Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů vrátili k rizikovější aktivům. V centru pozornosti byla opět obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Napětí mezi oběma zeměmi ve čtvrtek mírně snížil Donald Trump, podle kterého nyní obě země vedou produktivní jednání.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,24 % na 369,63 bodu, za celý týden ale odepsal 0,52 %. Britský FTSE 100, který kvůli technické závadě otevřel s téměř dvouhodinovým zpožděním, vzrostl o 0,71 % na 7 117,15 bodu (týden: -1,88 %), francouzský CAC 40 si připsal 1,22 % na 5 300,79 bodu (týden: -0,51 %) a německý DAX se zvýšil o 1,31 % na 11 562,74 bodu (týden: -1,12 %).
Nejvyšší zisk zaznamenal bankovní sektor, který zpevnil zhruba o 2,4 %. Zhruba o 1,7 % si polepšily utility. Pozitivně páteční obchodování ovlivnil úvod seance na Wall Street, kde v plusu otevřely všechny tři hlavní indexy, přičemž index Dow rostl o více než 270 bodů.
Proti trendu v pátek šla nizozemská společnost IMCD, jejíž akcie se propadly o 15 % poté, co firma reportovala horší než očekávané výsledky hospodaření za první pololetí. Výkonný ředitel společnosti zároveň varoval před nejistými a proměnlivými podmínkami na trzích.
Evropské akcie (16. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5 procenta. Zpomalil rovněž růst cen v zemědělství na 12,1 procenta a ve stavebnictví na 3,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 2,5 procenta, stejně jako v červnu. Uvedl to v pátek Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
- Evropská centrální banka chystá na září soubor opatření na podporu evropské ekonomiky, který by měl překonat očekávání investorů. Listu The Wall Street Journal to řekl člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn. Opatření by podle něj mohla zahrnovat jak masivní nákupy dluhopisů, tak i snížení základní úrokové sazby.
- Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To je vysoko nad stanoveným cílem, který naopak předpokládal deficit. K výrazně lepším výsledkům přispěly vyšší příjmy vlády, uvedlo v pátek ministerstvo financí.
- Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil v prohlášení s tím, že chce dohodu dokončit ještě letos. Druhý největší producent oceli v Británii je od května v nucené likvidaci.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Výrobce sportovních luxusních aut Porsche AG, který patří do automobilové skupiny Volkswagen, vydal svou největší emisi takzvaných zelených dluhopisů. Je v objemu jedné miliardy eur a je to první taková emise vydaná přímo výrobcem aut. Firma v pondělí uvedla, že peníze hodlá použít na financování svého prvního plně elektrického sportovního vozu Taycan.
- Britská služba na dovoz jídla Deliveroo se v pátek stáhne z Německa, trh přenechá konkurentům Lieferando a Lieferheld, kteří se na jaře spojili. Firma, do které investoval mimo jiné Amazon a která je známá svými tyrkysovými boxy na udržení teploty jídel doručovaných kurýry na kolech, se chce soustředit na jiné evropské trhy a na Asii.
- Čína omezuje investice v Evropě. V první polovině roku utratily čínské společnosti za nákup evropských firem nebo podílů v nich pouze 2,4 miliardy dolarů. To je podle studie poradenské společnosti Ernst & Young (EY), z níž v pondělí citovala agentura DPA, meziročně o více než 80 procent méně. Čínský průmysl je v útlumu a na starém kontinentu čelí investoři z Číny rostoucí nedůvěře, píší autoři průzkumu.
- Podle názoru Sajiva Vaida z Fidelity International britská centrální banka nadále těží z globálního trendu, který lze letos pozorovat u dalších důležitých centrálních bank, a sazby nemění. Vzhledem k rostoucí nejistotě na domácím i globálním poli a s ohledem na hospodářský růst a inflaci je to překvapivé. Podle Vaida by se základní sazba v Británii měla do konce roku snížit o 25 bazických bodů. Je podle něj potřeba "snížení pro jistotu", a to bez ohledu na brexit.
- Rakouský dodavatel čipů AMS předložil nabídku na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za zhruba 3,7 miliardy eur. Informovala o tom agentura Bloomberg. Nabídka je o deset procent vyšší než dříve podaný návrh investičních firem Bain Capital a Carlyle Group.
- Britská libra kvůli slabým makroekonomickým údajům a obavám z odchodu země z Evropské unie bez dohody sestoupila až na desetileté minimum vůči euru. Později však posílila, protože na jednotnou evropskou měnu měly negativní vliv obavy ohledně politické situace v Itálii. Informuje o tom agentura Reuters.
- Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu opět klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od konce roku 2011. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW. Hospodářské vyhlídky Německa podle institutu podkopává eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou i rostoucí pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.
- Energetické společnosti ČEZ se v tuto chvíli jeví ze všech variant, které jsou k dispozici, za ekonomicky nejvýhodnější prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače za domluvenou částku. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Podle dřívějších informací jde o dvě miliardy korun. Předloni měl Tykač za elektrárnu nabízet deset miliard korun, dozorčí rada ČEZ ale prodej neschválila. Možnou transakci tehdy kritizoval mimo jiné současný premiér Andrej Babiš, v té době ministr financí.
- Růst mezd v Británii v tříměsíčním průměru do konce června dosáhl včetně bonusů meziročně 3,7 procenta, což je nejvíce od roku 2008. Počet zaměstnaných se pak ocitl na rekordu, ačkoliv míra nezaměstnanosti o 0,1 bodu vzrostla a činila 3,9 procenta. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Trh práce tak vykazuje výrazně lepší kondici než ekonomika jako celek, která z hlediska hrubého domácího produktu ve stejném období zaznamenala nečekaný pokles.
- České firmy by kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím. ČTK to v úterý řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá.
- Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 2,7 procenta z 2,8 procenta v prvním čtvrtletí. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 0,6 procenta.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii v letošním druhém čtvrtletí překvapivě klesla na 8,5 procenta z 8,7 procenta v prvním kvartálu. Nacházela se tak na nejnižší úrovni od konce roku 2008. Vyplývá to ze středečních údajů francouzského statistického úřadu INSEE.
- Německá ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,1 procenta oproti prvnímu kvartálu, ve kterém vzrostl o 0,4 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
- Zostření celní války mezi Čínou a Spojenými státy by Německu a Evropské unii mohlo prospět. Ze svých nejnovější výpočtů tak usuzuje vlivný německý hospodářský institut Ifo, z jehož v úterý zveřejněné analýzy citují německá média. "Státy EU by mohly v případě, že by byla zavedena další americká cla na čínský dovoz, více vyvážet do USA," vysvětlila analytička Ifo Marina Steiningerová.
- Evropská centrální banka musela ve čtvrtek uzavřít jedny ze svých internetových stránek, protože je napadli hackeři a infikovali je škodlivým softwarem. Útočníkům se sice nepodařilo získat žádná tržně citlivá data ani napadnout vnitřní systémy ECB, banka však varovala, že mohla být ukradena jména, pozice, tituly a e-mailové adresy předplatitelů bulletinu Banks’ Integrated Reporting Dictionary.
- Tržby britských maloobchodníků byly v červenci o 0,2 procenta vyšší než v červnu, ačkoli trh po červnovém meziměsíčním vzestupu o 0,9 procenta (revidováno z původně odhadovaného jednoho procenta) očekával naopak pokles o 0,2 procenta. V meziročním srovnání byly červencové tržby o 3,3 procenta vyšší (červen: +3,8 %, odhad: +2,6 %).
- Akcie britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin ve čtvrtek klesly na nové rekordní minimum 3,71 libry. Od vstupu firmy na londýnskou burzu loni v říjnu již ztratily 80 procent.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Energetická společnost ČEZ hospodařila ve druhém čtvrtletí se ziskem připadajícím akcionářům na úrovni 2,94 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA ve stejném období překonal tržní odhady a dosáhl 12,8 miliardy Kč, trh čekal 12,23 miliardy Kč. Upravený čistý zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl 3,2 miliardy Kč, analytici předpokládali jen 2,7 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled na celý finanční rok.
- Zisk německé společnosti Tui se ve třetím finančním čtvrtletí meziročně propadl o 85 procent na 21,7 milionu eur. Na hospodářský výsledek podniku mělo negativní vliv zastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Oznámila to v úterý firma, která je největším turistickým koncernem na světě.
- Německému výrobci spotřebního zboží Henkel ve druhém čtvrtletí meziročně klesl zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 846 milionů eur z 926 milionů eur, a byl tak slabší, než očekávali analytici. O 0,4 procenta se pak snížily tržby, stojí v v úterním firemním sdělení. Firma už nedoufá, že se poptávka do konce roku zvedne, a proto zároveň snížila odhad celoročního růstu na nula až dvě procenta z dříve odhadovaných dvou až čtyř procent.
- Německá energetická společnost RWE zvýšila v prvním pololetí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 20 procent na 1,37 miliardy eur. Dařilo se především její obchodní divizi. Firma, která se díky dohodě s konkurenční společností E.ON brzy stane třetím největším výrobcem obnovitelné energie v Evropě, to uvedla ve svém středečním sdělení, jež už v sobě zahrnuje budoucí novou strukturu (Stand Alone).
- Výrobci antivirového softwaru Avast stouply v prvním pololetí upravené tržby o 9,2 % na 421,7 milionů USD a upravené prodeje o 12,5 % na 454,6 milionu USD. Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 6,5 % na 236,5 milionu USD a zisk na akcii dosáhl 0,15 USD. Firma navrhuje mezitímní dividendu 0,044 USD na akcii.
- Výsledky Carlsberg v 1H: Čistý zisk 3,08 miliardy DKK (460 milionů USD, odhad: 3,12 miliardy DKK), tržby 32,99 miliardy DKK (loni: 30,97 miliardy DKK, odhad 33,02 miliardy DKK).
- Výsledky A.P. Moeller-Maersk ve 2Q: Čistý zisk 141 milionů USD (loni: -2 miliony USD, odhad: -52 milionů USD), tržby 9,63 miliardy USD (meziročně -0,5 %, odhad: 9,83 miliardy USD).
- Výsledky Aegon v 1H: Čistý zisk 618 milionů EUR (loni: 491 milionů EUR), upravený zisk před daní 1,01 miliardy EUR (loni: 1,06 miliardy EUR, odhad: 988 milionů EUR).
Zdroj: CNBC
Aktuality

