Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden odepsaly necelá 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když investoři monitorovali vládní krizi v Itálii a vyhodnocovali novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. Rozruch vyvolalo zejména prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zatím nejsou připraveny s Čínou uzavřít obchodní dohodu.
Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,84 % na 371,56 bodu, za celý týden pak odevzdal 1,74 %. Britský FTSE 100 přišel o 0,44 % na 7 253,85 bodu (týden: -2,07 %), francouzský CAC 40 se snížil o 1,11 % na 5 327,92 bodu (týden: -0,58 %) a německý DAX klesl o 1,28 % na 11 693,8 bodu (týden: -1,5 %).
Nedařilo se zejména bankovnímu sektoru, který dolů stáhly italské finanční domy. Jejich akcie byly pod tlakem vládní krize v Itálii, která vyvrcholila prohlášením vicepremiéra a šéfa vládní Ligy Mattea Salviniho, že se koalice po sérii sporů mezi Ligou a Hnutím pěti hvězd zhroutila a řešením jsou předčasné volby.
Akcie největší italské banky UniCredit zlevnily o 5,13 % a cenné papíry Banco BPM se propadly o 9,12 %. Index italských akcií FTSE MIB zakončil páteční obchodování se ztrátou 2,48 %.
Pomyslným vítězem dne se naopak stala největší reklamní agentura světa WPP, jejíž akcie posílily o 7,21 % poté, co společnost reportovala lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Evropské akcie (9. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Většina členů bankovní rady České národní banky vyhodnotila bilanci rizik její prognózy jako mírně protiinflační. Shodovala se v tom, že tímto směrem působí zejména riziko výraznějšího zpomalení růstu poptávky v zemích hlavních obchodních partnerů ČR. Vyplývá to ze záznamu jednání rady z 1. srpna, který v pátek ČNB zveřejnila.
- Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 procenta oproti předchozím třem měsícům, a vykázala tak první pokles od roku 2012. V tomto vývoji se zrcadlí hromadění zásob před původním, březnovým, termínem odchodu Británie z Evropské unie v prvním kvartálu i předtucha nesnází při přípravě na brexit 31. října. Vyplývá to podle agentury Reuters z pátečních údajů britského statistického úřadu.
- Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily strmě roste. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů stanic. Lídr trhu, společnost ČEZ, uvedla, že eviduje za první pololetí více než dvojnásobný meziroční růst na 828 869 kilowatthodin (kWh). Hodnota odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 260 domácností. Podobný růst zaznamenávají i další firmy.
- Bývalý německý velvyslanec v Íránu Bernd Erbel se nestane šéfem mechanismu INSTEX, který připravují některé evropské státy ve snaze pomoci Íránu obchodovat navzdory americkým sankcím. Agentura Reuters v pátek napsala, že rozhodnutí dvaasedmdesátiletého Erbela zhoršuje naději na ustavení náhradního obchodního mechanismu.
Výsledková sezóna
- Německé energetické společnosti innogy klesl v prvním pololetí očištěný čistý zisk o 26 procent na 488 milionů eur. Hlavním důvodem je vývoj v Británii a prodej divize distribuce plynu v České republice. Očištěný provozní zisk se pak snížil o 16 procent na 1,3 miliardy eur. Firma však uvedla, že výsledky jsou v souladu s jejím očekáváním.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu dále klesá a index důvěry je na nejnižší hodnotě od října 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix, podle které zhoršení nálady souvisí s čínsko-americkou obchodní válkou. Varovala také, že Německo je blízko recese.
- Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zůstává otevřený rozhovorům o spojení s francouzským konkurentem Renault. Uvedl to podle listu Financial Times generální ředitel podniku Mike Manley.
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco hodlá zrušit kolem 4 500 pracovních míst v rámci restrukturalizace sítě svých prodejen Metro. Společnost oznámila, že mění způsob skladování zásob, kdy zvyšuje podíl výrobků, které jdou od dodavatele přímo do regálů v prodejnách a nebudou uskladněny v jiných prostorách supermarketu. Škrty společnosti mají zasáhnout i řady managementu, napsala agentura Reuters.
- Zaměstnanci zestárli, jejich průměrný věk se za uplynulých devět let zvýšil o dva roky a v letošním druhém čtvrtletí dosáhl 43,3 roku. Důvodem je delší doba přípravy mladých na budoucí zaměstnání a zvyšováním věku odchodu do důchodu. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu.
- Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 procenta. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 procenta.
- Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
- Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.
- V Česku bylo letos v červenci vyhlášeno 54 bankrotů obchodních společností, tedy o 22 více než v červnu. Bankrotů podnikatelů proti předchozímu měsíci přibylo o 495 na 915, což je nejvíc za dobu účinnosti insolvenčního zákona, tedy od začátku roku 2008. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v úterý firma poskytla ČTK.
- Růst tržeb v českém maloobchodě v červnu meziročně zrychlil na 4,6 procenta z květnových 2,7 procenta. Lidé před prázdninami utráceli hlavně za oblečení a obuv, kde tržby stouply o 17,4 procenta. Dobře se prodávaly i sportovní potřeby, prodejci utržili o desetinu více než před rokem. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků se na vyšších tržbách obchodníků s oděvy podepsaly výprodeje a teplé počasí. V červnu dále přetrvával zájem o nákupy přes internet a zásilkovou službu, tržby e-shopů stouply o 14,3 procenta. Vyšší tržby měli i prodejci pohonných hmot a potravin.
- Produkce německého průmyslu v červnu klesla o 1,5 procenta, propad tak byl zásadně vyšší než očekávaných 0,4 procenta. Důvodem byla slabší produkce meziproduktů a investičního zboží. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu, který současně snížil data za květen, kdy výroba stoupla o 0,1 procenta (revidováno z +0,3 %).
- Devizové rezervy České národní banky v červenci stouply od předchozího měsíce o 1,09 miliardy eur na 129,992 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 6,52 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu ČNB zveřejnila. V dolarech rezervy mírně vzrostly jen v meziročním srovnání, v korunovém vyjádření byly v sedmém měsíci vyšší meziročně i meziměsíčně.
- Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 Czech Republic a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se ve středečním prohlášení EK. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.
- Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta, jde o letošní druhý nárůst nezaměstnanosti. Kromě ledna totiž nezaměstnanost v dalších měsících klesala a v červnu stagnovala. V červenci bylo bez práce zhruba o 9 400 lidí více než v červnu, a to 205 120 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1996. Přibylo i volných pracovních míst, jejich počet nadále převyšuje počet uchazečů o práci. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Loni v červenci činila nezaměstnanost 3,1 procenta.
- Řecko od září obnoví předčasné splácení svých dluhů u Mezinárodního měnového fondu, aby si tak snížilo náklady na obsluhu dluhu. Předčasně plánuje splatit zhruba tři miliardy eur. S odvoláním na informovaný zdroj to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Dvě třetiny britských vývozců, kteří se na obchodování s Evropskou unií podílejí zhruba 25 procenty, ještě neudělalo ani základní krok k přípravě na odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Podle údajů britského daňového úřadu HMRC o klíčovou dokumentaci požádalo jen 70 000 z 240 000 společností. Informovala o tom televize Sky News.
- Energetici v jaderné elektrárně Temelín ve čtvrtek ve 13.14 nastartovali reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a energetické testy. Blok, který je plánovaně odstavený od 21. června, by měl začít vyrábět elektřinu ještě v první polovině srpna. Na připojení druhého temelínského bloku naváže odstávka prvního dukovanského bloku, začne 16. srpna. ČTK to ve čtvrtek řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Banku HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští její generální ředitel John Flint (51). Jako důvod svého odchodu uvedl, že finanční ústav potřebuje změnu, aby byl schopen se vypořádat se současným globálním prostředím. Podle aktiv největší evropská banka současně oznámila, že její zisk před zdaněním za pololetí stoupl o téměř 16 procent na 12,41 miliardy USD.
- Hotelové společnosti InterContinental Hotels Group (IHG) vzrostl v první polovině letošního roku zisk před zdaněním o 25 procent na 375 milionů USD. Firma podle úterního prohlášení těžila hlavně z růstu příjmů.
- Největší italská banka UniCredit v letošním druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 81 procent na 1,9 miliardy eur, k němuž jí pomohl prodej aktiv. Kvůli očekávaným dopadům nižších úrokových sazeb však snížila prognózu příjmů v letošním roce.
- Druhá největší německá banka Commerzbank ve druhém čtvrtletí vykázala čistý zisk zhruba na úrovni stejného období v předchozím roce, uvedla ale, že její cíl mírně zvýšit čistý zisk za celý rok se stal "výrazně ambicióznějším". Čistý zisk banky v kvartálu mírně klesl na 271 milionů eur z 272 milionů eur před rokem. Banka to oznámila ve středečním sdělení s tím, že ve čtvrtletí zásadně zvýšila rezervy na špatné úvěry.
- Maloobchodní společnosti Ahold Delhaize, která v České republice vlastní supermarkety a hypermarkety Albert, klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 11 procent na 594 milionů eur. Hospodaření nadnárodní firmy poškodily dubnové stávky v některých jejích obchodech ve Spojených státech.
- Očištěný provozní zisk německé energetické firmy E.ON se v pololetí snížil o 12 procent na 1,7 miliardy eur. Mohly za to obtíže na britském trhu, uvedla ve středečním prohlášení skupina, která působí rovněž v České republice. E.ON je nyní v procesu výměny majetku s další německou energetickou firmou RWE, v rámci které uvažuje také o prodeji plynárenských a elektrárenských aktivit firmy innogy v Česku.
Německé firmě Continental AG, která je největším dodavatelem automobilových součástek v Evropě s akciemi na burze, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 41 procent na 485 milionů eur. Propad způsobila nižší poptávka po autech a vysoké investice do elektrických a autonomních aut. Příjmy klesly o jedno procento na 11,26 miliardy eur. Firma ve středu také uvedla, že kvůli poklesu zisku plánuje výraznější snižování nákladů.
- Rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) ve druhém čtvrtletí klesl konsolidovaný čistý zisk o více než tři procenta na 345 milionů eur. Výsledek ale překonal očekávání, neboť náklady na zajištění proti rizikům na východoevropských trzích zůstaly nízké. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy společnosti.
- Belgická finanční skupina KBC zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 745 milionů eur z 692 milionů eur před rokem. Přispěl k tomu nárůst čistého příjmu z poplatků a provizí, ale i lepší výsledky neživotního pojištění, informovala ve čtvrtek firma, která je vlastníkem ČSOB.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas ve druhém čtvrtletí zvýšil tržby o čtyři procenta na 5,51 miliardy eur. Trh ale čekal víc. Hlavním důvodem je výrazné zhoršení tržeb ve fotbalové kategorii, rok po mistrovství světa. Firma ve čtvrtek uvedla, že ve druhém pololetí očekává zlepšení, k němuž jí má pomoci zotavení značky Reebok a zastavení poklesu prodeje v Evropě.
Zdroj: CNBC