US MARKETZavírá za: 3 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jan Pravda: Čekám růst, protože ekonomické problémy jsou na tři roky u ledu

Co čeká od příštího roku Jan Pravda, zakladatel fondu Sanning Capital, který má ambici stát se nejlepším hedgeovým fondem ve střední Evropě? Které energetické firmy by podle něj rozhodně neměly unikat zájmu investorů? A jak hodnotí tento odborník na energetiku výsledky nedávné konference OSN o klimatu v Kodani?

Jaroslav Matyáš
Jaroslav Matyáš
31. 12. 2009 | 6:00
Energetika

Investiční web (IW): Jaký byl podle vás rok 2009 z pozice investorů?

Jan Pravda (JP): Rok 2009 byl pro všechny velmi náročný a samozřejmě plný zklamání, ale na druhou stranu i zajímavých příležitostí pro ty, kteří se včas vzpamatovali a uvědomili si, že krize způsobená takzvanými "subprime mortgages" nebude jako ta "great depression" ve třicátých letech. Zejména v tom smyslu, že centrální banky nenechají ekonomiku spadnout do tak hluboké deprese, která tehdy trvala patnáct let. Ti, kteří se včas vzpamatovali a investovali, tak vydělali víc, než by mohli v kterémkoliv roce předtím.

IW: A jak se podle vás bude krize vyvíjet v roce 2010? Dá se čekat výraznější ekonomické oživení?

aktivita centrálních bank odsunuje jádro problému na dobu delší než tři až čtyři roky; v kontextu toho vidíme roky 2010 a 2011 jako pozitivní

JP: My jsme si problém krize analyzovali a došli k závěru, že byť jsme si řekli už v březnu, že krize nebude až tak hluboká, tak aktivita centrálních bank více méně odsunuje jádro problému na dobu delší než tři až čtyři roky. V kontextu toho vidíme roky 2010 a 2011 jako pozitivní, protože bude konjunktura, nebo alespoň mírný lokální růst. Je ale potřeba říct, že za západním světem leží pořád břemeno dluhu. Tedy nejen za státy samotnými, ale i za spotřebiteli. A dluhové riziko se v horizontu tří až čtyř let určitě projeví. Někde vyroste další bublina a opět exploduje. Proto jsme se ve své investiční strategii rozhodli zaměřit na střední Evropu, která je na tom ve srovnání se západní Evropou nebo USA z hlediska zadlužení dobře. Z hlediska makroekonomické sféry ještě díky snaze Spojených států protisknout se krizí k lepším časům reálně hrozí dolarová inflace.

ti, kteří se včas vzpamatovali a investovali, tak vydělali v roce 2009 víc, než by mohli v kterémkoliv roce předtím

IW: A jaký vývoj předpovídáte v dalším roce akciovým trhům?

JP: Nemyslím si, že je na místě předpovídat nějaké výprodeje, ty už někteří předpovídali pro letošní podzim. Podle mne jsou ohodnocení akcií pořád ještě ve střednědobém hledisku velmi dobré. U některých zajímavých titulů očekáváme, že by mohly vyrůst o 30 až 50%. Obnova růstu bude tažena hrubými domácími produkty těsně nad nulou, v případech jako je Polsko třemi procenty.

IW: Vy se specializujete na energetiku, které firmy z této oblasti byste vybral jako své investiční doporučení?

nejzajímavější se mi zdá turecká rafinérská společnost Tüpra; líbí se mi také elektrárenské společnosti ČEZ, polský BGI a rakouský Verbund

JP: My sledujeme hlavně region od Německa po Rusko a od Polska po Turecko, no a mezi nimi se nám zdá jako rozhodně nejzajímavější turecká rafinérská společnost Tüpraş. Turecko je velká země a velmi agresivně roste, přičemž počet aut v přepočtu na hlavu je tam pouze třetinové, ve srovnání se západní Evropou. Takže je zde velký potenciál pro spotřebu benzínu, dieselu i asfaltu. Kromě toho má Tüpraş výhodnou geografickou polohu, která mu umožňuje obchodovat své produkty tak, jak nemohou její konkurenti jako MOL, OMV nebo PKN. Navíc je Tüpraş částečně rodinný podnik, kde rodina dohlíží na to, že je firma dobře řízena. Mezi elektrárnami se nám nabízí rozhodně ČEZ, polská BGI, rakouský Verbund nebo přenosové sítě v Rumunsku. Nelze opomenout ani tureckou firmu Akenerji, ve které vlastní ČEZ zhruba 35% a přes níž proniká na velmi perspektivní balkánský trh. Na Balkáně je obrovský potenciál pro vodní elektrárny, o kterém se nám ve střední Evropě ani nezdá.

IW: Určitě jste bedlivě sledoval nedávnou konferenci OSN o klimatu v Kodani. Jak hodnotíte výslednou dohodu a jak se může výsledek jednání promítnout do cen emisních povolenek potažmo elektřiny?

EU se musí nad sebou zamyslet a přehodnotit svůj agresivní program, což by mělo negativně ovlivnit cenu emisních povolenek

JP: Co se týče emisních povolenek a jejich dopadu na ceny elektřiny, tak tam my jsme stále skeptičtí. Dohoda v Kodani, respektive nedohoda, je naprosté fiasko. Nejedná se ani krok dopředu, ale je spíš krokem zpět. Čekáme, že Evropská unie se musí nad sebou zamyslet a přehodnotit svůj agresivní program, což by mělo negativně ovlivnit cenu povolenek, a to by mohlo negativně ovlivnit cenu elektřiny. U cen elektřiny nečekám žádný dramatický pohyb, s výjimkou šoku, který by mohl přijít ze strany povolenek, protože je cena definovaná celoevropsky. Tak jak střední Evropa dříve vydělávala, tak teď bude prodělávat na tom, že bude prodávat za německé ceny. Protože západní hospodářství neporoste tak rychle, jako střední Evropa, proto nečekám růst ceny elektřiny se stejnou dynamikou, jako tomu bude u jiných služeb.

Emisní povolenkyEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa