Export z Číny v květnu překvapivě výrazně vzrostl, dovoz naopak zklamal

Export z Číny v květnu překvapil analytiky větším růstem, dovoz naopak výrazně zaostal za jejich odhady. Meziročně vývoz stoupl o 7 % (odhad: 6,6 %), dovezeného zboží ale bylo o 1,6 % méně než v květnu 2013 (odhad: +6,1 %). Obchodní bilance tak byla v nečekaně vysokém přebytku 35,9 miliardy USD (odhad: 22,6 miliardy USD, duben: 18,46 miliardy USD). Vývozu pomohl růst globální poptávky, dovoz naopak trpěl nízkým zájmem čínských spotřebitelů a firem.
V předchozím měsíci narostl vývoz meziročně jen o 0,9 % a dovoz o 0,8 %. "Nemyslíme si, že by květnová data nějak výrazně změnila přístup čínských politiků k řízení ekonomiky," uvedl ekonom Louis Kuijs z hongkongské RBS. "Export ukazuje na pozitivní obrázek, zaostávání dovozu by mělo ponechat v platnosti snahy o zvýšení domácí poptávky."
Vývoz do USA vzrostl v květnu o 6,3 % po dubnových 12 %, dodávky do Evropské unie narostly o 13,4 % po 15,1 % v dubnu. Vývoz do zemí ASEAN byl vyšší o 9,1 % (duben: 3,8 %).
Na zlepšení stavu čínské ekonomiky ukázaly květnové průzkumy mezi nákupními manažery. Vláda ekonomiku podporuje například důrazem na výstavbu železnic a bytů, navíc uvolňuje kreditní podmínky vybraným bankám. Exportérům pomáhají daňové prázdniny, možnosti zajištění kurzového rizika a pojištění úvěrů.
Kombinovaný ukazatel vývozu a dovozu ovšem za prvních pět měsíců roku meziročně vzrostl jen o 0,2 %, vláda si přitom vytyčila 7,5% celoroční cíl. Analytici navíc upozorňují na rizika na straně čínského realitního trhu, který i v případě růstu globální ekonomiky a poptávky může čínské hospodářství srazit pod cílené míry růstu.
V týdnu přijdou z Číny důležitá data o inflaci (úterý), průmyslové výrobě, investicích do nemovitostí a maloobchodních tržbách (pátek).
Zdroj: Bloomberg, Reuters