Americké akcie v pátek opět mírně ustoupily z historických výšin, za celý týden skončily na nule. Únor byl ale i tak pro hlavní indexy mimořádně silný

Americké akciové trhy v závěru týdne opět mírně ztrácely, únorové obchodování bylo ale i tak nadmíru úspěšné.
Index Dow v pátek odepsal 0,45 % na 18 132,70 bodu, S&P 500 ztratil 0,3 % na 2 104,50 bodu a Nasdaq klesl o 0,49 % na 4 963,53 bodu. Nejméně se dařilo sektorům zdravotní péče a technologií, v mírném plusu zakončily energetické tituly nebo sektor základních materiálů. Index volatility VIX v pátek ztratil přes 3 % na 13,46 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,99 %.
Za poslední únorový týden tak akcie skončily zhruba na nule (Dow -0,04 %, S&P 500 -0,27 %, Nasdaq +0,15 %). Za celý únor ovšem Nasdaq posílil o 7,08 %, Dow o 5,64 % a S&P 500 o 5,49 %.
"Únor byl spektakulární," uvedl Art Hogan z Wunderlich Securities. "Akcie dokázaly posilovat navzdory ne úplně silné výsledkové sezóně a jednáním o řeckém dluhu." V únoru Dow i S&P 500 letos poprvé překonaly historická maxima a Nasdaq se přiblížil hranici 5 tisíc bodů.
Ministerstvo obchodu Spojených států oznámilo, že domácí ekonomika stoupla v loňském čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněných údajů o 2,2 % místo původně odhadovaného růstu 2,6 %. To je výrazné zpomalení oproti předešlému kvartálu, kdy růst činil pět procent. Zpomalení ale podle expertů pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání.
Další data z americké ekonomiky ukázala, že zahájené prodeje obytných realit stouply v lednu na nejvyšší úroveň za půldruhého roku. Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou pak sice podle konečných údajů sestoupil tento měsíc z lednového jedenáctiletého maxima, překonal ale odhady.
Zásadním tématem pro investory je další nastavení politiky americké centrální banky. V týdnu Janet Yellenová sdělila, že se hlavní sazba nebude zvyšovat ještě jistě několik měsíců, trh s futures aktuálně ukazuje na první navýšení sazby zhruba na konci léta.
Stanley Fischer, viceguvernér Fedu, v pátek na CNBC uvedl, že pravděpodobnost zvýšení sazby během roku je vysoká. Dříve během dne na konferenci v New Yorku označil velikost bilance Fedu za "výzvu" při zvyšování sazeb, ale nemělo by to znamenat odkládání rozhodnutí. Míra nezaměstnanosti se podle něj blíží hladině přirozené pro zdravou americkou ekonomiku. Na stejné konferenci William Dudley naznačil, že banka bude muset být agresivnější, pokud krátkodobé sazby nebudou reflektovat vůli Fedu je zvýšit.
Akcie Applu v pátek oslabily o 1,5 %. Investoři vybírali zisky před očekávaným odhalením chytrých hodinek Applu. Maloobchodní firma J.C. Penney po oznámení výsledků hospodaření klesla o 6,8 %. Akcie Bank of America ztratily 1,4 %, když banka oznámila odchod dvou členů správní rady a hlavního účetního.
Dolar v únoru na růstové vlně
Americký dolar v pátek mírně oslabil ke koši měn. Pokles souvisí s výprodejem na konci měsíce. Dolarový index, který měří výkon dolaru k euru, k jenu a ke čtyřem dalším měnám, ale posílil osmý měsíc v řadě, což je nejdelší taková šňůra od roku 1971, kdy USA zavedly volně pohyblivý kurz dolaru, napsala agentura Reuters.
Dolar podporují solidní data z domácí ekonomiky a vyjádření činitelů americké centrální banky, která posílila očekávání, že v průběhu roku zvýší úrokové sazby. Růst úroků by posílil atraktivitu americké měny.
Ropa za celý měsíc zdražila
Světové ceny ropy na závěr týdne prudce vzrostly a poprvé do června vykázaly růst i za celý měsíc. Náladu na trhu podpořily vyhlídky na zlepšení poptávky a výpadky v dodávkách. Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 2,53 dolaru na 62,58 dolaru za barel. Za celý měsíc ropa Brent stoupla o 18 %, což byl nejvyšší procentní růst od května 2009.
Americká lehká ropa WTI zdražila o 1,59 dolaru na 49,76 dolaru za barel. Od počátku měsíce se cena americké ropy zvýšila o 3,1 %, uvedla agentura Reuters.
Ceny ropy se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 % na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a například Brent, který v lednu sestoupil na šestileté minimum 45,19 USD, od té doby přidal více než 35 %.
Cenám ropy tento měsíc pomáhaly k růstu výpadky v těžbě a v dodávkách z Libye a z Iráku či náznaky, že propad cen ropy začíná omezovat investice do těžby v nečlenských zemích ropného kartelu OPEC. Tento týden pak trh s ropou podpořila vyjádření saúdskoarabského ministra pro ropu, podle nějž se poptávka po ropě zvyšuje. Směrem dolů ale na ceny ropy tlačily údaje o rostoucích zásobách této suroviny v USA, které jsou jejím největším světovým konzumentem.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson zažaloval kvůli údajnému porušování patentů americkou technologickou společnost Apple. Výrobce populárních mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad podle švédského podniku po vypršení licenční dohody neoprávněně využívá 41 patentů Ericssonu.
- Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila anualizované tempo růstu na 2,2 % z 5 % v předešlém kvartálu. Vyplývá to z revidovaných údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Rychlý odhad z konce ledna hovořil o růstu amerického HDP ve 4Q o 2,6 % mezikvartálně. Ekonomové čekali, že bude rychlý lednový odhad revidován na 2 %.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v únoru klesl na 45,8 bodu z 59,4 bodu v lednu (odhad: 58 bodů).
- Počet pokračujících prodejů domů v lednu meziročně vzrostl o 8,4 % (prosinec: +6,1 %) a meziměsíčně se zvýšil o 1,7 % (odhad: +1,8 %, prosinec: -1,5 %).
- Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomku Spojených států se v únoru mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl na 95,4 bodu z 98,1 bodu v lednu. Čekal se pokles indexu na 94 bodů, rychlý odhad z poloviny února hovořil o poklesu indexu na 93,6 bodu.
- Stále klesá počet aktivních ropných vrtů v USA. V posledním týdnu jich ubylo 33 na 986, což je nejméně od 17. června 2011. Produkce ropy v USA ale nadále roste.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu v lednu vzrostl na +0,13 bodu z -0,05 bodu (odhad: +0,05 bodu).
- Prodeje starších domů v USA v lednu klesly meziměsíčně o 4,9 % na celoroční tempo 4,82 milionu. Očekával se pokles na 4,95 milionu anualizovaně z 5,07 milionu v prosinci (revidováno z 5,04 milionu).
- Analytici z Goldman Sachs snížili svou predikci růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli drsné zimě. V páteční poznámce klientům Kris Dawsey z Goldman Sachs napsal, že jeho tým snižuje svůj odhad o dvě desetiny procentního bodu na 2,8 %.
- Americká společnost Apple hodlá investovat 1,7 miliardy eur do výstavby dvou datových center v Evropě. Centra budou v Irsku a Dánsku, mají využívat pouze obnovitelné zdroje energie a vytvoří stovky pracovních míst. Investice bude dosud největším projektem Applu v Evropě, uvedla v pondělí společnost.
- Americký ropný gigant ExxonMobil zvýšil v loňském roce své prokázané rezervy ropy a zemního plynu o šest procent. Firma uvedla, že jí k tomu dopomohly nové projekty těžby z břidlicových hornin a ropných písků, které nahradily 104 % toho, co firma loni vytěžila. ExxonMobil je největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa.
- Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v projevu před bankovním výborem Senátu prohlásila, že Fed nejdříve přistoupí ke změně rétoriky, než začne zvyšovat sazby. Zároveň uvedla, že banka očekává, že se inflace bude postupně vracet k 2% cíli, ale v krátkodobém horizontu by mohla kvůli ropě ještě klesat. V momentě, kdy Fed změní rétoriku, bude možné, že ke zvýšení sazeb dojde na jakémkoli dalším zasedání, avšak Yellenová neuvedla, kdy k této změně dojde, a zdůraznila, že změna rétoriky nebude znamenat, že okamžitě dojde ke zvýšení sazeb.
- Američtí republikáni zvažují možnost krátkodobého prodloužení financování Ministerstva vnitřní bezpečnosti. Zákon o financování instituce se zarazil kvůli svému navázání na imigrační reformu, a ministerstvu by tak mohly v pátek dojít finance a bylo by nuceno přerušit činnost. Americký Senát nedokázal ani napočtvrté prohlasovat zákon o financování ministerstva v objemu 39,7 miliardy dolarů, protože obsahuje republikány přidané dodatky, které by pozastavily prosazování imigrační reformy prezidenta Obamy.
- Spolu s růstem ceny akcií americké technologické společnosti Apple na nová rekordní maxima se zvyšuje také atraktivita tohoto titulu v očích manažerů hedgeových fondů. Investiční banka Goldman Sachs nedávno zveřejnila zprávu Hedge Fund Trend Monitor, podle které cenné papíry firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka stále s přehledem kralují portfoliím hedgeových fondů.
- Americké úřady vyšetřují nejméně deset velkých bank kvůli možným manipulacím na trzích s drahými kovy. Informoval o tom na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Upozornil však, že evropské úřady podobné vyšetřování ukončily, protože nenalezly žádné důkazy pochybení ze strany bank.
- Americký těžební koncern Chevron ukončí průzkum ložisek břidličného plynu v Rumunsku. Projekt podle firmy není schopen soupeřit s jejími ostatními investičními příležitostmi. Chevron již v lednu ohlásil ukončení průzkumu takovýchto ložisek v Polsku.
- Index aktivity richmondského Fedu v únoru klesl na nulu. Čekala se stagnace na 6 bodech (leden: 6 bodů, revidováno z 10 bodů).
- Spotřebitelská důvěra se ve Spojených státech v únoru mírně zhoršila, index se snížil na 96,4 bodu z lednových 102,9 bodu. Očekával se pokles na 99,5 bodu. Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board.
- Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v únoru expandoval rychlejším tempem. Index nákupních manažerů vyskočil na 57 bodů z 54,2 bodu v lednu, čekal se mírný růst na 54,5 bodu. Index se tedy vyšplhal na nejvyšší hodnotu od loňského roku a téměř na průměrnou hladinu dosahovanou v loňském roce (57,1 bodu). Kompozitní index vzrostl na 56,8 bodu z 54,4 bodu v lednu.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,5 %. Očekával se růst o 4,3 %. V listopadu index stoupl o 4,29 % meziročně (revidováno z 4,31 %). Meziměsíčně podle sezónně očištěných dat ceny nemovitostí vzrostly o 0,9 %, tedy nejvíce od března, bez sezónního očištění se zvýšily o 0,1 %.
- Předstihový 12měsíční P/E poměr pro index S&P 500 je nyní na hodnotě 17,1 (na základě zavírací hodnoty indexu 2 097,45 bodu a očekávaného zisku na akcii v příštích 12 měsících 122,72 USD). Co táhne jeho růst?
- Mark Mobius stále doporučuje investování v Řecku a věří, že tamní nová vláda dokáže úspěšně prosadit klíčové reformy. "Ohledně Řecka jsem stále velmi optimistický," řekl Mobius, výkonný předseda Templeton Emerging Markets Group. "Nová administrativa má prostředky k tomu, aby v Řecku provedla změny, které zbytek Evropy uspokojí," dodal.
- Evropští politici se dohadují ohledně detailů záchranného programu pro Řecko a na druhé straně Atlantiku díky tomu mezitím malá neznámá firma možná získává nové zákazníky. Technologická společnost GrexIT se sídlem v Kalifornii zaznamenala v uplynulých týdnech výrazný nárůst aktivity na svých webových stránkách. Důvod je zřejmý - časté zadávání slova "grexit" do vyhledávačů.
- Barack Obama podle očekávání vetoval zákon, který umožňuje stavbu ropovodu Keystone XL.
- Americká centrální banka varuje, že se ceny některých akcií dostaly nebezpečně vysoko. Vyplývá to ze zprávy o měnové politice, kterou banka zveřejnila ve středu v souvislosti s vystoupením šéfky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem amerického Senátu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v lednu klesly o 0,2 % meziměsíčně na 481 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se 2,3% pokles na 470 tisíc jednotek. Prosincové údaje byly revidovány na 482 tisíc z původně hlášených 481 tisíc. Mediánová cena nového domu v lednu vzrostla o 9,1 % na 294 300 dolarů. Podle zprávy statistického úřadu v lednu 15 % prodaných domů stálo více než 500 tisíc dolarů.
- Index žádostí o hypotéku v USA v týdnu končícím 20. února klesl o 3,5 %, zatímco v předchozím období klesl o 13,2 %.
- Společnost Apple musí zaplatit odškodné 532,9 milionu USD společnosti Smartflash LLC. Federální porota v noci na středu rozhodla, že software iTunes firmy Apple porušil tři patenty, které vlastní Smartflash, napsala agentura Reuters.
- Nizozemský výrobce SIM karet do mobilních telefonů Gemalto připustil, že v minulosti mohl být terčem kybernetických útoků amerických a britských tajných služeb, o kterých tento měsíc informovala média. K rozsáhlému úniku dat ale nevedly, informovala ve středu na základě interního vyšetřování firma.
- Předběžné údaje společností HSBC a Markit ukázaly, že čínský zpracovatelský sektor v únoru oproti očekávání mírně vzrostl. Index aktivity pro tento měsíc vystoupil na čtyřměsíční maximum 50,1 bodu, a těsně tak překonal padesátibodovou hranici, která odděluje růst od poklesu. Čína je největším spotřebitelem energií na světě a druhým největším spotřebitelem ropy po Spojených státech. I malá změna poptávky v Číně tak může mít odezvu na trzích s ropou.
- Čerstvé údaje amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 8,4 milionu barelů, což je asi dvakrát více, než se očekávalo. Dosáhly tak nového rekordu. Zásoby benzinu a ropných destilátů se naopak snížily.
- Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. února vzrostl na 313 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 282 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 283 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. února ubylo na 2,401 milionu z 2,422 milionu (revidováno z 2,425 milionu), čekal se pokles na 2,39 milionu. Čtyřtýdenní průměr počtu nových žádostí vzrostl na 294 500 z 283 000 (revidováno z 283 250).
- Meziroční tempo inflace se ve Spojených státech v lednu propadlo pod nulu, a země se tak dostala do deflace. Index spotřebitelských cen na začátku roku vykázal v souladu s odhady meziroční pokles o 0,1 %. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech tak zaznamenaly vůbec první meziroční pokles od října 2009. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu. V prosinci se přitom ceny v meziročním srovnání o 0,8 % zvýšily.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly výrazně více, než se čekalo. Zvýšily se o 2,8 %, ačkoli odhady byly nastaveny jen na +1,7 %. V prosinci se objednávky oproti listopadu výrazně propadly, když se snížily o 3,7 %.
- Index cen domů FHFA v prosinci vzrostl o 0,8 % (listopadový údaj byl revidován na +0,7 % z +0,8 %).
- Americká investiční banka Morgan Stanley se s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodla na podmínkách urovnání sporů spojených s hypotečními cennými papíry. Vyplývá to z dokumentu, který banka ve středu zaslala americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Uzavření dohody nicméně ještě nebylo oficiálně potvrzeno.
- Credit Suisse snižuje investiční doporučení na akcie State Street na "neutral" z "outperform".
- USA: Index aktivity kansaského Fedu v únoru vzrostl na 5 bodů z -2 bodů v lednu.
- Federální komunikační komise Spojených států amerických (F.C.C.) ve čtvrtek schválila regulační opatření, které přesouvá internet do kategorie veřejných služeb, což znemožní společnostem, aby si platily za rychlejší zasílání dat. Pro schválení opatření hlasovali tři členové F.C.C., proti byli dva.
- Až na jednu miliardu dolarů odhadla americká ropná firma ExxonMobil potenciální ztráty spojené s pozastavením svých aktivit v Rusku zasaženém sankcemi. Firma to ve čtvrtek uvedla ve výroční zprávě. Společnost musela loni pozastavit projekty se svým ruským protějškem Rosněfť, když se tato největší ruská ropná firma a jiné ruské podniky staly terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.
- Americká technologická společnost Apple ve čtvrtek zveřejnila pozvánku na akci, na níž zřejmě představí svůj nový produkt. Investoři se domnívají, že světu firma plánuje ukázat své chytré hodinky Apple Watch, které by se podle šéfa podniku Tima Cooka měly na trhu objevit již v dubnu. Apple hodinky ukázal již loni v říjnu, nyní by ale měl přidat i detailní popis všech jejich funkcí a parametrů.
- Americká centrální banka by ze své rétoriky měla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb "trpělivá", vypustit již v březnu. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC to ve čtvrtek řekl šéf saintlouiského Fedu a nehlasující člen měnového výboru americké centrální banky James Bullard. Banka by si podle něj touto změnou rétoriky měla připravit prostor pro možnost začít sazby zvyšovat již letos v létě.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Bank of Montreal ve 4Q: Zisk na akcii 1,53 CAD (odhad: 1,63 CAD).
- Výsledky Comcast ve 4Q: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,78 USD), tržby: 17,7 miliardy USD (odhad: 17,68 miliardy USD).
- Výsledky Office Depot ve 4Q: Zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,04 USD), tržby: 3,82 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).
- Výsledky Macy's ve 4Q: Zisk na akcii 2,44 USD (odhad: 2,40 USD), tržby: 9,36 miliardy USD (odhad: 9,40 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett-Packard v 1QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 26,84 miliardy USD (odhad: 27,34 miliardy USD).
- Americký maloobchodní řetězec Target předčil svými výsledky za uplynulý kvartál očekávání trhu. Dosáhl zisku na akcii 1,50 dolaru oproti očekávání 1,46 dolaru při tržbách 21,75 miliardy dolarů proti konsenzu 21,63 miliardy dolarů. Společnost navíc dodala, že v současném kvartálu nejspíše dosáhne zisku na akcii mezi 95 centy a 1,05 dolaru. Ve fiskálním čtvrtletí od listopadu do ledna vzrostly její tržby v obchodech otevřených déle než rok o 3,8 %, což o 0,8 procentního bodu překonalo predikce trhu.
- Výsledky SodaStream ve 4Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 126,5 milionu USD (odhad: 127,1 milionu USD).
- Výsledky Salesforce.com ve 4Q: Zisk na akcii 0,14 USD (v souladu s očekáváním), tržby 1,44 miliardy USD (Q42014: 1,15 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 1,83 USD (odhad: 1,80 USD), tržby 6,34 miliardy USD (v souladu s odhady)
- Výsledky SeaWorld Entertainment ve 4Q: Ztráta na akcii 0,29 USD, upravená ztráta na akcii 0,21 USD, tržby 264,5 milionu USD.
- Výsledky J.C. Penney ve 4Q: Zisk na akcii 0 centů, tržby 3,89 miliardy USD. Analytici odhadovali zisk 11 centů a tržby 3,87 miliardy USD. Akcie v after-marketu -8,6 %.
- Výsledky Herbalife ve 4Q: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,22 USD). Akcie v after-marketu +6,7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg