US MARKETOtevírá za: 12 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ropa a plyn v USA a v Evropě: Jak dlouho WTI nedožene Brent a kdy se dočkáme levnějšího plynu?

Ropa a plyn jsou v USA výrazně levnější než v Evropě. Může za to těžba břidlicových plynů a břidlicové ropy.

Jan Traxler
Jan Traxler
21. 2. 2013 | 10:00
Zemní plyn

Ropa: Nižší cenu WTI by nám měly dovézt tankery

Texaská lehká sladká ropa typu WTI (West Texas Intermediate) je zhruba o 20 % levnější než severomořská ropa typu Brent, přestože je WTI odborníky považována za kvalitnější a její zpracování je méně nákladné. Za vším stojí převis nabídky nad poptávkou v USA způsobený rychlým růstem objemu těžby břidlicové ropy a z ropných písků. Americké rafinérie nestačí ropu zpracovávat, její cena proto klesá (relativně ve srovnání s cenou ropy Brent).

Vývoj cen americké ropy WTI a severomořské ropy Brent

Rychlejšímu růstu objemu těžby, potažmo poklesu ceny ropy zatím brání nedostatečná infrastruktura a zpracovatelské kapacity. Momentálně je ale ve výstavbě několik nových ropovodů a plynovodů, plánují se rozšiřovat rafinérie i terminály pro ropné tankery a zkapalněný plyn. Takže uvidíme, jak hodně a jak dlouho se ještě cenový rozdíl bude zvětšovat. Rychle rostoucí těžba ropy a plynu v USA by měla mít v každém případě ve střednědobém horizontu zásadní dopad na cenu ropy po celém světě, tankerová přeprava by totiž měla nižší cenu ropy postupně exportovat do zbytku světa.

Zemní plyn

Trochu rozdílná je situace u zemního plynu. Jeho stlačení či zkapalnění a následná přeprava na lodi hrají v konečné ceně výraznou roli. Doprava po kontinentu v plynovodech je o mnoho levnější. Navíc se kapacity pro převoz LNG či CNG nedají srovnávat s širokou paletou ropných tankerů brázdících světové oceány. Z toho pramení až šokující rozdíl v cenách zemního plynu v USA a Evropě, o Japonsku ani nemluvě.

Vývoj cen zemního plynu v USA, Evropě a Japonsku

Tento rozdíl by měl v následujících letech klesnout s rozšiřováním námořní přepravy zkapalněného a stlačeného plynu. K narovnání cen však dojde až tehdy, pokud také Evropa začne ve velkém těžit břidlicové plyny. Poměrně velké zásoby břidlicových plynů mají podle U.S. Energy Information Administration Ukrajina a Polsko. Za pár let by tedy do České republiky mohl proudit levnější plyn než ten stávající ruský od Gazpromu.

O dopadech rostoucí těžby ropy na ekonomiku USA čtěte více v článku Těžba břidlicové ropy může spasit USA.

Ropa BrentRopa WTIZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa