US MARKETOtevírá za: 2 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jean-Philippe Olivier: Zemědělské komodity čeká silný růst

O takzvaných "soft commodities", v překladu nekovových (zemědělských) komoditách, jsme si povídali s Jean-Philippe Olivierem, ředitelem komoditního investování BNP Paribas Asset Management. Proč je investování do jednotlivých plodin vždy risk, i když u většiny z nich Jean-Philippe čeká růst?

Jaroslav Matyáš
Jaroslav Matyáš
27. 11. 2009 | 13:00
Komodity

Investiční web (IW): Jak hodnotíte současnou situaci na trhu zemědělských komodit?

Jean-Philippe Olivierem (JPO): Trh s těmito komoditami byl pod velkým tlakem a lze říci, že od roku 2007 se v důsledku rostoucí volatility na světových burzách pohyboval jako na houpačce. V poslední době ale takzvané soft commodities vykazují relativně slibnou stabilitu - viděno perspektivou celého komoditního trhu zde i přes krátkodobé korekce nalézáme právě u zemědělských komodit velký potenciál pro další nárůsty. Ceny zemědělských komodit se z fundamentálního hlediska totiž stále nalézají na svých nižších hodnotách.

IW:Takže je podle vás vhodná doba do zemědělských komodit investovat?

JPO: Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože na trhu vládnou dva scénáře ohledně globálního oživení v příštím roce. Pokud v roce 2010 opravdu k oživení dojde, pak se trh s komoditami v důsledku rostoucí poptávky začne pomalu zvedat. A to platí o zemědělských komoditách dvojnásob. Jak jsem říkal, ceny agrárních komodit jsou povětšinou na svých relativně nižších hladinách. Pokud srovnáme současné ceny s nejvyššími hodnotami, které jsme mohli vidět v 70. letech minulého století, tak je jejich absolutní hodnota sice mnohdy vyšší, ale nesmíme se nechat zmýlit a připočítat inflaci. Pokud ovšem optimismus nevydrží a plány podpořené různými balíčky selžou, pak se ekonomika v příštím roce nezvedne. V takovém případě budou muset vlády vytisknout více peněz, a to by investory vedlo k dalšímu odlivu prostředků z finančního trhu ve prospěch komodit jako bezpečnějšího přístavu. A z toho budou kromě zlata těžit agrární komodity především.

IW: Pojďme se teď podívat na v současnosti zřejmě nejsledovanější agrární komoditu - cukr. Někteří analytici předpovídají cukru možný nárůst až o 36%, což by představovalo rekord v podobě 29letého maxima. Jaké pro to mají důvody a jaký je váš výhled?

JPO: Velké sucho v Indii, která je typická silnou poptávkou po této komoditě, stejně jako zpožděná a poničená úroda třtiny v Brazílii, stojí za takto optimistickými předpověďmi. Můj názor je takový, že u cukru můžeme v krátkém období spíše čekat menší technickou korekci, ale v dlouhodobém horizontu čekám býčí trh. A to i přesto, že se současné hodnoty mohou zdát už i tak vysoké. Pokud bych měl totiž zde aplikovat metodu přičtení inflace, pak číselně jsou současné ceny teprve na 11 procentech rekordních cen cukru v sedmdesátých letech. A jelikož fundamentální základ tu je, tak proč by cukr nemohl z těch zbývajících devětaosmdesáti procent ještě kus ukrojit? Navíc je cukr velmi spekulativní komodita. Trh je zde velmi úzký, takže jakýkoliv náhlý příliv peněz do cukru může rychle a výrazně zahýbat s jeho cenou. A situace podobné té dnešní přímo lákají na trh spekulanty, kteří mají rádi rychlé zisky.

IW: Mohl by růst u cukru ještě urychlit fakt, že Brazílie, která je největším producentem etanolu na světě, bude právě kvůli poničené úrodě třtiny etanol dovážet ze Spojených států?

JPO: Etanol a jeho výroba rozhodně nebudou v krátkodobém horizontu hrát žádnou roli v růstu cen cukru. Cena etanolu je už tak na solidních úrovních, takže takovýto krátký výpadek se do kontraktů nestihne promítnout. Poničená úroda ovlivňuje i cenu další agrární komodity. Sucho v Číně způsobilo až o 13 procent nižší úrodu kukuřice a dalších obilovin.

IW: Jak velký to může mít dopad na jejich ceny?

JPO: Hlavním producentem kukuřice, a tedy do jisté míry i tvůrcem cen na trhu, jsou Spojené státy. Ty teď mají jiný problém, než je sucho. Kvůli počasí se potýkají s poději dozrávající úrodou. Na některých místech mají kvůli tomu problém se slabší sklizní, jinde je kukuřice méně kvalitní. Celková efektivita produkce, a tím i výnosnost, tak značně poklesla. Z fundamentálního hlediska je to u kukuřice podobné, jako v případě cukru. Přepočteno na historické ceny je ještě pořád relativně levná. U kukuřice tak čekám silný býčí trh, a to brzy. Každý, kdo má ve svém stávajícím portfoliu kukuřici si už teď může mnout ruce.

IW: Podobné problémy s pozdě dozrávající úrodou ale mají i pěstitelé sojových bobů. Čekáte rychlý růst i tam?

JPO: Ano, ta situace je velmi podobná. U sóji však čekám nějakou kratší korekci. V dlouhodobém výhledu ale také silně býčí trh. To ovšem není případ pšenice, určitě jste se na ni chtěl také zeptat. Když se podíváme na ceny pšenice z technického pohledu, vzpomeneme si na vysoké spekulativní ceny z roku 2007, tak pak ten graf jde dolů. Cena pšenice si prošla za ty dva roky velkou depresí a propadla o zhruba 60 procent i přesto, že ostatní obiloviny posilovaly. Technicky se tak může zdát, že tu určitý prostor pro růst pšenice je, ale fundament chybí. Díky drahým hnojivům a relativně snadnému způsobu pěstování se v posledních letech rapidně zvýšila výnosnost pšenice. Ale poptávka se tak rychle nestačila pohnout. Farmářům zůstalo hodně obilí ve stodolách, a tato situace se hned tak nezmění. To ovšem neznamená, že opět nemůže technika vyhrát nad fundamentem a ceny se nezačnou postupně pomalu šplhat nahoru.

IW: A jaký je váš výhled pro kávu a kakao?

JPO: Stejně jako v předešlých případech čekáme dlouhodobě rostoucí trend. Ceny jsou sice relativně vysoké, ale prostor pro jejich další růst určitě je. Za jejich současnou úrovní totiž stojí fundament, a ne spekulanti. Navíc přichází zimní období, a to nahrává do karet oběma. Kakaové boby se pěstují jen v několika málo zemích - například v Ghaně nebo sousedním Pobřeží Slonoviny - většinou jsou to státy, které teď mají v důsledku globální krize velké problémy. Proto je na trhu menší nabídka kakaa, než obvykle. Takže investice do kakaa se určitě vyplatí, jen se musíte připravit na velkou volatilitu. Ceny se často mění i o více než deset procent během jednoho dne. Za posledním růstem ceny kakaa, kávy a cukru stojí například spekulace, že Vietnam, který je největším světovým producentem kávy Robusta, zavede limity pro vývoz. Kontrakt na kávu pak po jednom dnu vyšel o 13 procent dráž.

IW: Vaše výhledy pro zemědělské komodity znějí ve většině případů velmi pozitivně. Na co by si měly ale dát investoři v tuto chvíli pozor?

JPO: Diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat. Individuální volatilita jednotlivých titulů je velmi vysoká, jako koš komodit nám agrární komodity poslouží určitě lépe. Pak už jen záleží na tom, čemu více věříte. V tomto případě je nutné uvažovat kromě fundamentů i například globální klimatické změny, které častěji ničí úrodu a způsobují velké pohyby na trhu.

aktuální ceny zemědělských komodit

CukrKakaoKomodity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa