Ustojí Evropa příštích 12 měsíců? Lehké to rozhodně mít nebude

Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Index hospodářsko-politické nejistoty na starém kontinentu letos vystoupal kvůli brexitu, pádu italské vlády a volbám v USA k historickým maximům. Dobrou zprávou je, že to zatím není nijak výrazně cítit v tržním napětí ani ve výkonu evropské ekonomiky. Nikde však není psáno, že se ekonomika tak lehce vyrovná s politickým napětím i v příštích dvanácti měsících.
V roce 2017 nás čekají volby v Nizozemsku, Francii a Německu. Ve všech těchto zemích jsou přitom na vzestupu radikální pravicové strany, z nichž některé se netají tím, že by rády vyvolaly hlasování o setrvání v Evropské unii (Francie, Nizozemsko). Směrem k předčasným volbám se může ubírat i politický vývoj v Itálii, kde (prozatím) opoziční Hnutí pěti hvězd volá po referendu o vystoupení z eurozóny. To vše ve chvíli, kdy italské banky pravděpodobně budou potřebovat pomocnou ruku.
Radikálním politickým scénářům zatím nedáváme vysokou pravděpodobnost. Jednak prozatím antisystémové strany nemají výraznou podporu (v Německu má AfD preference na úrovni 10-15 %), a jednak cesta k další fragmentaci EU naráží na řadu ústavních překážek (například proporční hlasovací systém v italském Senátu). Na druhou stranu rok 2016 jasně ukázal, že politika dokáže překvapit a průzkumům veřejného mínění není radno vždy věřit.
Investoři tedy mohou mít z nabitého volebního kalendáře strach. Zvlášť proto, že v roce 2017 navíc začnou tvrdá jednání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o brexitu. Británie chce spustit proces odluky do března 2017, tedy v plném rozjezdu kampaně před prezidentskými volbami ve Francii, jež se uskuteční 23. dubna.
Na druhou stranu, pokud Evropa rok 2017 zvládne - nedojde k další ztrátě důvěry v celý projekt EU a ve vnitřní trh -, může být příštích 12 měsíců nakonec příjemným překvapením. Poslední čísla z evropské ekonomiky ukazují na zrychlování růstu HDP eurozóny, především díky zlepšující se situaci na trhu práce. Eurozóna navíc na své poměry roste relativně rovnoměrně a z recese se snad nakonec dostává i "začarované" Řecko, jehož HDP expanduje nejprudším tempem od roku 2008.