US MARKETZavírá za: 1 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Eugen Weinberg: Komoditní trh se začíná přehřívat

Do konce roku 80 dolarů, na začátku příštího roku 60 dolarů a přesně za rok 70 dolarů za jeden barel ropy. To je scénář komoditního senior analytika Commerzbank Eugena Weinberga. V exkluzivním rozhovoru varuje, že teď není vhodná doba na investici do energetických komodit nebo kovů. Investorům radí se poohlednout raději na trhu zemědělských komodit.

Jaroslav Matyáš
Jaroslav Matyáš
20. 11. 2009 | 6:00

Investiční web (IW): Někteří analytici tvrdí, že recese už je za námi a ekonomika se zvedá ze svého dna. Je teď vhodná doba investovat do komodit, než se jejich ceny začnou výrazněji hýbat?

Eugen Weinberg (EW): Ceny všech komodit se už pohnuly. Tento rok se ceny ropy i průmyslových kovů zdvojnásobily a jejich současná hodnota má v sobě už přicházející oživení započítáno. A to dokonce až do takové míry, že si troufám říci, že jsou v tuto chvíli trhy přehřáté. Ten správný čas pro investování do průmyslových komodit už je tedy za námi.

IW: Jeden barel ropy se teď prodává těsně pod hranicí osmdesáti dolarů. Očekáváte, že tuto hranici ropa prorazí a dokáže udržet do konce letošního roku?

EW: Můj krátkodobý výhled s prolomením této hranice počítá. Současné futures kontrakty na ropu brzy vyprší, a všechny budoucí se již nad hranicí 80 dolarů obchodují. V delším horizontu ale očekávám spíše propad, než další růsty. Současná cena je vyšší, než jaké jsou reálné či fundamentální předpoklady.

IW: A jaké tedy faktory teď hlavně působí na cenu ropy?

EW: Dalo by se říci, že více než na reálném nárůstu poptávky, závisí současná cena ropy na spoustě externích faktorů. Nejdůležitějším takovým faktorem je určitě slabý dolar - ten je pro růst komodit velmi pozitivní. Ekonomický optimismus společně s růstem cen ostatních komodit tlačí cenu ropy pomalu vzhůru. Poptávka ani nabídka teď zkrátka nehrají hlavní roli. Pokud by jsme se totiž podívali právě na nabídku a poptávku, tak ty hovoří spíše pro cenu okolo 70-75 USD za barel. Trh se teď o tyto faktory ale nezajímá. Dokonce ani americká hurikánová sezóna letos do cen této komodity zatím moc nepromluvila.

IW: Země společenství vyvážející ropu OPEC se sejdou 22. prosince v Angole, co od tohoto setkání čekáte?

EW: Čekám, že limity produkce zůstanou na svých současných hodnotách. Nebylo by logické, kdyby zástupci OPEC přišli se snižováním produkce, když teď všichni věří v další oživení poptávky. Nikdo se v současné situaci nemůže pokusit stahovat ropu z trhu, jako tomu bylo v minulosti. Proto od tohoto setkání nečekám nic zásadního. Jediným možným výstupem tak zřejmě bude domluva na společném úsilí o stabilizaci cen na stávajících hodnotách.

IW: Pokud se vrátíme k Vašemu výhledu pro vývoj ceny ropy - na jaké úrovně tedy podle Vás poklesne v roce 2010?

EW: V prvním čtvrtletí očekávám propad ceny blízko k hranici 60 dolarů za barel. Hlavním důvodem budou schválené legislativní změny pro obchod s ropou. Ty by měly přinést nová pravidla a více limitovat vliv silných hráčů na trhu. Ale věřím, že se pak ceny vzchopí a rok 2010 zakončí ropa na hranici 70 USD. To je sice pod současnými hodnotami, ale stále vysoko nad dlouholetým průměrem.

IW: Přejděme teď ke zlatu. Když se podíváme na tříměsíční graf vývoje ceny zlata, tak vidíme růst z 950 dolarů za unci blízko k 1150 dolarům. Kde až se může taková rally zastavit?

EW: To je velmi těžká otázka. Kdybych na ni znal přesnou odpověď, tak do svého portfolia určitě přikoupím pár uncí zlata. Silným impulzem k ukončení současné rally by mohla být stabilizace amerického dolaru. V tuto chvíli je trh doslova posedlý zlatem. Centrální banky se předhání v převodu a diverzifikaci svých měnových rezerv do zlata. Tento trh je zkrátka také přehřátý a korekce dříve či později přijít musí. Odhaduji, že se tak stane na přelomu letošního roku, nejpozději do konce prvního čtvrtletí 2010, kdy se cena zlata vrátí k tisíci dolarové hranici. Pro tuto chvíli ale radím držet se pravidla: Trend je tvůj přítel.

IW: Myslíte tedy, že se do konce roku vyčerpá apetit centrálních bank nakupovat zlato?

EW: Centrální banky, zejména z rozvíjejících se trhů, budou i nadále pokračovat ve svých objednávkách zlata. A nebude to už jen Indie, Mauricius nebo Srí Lanka, kteří při současných nákupech proklamují zamýšlený nákup v budoucnu, ale určitě se k nim přidají i Čína, státy Latinské Ameriky nebo Rusko. Na druhou stranu tu je ovšem strana nabídky. Ta je relativně úzká a hrají zde důležitou roli i evropské centrální banky. Ty z pozice takzvaných "net sellers" masivně redukují své prodeje a v posledních letech si víc a víc zlata nechávají pro sebe, namísto jeho dalšího prodeje třetím stranám. IW: A co průmyslové kovy? Jaký vývoj u nich očekáváte?

EW: To se velmi liší. Kupříkladu na trhu s mědí pozoruji drobné náznaky přehřívání. Přesto je ale nutné mít na paměti, že měď je „klíčová ingredience“ ekonomického oživování. Čím více se ekonomika zvedá, tím více mědi spotřebovává. A proto se všechny pozitivní náznaky globálního oživení okamžitě odrazí na ceně mědi. Nutno podotknout, že je teď v ceně mědi započítáno více optimismu, než je vůbec reálné. Případná zklamání a proměna recese do tvaru "W" by mohla přinést masivní korekci. Co se ostatních kovů týče, tak trhy s některými z nich už jsou definitivně přehřáté. Proto čekám v krátkodobém horizontu korekci, která půjde ruku v ruce s tou, o které jsem mluvil v případě ropy. Menší potenciál ke korekci vidím v případě hliníku. Stejně tak platina a její sesterský kov palladium zřejmě udrží své růsty ve stínu růstů ceny zlata. Ostatně i všechny ostatní kovy, využívané při výrobě automobilů, jistě vyrostou. Podle posledních statistik totiž poptávky po autech v Čině rozhodně nepolevuje.

IW: A kdyby jste měl poradit, co tedy z nabídky komodit vybrat a koupit do portfolia?

EW: Z dlouhodobějšího hlediska rozhodně stojí za zvážení se teď do tohoto trhu vůbec nepouštět. Čas na výhodnější nákup zmiňovaných komodit totiž ještě přijde. V tuto chvíli bych se poohlédnul na trhu zemědělských komodit. Cukr, kukuřice nebo káva rozhodně skrývají větší potenciál. Na trhu energetických komodity jsme svědky vysokých cen v důsledku přehnaných očekávání. Naskakovat do rozjetého vlaku teď radím jen těm největším optimistům.

No a právě zemědělským komoditám se bude věnovat náš další rozhovor. Pozvánku do rubriky Kafe s IW totiž přijal Jean-Philippe Olivier z BNP Paribas. Již příští týden na investicniweb.cz

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa