US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Z ekonomiky přicházejí příznivá data, americké akcie se propadají. Fed bude peníze pumpovat dál

Spojené státy v pátek zveřejnily více než příznivá data. Reakce akcií? Propad. Za celý květen ale indexy znovu rostly a dostaly se na nové historické rekordy. Závěr měsíce byl ale ve znamení poklesů, někteří varují před takzvaným znamením Hindenburg.

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování smazaly počáteční ztráty a mírně posílily. V průběhu dne však zamířily prudce dolů. Trh zpočátku oslabovaly údaje, podle nichž spotřebitelské výdaje v USA v dubnu klesly, poprvé za téměř rok. Trhy se však vzápětí dostaly do plusu poté, co byla zveřejněna více než pozitivní data o průmyslové aktivitě v oblasti Chicaga a finální výsledky průzkumu spotřebitelské důvěry univerzity v Michiganu.

V dalším průběhu obchodování však zamířily prudce dolů, protože opět převládly obavy z předčasného ukončení QE. Akcie proto zakončily hluboko v červených číslech. Dow odepsal 1,36 %, S&P 500 1,43 % a technologický Nasdaq 1,01 %.

I přes kolísání způsobené nejistotou ohledně budoucího chování Fedu mají za sebou trhy příznivý měsíc. Dow posílil o 2,82 %, S&P 500 o 3,04 %, čímž si připsal sedmý růstový měsíc v řadě, a Nasdaq o 4,75 %.

"Květen je sedmý měsíc v řadě, kdy S&P roste, trhy se tak možná začnou poohlížet po důvodu pro přestávku a menší korekci," říká Jim Russell, akciový stratég z U.S. Bank Wealth Management. "Nepřekvapilo by nás, kdyby trh v příštích týdnech nabral směr do strany nebo dolů, ať už to způsobí línější léto, otázky kolem zpomalení QE, nebo horší výsledky firem ve druhém kvartálu," dodává.

Hindenburg

V závěru měsíce podle Jonathana Krinskyho, technického analytika z Miller Tabak, nastalo na americkém trhu takzvané znamení Hindenburg. Jeho základem je počet titulů na newyorské burze, které se v jeden den dostanou na nové roční maximum a nové minimum. Maxim a minim musí být nejméně po 2,8 % z celkového počtu akcií, jejichž cena se ten den změnila. Kromě toho musí být splněny další tři podmínky:

  • počet nových maxim nesmí být více než dvojnásobkem nových minim;
  • index NYSE je výše než před 50 obchodními dny;
  • McClellanův oscilátor, další indikátor technické analýzy, je záporný a ukazuje "překoupený" trh.

Základní logika je jednoduchá: Když je zároveň část trhu na nových maximech a část na minimech, děje se něco podivného, a tedy může přijít korekce. Znamení údajně předpovědělo všechny velké výprodeje od roku 1985. Jakmile je potvrzeno, tedy zopakuje se ve více dnech, má být pravděpodobnost velkého výprodeje 24 %.

Spotřeba klesá, příjmy stagnují, důvěra roste

Osobní spotřeba v dubnu klesla o 0,2 %, přestože se čekala stagnace, a osobní příjmy stagnovaly, ačkoli se čekal růst o 0,1 %. Zároveň byly negativně revidovány údaje za březen, což naznačuje, že sekvestrace, která se dosud kvůli víceméně příznivým datům opomíjela, přece jen na americké spotřebitele dopadá.

Náladu na trzích později zlepšila zpráva o příznivém vývoji průmyslové aktivity v chicagském regionu a růst indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity na maximum za téměř šest let.

Práce Fedu ještě zdaleka nekončí

Trh práce však po předchozích pozitivních výsledcích zakolísal. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zcela minul odhady analytiků. Mohlo by se jednat o jednorázový výkyv způsobený prodlouženým víkendem kvůli svátečnímu pondělí, investoři by však ani v opačném případě neklesali na mysli. Naopak, špatná data trhy paradoxně uklidňují, protože je utvrzují v tom, že se nemusejí obávat přerušení QE ze strany Fedu. Proto také burzy ve Spojených státech ve čtvrtek posilovaly, přestože druhý odhad HDP za první čtvrtletí revidoval hospodářský růst níže na 2,4 %. Finální číslo se dozvíme až v červnu.

Rozjednané prodeje domů také nepotvrdily teorii o oživujícím trhu s nemovitostmi. V dubnu vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, přestože se čekal růst o 1,5 %. Ben Bernanke při svém vystoupení před Kongresem připustil, že Fed stále vnímá obavy bank poskytovat lidem hypotéky. Prodeje existujících domů sice také rostou, ale rovněž nenaplnily optimistické odhady, a zahájená výstavba dokonce poklesla více, než se čekalo. Trh s nemovitostmi tedy posiluje, ale jen pomalu.

Výrazně se však vylepšila nálada amerických spotřebitelů. Index spotřebitelské důvěry se v květnu vyšplhal z dubnových 69 bodů (revidováno z 68,1 bodu) na 76,2 bodu, nejvýše od února 2008. Čekal se růst pouze na 71,5 bodu.

Překvapivě odolné se ukázaly americké trhy být vůči dění v Japonsku. Index Nikkei se v předchozím týdnu propadl v jediném dni o 7 %, tento týden ve čtvrtečním obchodování spadl o dalších 5 %, americké akcie to však příliš nerozhodilo. Slábnoucí jen však začíná znepokojovat zahraniční firmy. Společnost Apple dokonce přistoupila ke zdražení výrobků na japonském trhu – za iPady nyní japonští zákazníci zaplatí v přepočtu o 130 dolarů a za iPody o 60 až 80 dolarů více.

Americká ekonomikaAmerické akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně