Evropské akcie v pátek v průměru mírně ztratily, do záporu se propadly i za celý týden

Evropské akcie v pátek ztrácely v reakci na čísla z amerického trhu práce, která ukázala, že ekonomika navzdory částečnému přerušení činnosti vlády v říjnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se očekávalo. Investoři proto začali zvažovat možnost, že by Fed přistoupil k omezení nákupu dluhopisů dříve, než původně predikovali.
Německý DAX v pátek odepsal nepatrných 0,03 %, francouzský CAC 40 oslabil o 0,48 % a britský FTSE 100 posílil o 0,17 %. V plusu uzavřely páteční seanci například sektory pojišťoven nebo provozovatelů sítí, v záporu se ocitly například banky nebo ropné firmy.
Stoxx Europe 600 ztrácel přes půl procenta. Tento týden zakončil v červených číslech poté, co Evropská centrální banka nečekaně přistoupila ke snížení hlavní i zápůjční úrokové sazby o 0,25 %. Depozitní sice ponechala na 0 %, ale Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali on-line, znovu zdůraznil, že ECB je připravená a technicky schopná sazby dále snižovat.
Pro investory však nečekaný krok ECB znamenal, že evropská ekonomika na tom není tak dobře, jak se původně zdálo, a potřebuje další podporu ze strany centrální banky.
Agentura S&P v pátek snížila rating Francii z AA+ na AA. Odůvodnila to tím, že pomalejší ekonomický růst bude bránit vládě ve vylepšování veřejných financí. Výhled ponechala agentura stabilní. Výnos francouzských dluhopisů se splatností v roce 2024 na to reagoval růstem o 2 bazické body na 2,39 %.
Říjnová čísla z amerického trhu práce vyvrátila domněnky, že přerušení činnosti vlády na začátku měsíce zasáhlo zaměstnanost Američanů. Ekonomika vytvořila v říjnu přes dvě stě tisíc nových pracovních míst, přestože se očekávalo jen 120 tisíc a i údaje za předchozí měsíce byly revidovány výše. Míra participace však nadále klesá - v říjnu byla nejhorší od března 1978, což naznačuje, že trh práce rozhodně není z nejhoršího venku. Podobné smíšené pocity vyvolal i odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný ve čtvrtek - analytici počítali s tím, že se tempo ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2 % z 2,5 % ve druhém kvartále, HDP však vyskočil o 2,8 %. Na jeho růstu však měl významný podíl růst podnikových zásob a nikoli osobní spotřeba, která naopak mírně zvolnila oproti předchozím třem měsícům.
Týden v Evropě mírně negativní
Index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden ztratil 0,56 %, německý DAX naopak posílil o 0,78 %. V mírném záporu zakončily také britské i francouzské akcie.
Události na evropských burzách v uplynulém týdnu:
- Britská centrální banka v souladu s odhady nezměnila ani sazby ani program nákupu dluhopisů.
- Irsko úspěšně prošlo posledním hodnocením "trojky" zástupců svých mezinárodních věřitelů. V prosinci tak jako první ze zemí eurozóny zasažených dluhovou krizí bude moci vystoupit z programu finanční pomoci, který dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Oznámil to irský ministr financí Michael Noonan.
- Britský statistický úřad ve středu zveřejnil data, podle nichž průmyslová výroba v zemi vzrostla v září o 0,9 % a zotavila se tak z největšího propadu za téměř rok. Analytici očekávali skromnější růst o 0,6 %.
- Podnikové objednávky v Německu v září vyskočily o 3,3 %, což zcela minulo 0,5% predikci trhu.
- Data publikovaná agenturou Markit ukázala, že sektor služeb v eurozóně v říjnu klesl méně, než se očekávalo.
- Maloobchodní tržby, které přinesl statistický úřad Eurostat, naproti tomu vzrostly v září jen o 0,3 %, přestože analytici predikovali růst o 0,6 %.
- Evropská komise v úterní predikci snížila odhad růstu HDP pro eurozónu v roce 2014 na 1,1 % z původně očekávaných 1,2 %. Zároveň zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 12,2 % v roce 2014 z prvotního odhadu 12,1 % - v roce 2015 by však nezaměstnanost měla klesnout na 11,8 %.
- Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně zůstává křehké a skromné. Index nákupních manažerů za říjen dopadl v souladu s předběžnými odhady na 51,3 bodu ze zářijových 51,1 bodu. Zpracovatelský sektor v Irsku vyskočil na 30měsíční maximum 54,9 bodu, Rakousko se dostalo na 28měsíční maximum 52,7 bodu a Španělsko a Německo vykázaly nejlepší výsledky za poslední 2 měsíce (50,9 bodu a 51,7 bodu v Německu). Na dvouměsíční minimum naopak spadlo Nizozemsko (54,4 bodu), tříměsíčního dna se dotkla Itálie (50,7 bodu) a Řecko (47,3 bodu) a Francie, která ani nesplnila předběžné odhady, vykázala jen mírné zlepšení na 49,1 bodu, což představuje čtyřměsíční minimum.