výrobce klimatizací Carrier ponechá zhruba tisíc pracovních míst v Indianě, nebude je stěhovat do Mexika, jak původně plánoval. Firma se tak rozhodla po jednání s budoucím prezidentem Donaldem Trumpem, vyplývá z jejich dohody zveřejněné tento týden.
- Prodeje aut se ve Spojených státech v listopadu po očištění o sezónní vlivy v anualizovaném vyjádření dostaly na 17,87 milionu jednotek. Analytici čekali výsledek 17,7 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. Očekávání výrazně překonaly zejména automobilky Ford a Nissan.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Klenotnictví Tiffany & Co zaznamenalo ve třetím čtvrtletí první nárůst prodeje za dva roky. Zvýšený odbyt v Japonsku a Číně vykompenzoval propad ve Spojených státech, které jsou pro firmu největším trhem. Čistý zisk podniku ve čtvrtletí vzrostl o 4,5 % na 95,1 milionu dolarů.
- Výsledky Splunk v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 244,8 milionu USD (odhad firmy: 228-230 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +4 %.
- Výsledky Autodesk v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad firmy: -0,22 USD), tržby 489,6 milionu USD (meziročně -18 %). Akcie v úterním after-marketu -2,5 %.
- Diskontní řetězec Dollar General vykázal za uplynulé čtvrtletí upravený zisk 0,89 USD na akcii, tedy čtyři centy pod odhady analytiků. Také tržby byly mírně nižší, než se čekalo. Firma uvedla, že výsledky negativně ovlivnily nižší aktivita zákazníků a složité podmínky na maloobchodním trhu.
- Výsledky Kroger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,43 USD, loni: 0,43 USD), tržby 26,56 miliardy USD (loni: 25,08 miliardy USD, odhad: 26,33 miliardy USD).
- Výsledky Smith & Wesson Holding v 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,57 USD), čisté tržby 233 milionů USD (meziročně +63 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6,5 %.
- Výsledky Workday v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,03 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 409,6 milionu USD (odhad: 400 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -12 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK