US MARKETZavírá za: 3 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jane Davis: Krátkodobě růst. Dlouhodobě korekce.

Sympatická blondýna a navíc velmi chytrá a bystrá. Na kafe jsme pozvali Jane Davis, portfoliomanažerku z londýnské pobočky banky HSBC. Otázky se točily okolo mladých trhů, výhledu do konce roku nebo výsledkové sezóny a navíc ještě Jane přidala pár tipů do investičního portfolia.

Jaroslav Matyáš
Jaroslav Matyáš
9. 11. 2009 | 6:00

Investiční web (IW): Blíží se konec roku a je čas pomalu rekapitulovat. Jaký tedy byl rok 2009, dokázal se vypořádat s krizí, která přišla loni na podzim?

nízké ceny akcií a dobré makroekonomické zprávy stály za růstem akcií ve II. a III. čtvrtletí

Jane Davis (JD): Když se ohlédneme za rokem 2009, tak byl zejména ve znamení propadu hrubých domácích produktů ve většině hlavních světových ekonomik. Příští rok by se už situace mohla zlepšit, ale hospodářství poroste pomaleji, než jak jsme tomu byli zvyklí. Celkově v roce 2010 očekáváme růst zemí Eurozóny o 1,1 %, Velké Británie o 1,3 % a ve Spojených státech o 0,7%. Technicky by tak mohla recese v mnoha zemích skončit, ale hospodářství se bude zvedat velmi pomalu, a to ještě několik let. Růst, který vidíme na trzích od března, překonal i ty nejoptimističtější odhady ze začátku letošního roku. Po silném druhém čtvrtletí posilovaly akcie i ve čtvrtletí třetím. Za růstem můžeme hledat dva důvody. Prvním jsou nízké ceny akcií a druhým některé dobré zprávy z makroekonomické oblasti.

ekonomická aktivita v některých vyspělých zemích (USA) je velmi nízká, spotřeba stagnuje a velké starosti budí vysoká nezaměstnanost

Kupříkladu průmyslová výroba zaznamenala od začátku roku pozitivní signály v zemích jako je Německo nebo Spojené státy. Přesto je ale v porovnání s předchozími deseti lety ekonomická aktivita velmi nízká, spotřeba stagnuje a velké starosti teď budí vysoká nezaměstnanost. Je to takový začarovaný kruh. Nelze rozhodnout, jestli už je reálná ekonomika zdravá nebo nikoliv a jestli se za růstem trhu skrývá nějaký fundament.

IW: Probíhající výsledková sezona přeci přinesla dobré zprávy, nepřesvědčily Vás?

JD: Očekávání na tuto výsledkovou sezonu byla nastavena velmi nízko, takže pro firmy nebylo těžké překonat odhady analytiků. Pro příští rok jsou očekávání určitě vyšší – laťka, dělící úspěšné od neúspěšných, se opět trochu zvedla. Aby nezklamaly své investory, se firmy opět musí soustředit na růst výnosů, namísto šetření nákladů, což jsme viděli doteď. Například ve Spojených státech by v roce 2010 měly výnosy narůst o 22%, oproti šestiprocentnímu propadu v roce 2009.

IW: A co tedy můžeme čekat od trhů do konce roku?

na trhy se vrátila důvěra, což by mohlo v krátkodobém horizontu určitě pomoci udržet růst, v dlouhodobém horizontu, ale čekáme částečnou korekci

JD: Na evropské akciové trhy už se vrátila důvěra, což by mohlo v krátkodobém horizontu určitě pomoci udržet růst. V dlouhodobém horizontu, ale čekáme částečnou korekci. Na měnovém trhu zůstáváme negativní vůči britské libře v měnovém páru k euru. Všechny předpoklady pro to, aby zůstalo euro silné, stále platí. Naopak chátrající britské veřejné finance mají i nadále negativní vliv na měnu. Navíc - ačkoliv inflace ve Velké Británii poklesla pod cíl stanovený centrální bankou - tak stále zůstává v porovnání s ostatními vyspělými státy relativně vysoká.

IW: Jak hodnotíte situaci na rozvíjejících se trzích?

rozvíjejícím se asijským ekonomikám a Latinské Americe předpovídáme růst pro delší období

JD: Rozvíjející se trhy jsou v tuto chvíli v daleko lepší kondici, než ekonomiky vyspělé. Pozorujeme nízké veřejné dluhy a rostoucí hrubý domácí produkt, podpořené neklesající domácí spotřebou a silnou průmyslovou výrobou. Nejlépe se samozřejmě daří asijským zemím, kde očekáváme růst i pro delší období. Podobně tomu bude i v Latinské Americe. Co se regionu střední a východní Evropy týče, tak růst v letošním roce bude malý a malý zůstane i pro rok 2010. I přesto ale zůstane pozitivní v řádu 2,2 – 2,3 %.

IW: Jaké doporučujete modelové investiční portfolio?

radíme investorům co nejvíce diverzifikovat své portfolio, protože nejistota v v makroekonomické oblasti ještě dlouho na trhu udrží volatilitu

JD: Nejistota v makroekonomické oblasti ještě dlouho na trhu udrží volatilitu (kolísavost), a proto investorům radíme co nejvíce diverzifikovat své portfolio. Hodnota firemních dluhopisů se již sice přiblížila jejich férové ceně, ale přesto jsou stále atraktivní a my doporučujeme je nakupovat. Státní dluhopisy radíme držet a při navyšování podílu akcií v portfoliu jednat velmi opatrně. Regionálně je teď pro nás velmi zajímavá právě Latinská Amerika.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa