Justin Stewart: Jaro 2010 bude ve znamení výprodejů na burzách

Proč si nejznámější britský komentátor a analytik Justin Urquhart Stewart myslí, že recese ještě neskončila? Jak hodnotí probíhající výsledkovou sezonu a proč radí uzavřít pozice do konce roku? Odpovědi najdete v exkluzivním rozhovoru pro investicniweb.cz
Někteří analytici a ekonomové tvrdí, že recese už skončila – jaký je váš názor?
Samozřejmě s tím souhlasit nemohu. Když se podíváme na světovou ekonomiku, tak lze najít místa, kde vidíme růst, ale přesto klíčoví hráči dosud ztrácí. Mám na mysli zejména USA a Velkou Británii. Konec recese z technického hlediska vidíme v Německu a ve Francii, ale přesto jsou jejich výsledky nepřesvědčivé a spíše chabé. Ano, je možné, že technicky vzato se i další státy dostanou z recese, ale reálně to bude trvat ještě několik let.
Takže ten silný růst na trzích, který jsme od března viděli, neodráží stav reálné ekonomiky?!
Nárůst na trzích samozřejmě odráží reálnou ekonomiku, ale ta je již delší dobu dopována vládními podpůrnými balíčky. Podpora privátním bankám, téměř nulové sazby centrálních bank a přímé pobídky, jako například snížené daně nebo vládní investice, se musely odrazit. Například Čína investovala více než 15 procent svého hrubého domácího produktu.
Na trh teď den co den přichází výsledky firem, které se mohou na první pohled zdát příznivé. Při bližším pohledu ale zjistíme, že ziskové ukazatele rostou, ale na druhou stranu prodeje nerostou a některé dokonce klesají. To značí, že firmám se daří držet ziskovost jen za cenu úspory nákladů, ale to nejde do nekonečna. Můžete ořezávat jednotlivé větve ze stromu až do doby, než strom zahyne.
I přesto ale výsledková sezóna zatím poráží odhady analytiků…
při bližším pohledu zjistíme, že ziskové ukazatele rostou, ale na druhou stranu prodeje nerostou a některé dokonce klesají
Tato výsledková sezona ukázala, že je potřeba změnit úhel pohledu na výsledky společností. Jakoby se zapomínalo na budoucí poptávku. Ta je konkrétně ve Spojených státech nízká. Důvody jsou zřejmé: stupeň zadlužení domácností je stále vysoký, k tomu připočtěte obavy amerických spotřebitelů ze ztráty zaměstnání a výsledkem je, že poptávka se hned tak nezlepší. Zabere to minimálně dalších pět let.
Jak dlouho ještě vydrží centrální banky s tak nízkými sazbami?
Nízké sazby, které teď vidíme, nemohou zůstat navěky. Centrální bankéře čím dál více děsí inflace. U nás ve Velké Británii strach z inflace navíc umocňuje i slabá libra. Na druhou stranu bankéři nechtějí brzdit růst, a proto zatím nedělají nic. Před pár týdny se jako první vydala Austrálie se sazbami opět nahoru a je jen otázkou času, kdy budou následovat ostatní. Zřejmě se tak nestane do konce tohoto roku.
Jaký je tedy Váš výhled pro vyspělé evropské a americké akciové trhy? Udrží si růst až do konce tohoto roku?
sebemenší jednodenní pokles teď láká k investování více a více peněz, protože nikdo nechce zůstat pozadu – nikdo si nechce nechat ujet vlak
Aktuálně na trzích ve Spojených státech i v Evropě vidíme nervózní přešlapování na místě. Spousta investorů stále hledá příležitosti, kam investovat své peníze. Mnozí z nich si rvou vlasy, protože ačkoliv trh od března významně rostl, tak objem investovaných prostředků jim žádné velké zisky nepřinesl. Proto sebemenší jednodenní pokles teď láká k investování více a více peněz. Nikdo nechce zůstat pozadu – nikdo si nechce nechat ujet vlak. Myslím, že kdyby se ale lidé lépe podívali na své současné nákupy a zvážili další potenciál růstu i možné dividendy, pak by byli zřejmě zklamaní. Než si to ale uvědomí, tak uvidíme býčí trh. Ten podle mne potrvá do konce letošního roku. Příští jaro bude ve znamení propadu akciových indexů k hodnotám, které jsme mohli vidět v prvním čtvrtletí letošního roku. Čerstvý jarní vítr nás všechny probudí, stejně jako to umí po ránu, když jdeme do práce. Snad se pak investoři přinutí k více realistickému pohledu na akciové trhy.
Takže si myslíte, že by bylo dobré uzavřít své pozice do konce letošního roku?
příští jaro bude ve znamení propadu akciových indexů k hodnotám, které jsme mohli vidět v prvním čtvrtletí letošního roku
Pro ty, co drží své pozice od března, určitě ano. Ti teď sedí na ziscích a nikdo z nich by se určitě nezlobil, kdyby po takové době zase vydělal. Jenže někteří investoři jsou chamtiví a chtějí si za každou cenu zahojit všechny své rány, které jim krize od loňského podzimu způsobila. Samozřejmě, že dopadnou jako ten lakomec v Bibli a nakonec jim nezůstane vůbec nic.
Objemy obchodů na trzích jsou teď spíše podprůměrné, co by mohlo být stimulem, který by to změnil?
někteří investoři jsou chamtiví a chtějí si za každou cenu zahojit všechny své rány, které jim krize od loňského podzimu způsobila
Více aktivity a větší kapitál přivede na trh důvěra. Tu investoři před rokem ztratili a my teď pozorujeme její postupné obnovování. Je potřeba, aby se státy zcela vypořádaly s vlnou protekcionismu, která se od začátku krize začínala zvedat. Bez plně fungujícího mezinárodního obchodu se světová ekonomika nikdy nezvedne. To by mělo být hlavní poselství vyslané zástupci 20 nejrozvinutějších zemí ze zasedání G20, které se blíží.
Jaký vývoj předpovídáte rozvíjejícím se trhům?
Ekonomika států jihovýchodní Asie je pořád silná a i nadále bude pokračovat v růstu. Ale pozor na možné bubliny, které by mohly vzniknout z přílišného přecenění jejich síly. Já tento region velmi dobře znám a vidím velký potenciál ve střednědobém horizontu.
ve střednědobém horizontu budou silné především ekonomiky jihovýchodní Asie
Na trzích Latinské Ameriky jsme mohli za poslední rok vidět stoprocentní zhodnocení, ale to už se hned tak opakovat nebude. Proto bych byl při investování do toho regionu velmi opatrný a držel se spíše při zemi. Trochu riskantní, ale velmi zajímavou investicí by mohl být nákup tamních měn.
Co se týče Číny, tak bych byl velmi opatrný. Tamní banky teď rozpůjčovaly spoustu peněz, a to mi dělá velké starosti ohledně dalšího vývoje. I přesto ve střednědobém horizontu očekávám růst.
Česká republika nebo Polsko nemusely investovat do záchrany bankovního sektoru, i přesto je potřeba neusnout na vavřínech a dál bojovat o zájem investorů
Ve střední a východní Evropě hrozí velké problémy hlavně Baltickým zemím. Jejich ekonomiky jsou v očích investorů provázány a nikdo z nás by nechtěl být v pozici souseda, který doufá, že rekonstrukce Lotyšska bude úspěšná. Pokud totiž úspěšná nebude, tak to může způsobit problémy nejen v oblasti Baltu, ale celé Evropské unii. Země jako Česká republika nebo Polsko jsou na tom samozřejmě lépe, vaše vláda nemusela investovat do záchrany bankovního sektoru, i přesto je potřeba neusnout na vavřínech a dál bojovat o zájem investorů.
Co teď radíte investorům nakupovat? Co nakupujete osobně?
přichází chvíle, kdy je dobré vrátit se k akciím tradičních evropských firem, které vyplácí pravidelně každý rok dividendy
Během posledních několika měsíců jsme investovali do trochu riskantnějších akcií, firemních dluhopisů a také na měnovém trhu. Sázíme na další propad libry, a proto nakupujeme eura a měny rozvíjejících se trhů. Ale pomalu přichází chvíle, kdy je dobré vrátit se k akciím tradičních evropských firem. Ty totiž vyplácí dividendy, pravidelně, každý rok. Mohlo by se zdát, že naše strategie je teď velmi konzervativní, ale vzhledem k dalším propadům, které čekám na jaře, nemusí pršet, hlavně když kape.