Jana Michalíková: Česko zůstává baštou konzervativních investorů

Jak velký zájem byl v minulém roce o investice do podílových fondů a jaké typy fondů zaznamenaly největší příliv peněz? A především jaký vývoj bude provázet český multimiliardový fondový byznys v roce 2010? Otázky pro Janu Michalíkovou, výkonnou ředitelku Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
"Krizový rok 2009 fondy zvládly poměrně úspěšně," říká Jana Michalíková, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT), a dodává: "Hodnota prostředků ve fondech byla na konci roku 2009 234 mld. Kč, což je jen o 9 mld. méně než v roce předchozím."
IW: Co bylo podle Vás hlavní příčinnou tohoto úbytku?
Jana Michalíková (JM): Hlavím důvodem je finanční krize, nicméně je třeba zdůraznit, že toto snížení bylo způsobeno hlavně vývojem akciového trhu v prvním čtvrtletí roku 2009. Jak je z naší zprávy z tiskové konference v únoru 2010 vidět, v ostatních kvartálech objem majetku ve fondech rostl. Shrnu-li to, od druhého čtvrtletí minulého roku sledujeme stabilně růstový trend.
Jak dobře vybrat podílový fond
IW: Jaké typy fondů jsou v České republice nejvíce "využívány" drobnými investory? JM: Takovouto statistiku nevedeme. Nelze přesně říct, do jakých typů fondů investují právě drobní investoři, respektive nemáme to podloženo čísly. Běžně jsou to fondy peněžního trhu z důvodu konzervativnosti tohoto produktu, dále pak zajištěné fondy.
IW: Stále častěji dochází ke slučování malých fondů. Co je důvodem tohoto "evropského" trendu?
JM: Důvodem jsou úspory z rozsahu, snížení administrativních nákladů, podobně jako u spojování podniků. V ČR se tento trend ještě v takové míře neprojevil, nicméně veřejností je dobře vnímán a očekáváme slučování i v tuzemsku. Záleží také na flexibilitě pravidel stanovených ČNB. IW: Které fondy zažily minulý rok největší odliv peněz? Zahraniční, nebo tuzemské - a o kolik procent?
Nejprve si položme otázku, jestli je to důležité, kde byl odliv větší. Pro investory skutečně není tolik podstatné, zda investují do zahraničních nebo tuzemských fondů. Zajímá je spíš celkový odliv peněz z fondů. Co se týče čísel, pokles hodnoty majetku u zahraničních byl 4,59 % a u domácích 3,07 %. Ale jak už jsem se zmiňovala, jednalo se jen o první čtvrtletí 2009, po kterém začal růst díky akciovým trhům, který trvá doposud.
IW: Češi preferují spíše konzervativnější investice, přesto za rok 2009 v období recese zaznamenaly akciové fondy meziroční nárůst objemu peněžních prostředků, naopak peněžní a zajištěné fondy pokles. Jak si tento poměr zdůvodňujete?
JM: Objem majetku závisí na 2 aspektech, které nelze úplně od sebe oddělit, a to jednak na investicích investorů, ale také na zhodnocení těchto investic. Právě vzhledem k vývoji akcií v roce 2009 vzrostla hodnota majetku ve fondech, a zároveň díky pozitivnímu vývoji se zvyšoval i počet investorů vkládajících své prostředky. Lze částečně zvažovat, že šlo i o dočasný odklon od konzervativismu a hledání nového způsobu investování. IW: ČNB nedávno zrušila licenci třem fondům kvalifikovaných investorů ze skupiny IKS KB s názvem Leonardo, které nedosáhly do 1 roku své existence padesátimilionového majetku. Myslíte si, že je tato laťka nastavena správně?
JM: V praxi se tato laťka jeví jako nastavená správně. U těchto tří fondů se nejednalo o neschopnost tento limit splnit, ale rozhodující byla skutečnost, že byl využíván pouze jeden fond. Obecně problém z mého pohledu není v hranici 50 mil. Kč, spíš zde figuruje stanova omezující počet investorů ve fondu, kterých nesmí být více než sto.
IW: Jak velký prostor pro růst podle Vás vůbec mají fondy kvalifikovaných investorů v ČR?
Prostor mají tyto fondy dost velký. Tento typ investování je určen pro profesionální investory disponující dostatkem peněžních prostředků. Jako značné omezení rozsahu vidím právě ten limitovaný počet podílníků.
Fondy kvalifikovaných investorů: Od A do Z
IW: Jak se vyvíjí poptávka po garantovaných produktech kolektivního investování?
JM: Poptávka je poměrně vysoká. Patří sem nejen garantované fondy, ale i pojištění a garantovaná depozita.
IW: Jaký předpokládáte vývoj majetku fondů pro tento rok?
Přesný vývoj si netroufnu odhadnout, předpokládám však zvyšování majetku fondů a stabilní růst.
IW: Jaký je Vaše předpověď "burzovního počasí"? Bude se opakovat rok 2009, a to především na akciových trzích?
Podotýkám, že rok 2009 byl hodně specifický, a i v tomto roce bude dost klíčových faktorů. Moje předpověď burzovního počasí, když se zaměříme na akciové trhy, se moc neliší od prognóz optimistických analytiků, čili očekávám pozitivní vývoj.
Aktuality
