US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,41 %
KB+0,00 %
Erste-0,93 %

Co musíte ráno vědět (18. března)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak se v březnu vyvíjela důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku a jak Warren Buffett dodržuje zdravý životní styl? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
17. 3. 2015 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý na předchozí růst nenavázaly a převážně zlevnily

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci po slibném pondělním oživení v záporném teritoriu a dva ze tří nejsledovanějších indexů se během dne nad nulu vůbec nepodívaly. Investoři na Wall Street vyčkávají a sledují začínající dvoudenní zasedání měnového výboru centrální banky, aby odhadli, kdy se začnou v USA zvyšovat úrokové sazby. Dow oslabil o 0,71 % na 17 849,08 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,33 % na 2 074,28 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak v plusu skončil jen technologický Nasdaq, který přidal 0,16 % na 4 937,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl jen nepatrně na 15,66 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o dva bazické body na 2,05 %. V zelených číslech v uzavřely pouze síťové služby, energetické odvětví a technologický sektor. Nedařilo se zejména sektorům necyklického a cyklického spotřebního zboží, telekomunikačnímu odvětví a sektoru zdravotní péče.

Kdo ve Fedu hlasuje o sazbách a co naposledy tito bankéři řekli o měnové politice

Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

2. Evropské akcie v úterý oslabovaly, trhy nepotěšil index ZEW

Evropské akcie v úterý ztrácely nejvíce za uplynulý týden, když index ZEW nenaplnil očekávání trhu. Britský FTSE 100 připsal 0,49 %, francouzský CAC 40 naopak o 0,64 % oslabil a německý DAX ztratil 1,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 klesl o 0,71 %, dobře si vedly ropný sektor a síťové odvětví, dolů index naopak stlačovaly akcie automobilek a maloobchodních prodejců. V pondělí index zakončil na nejvyšší hladině od června 2007 a jen 1,3 % pod rekordem z roku 2000. V letošním roce zpevnil o 16 % díky ohlášenému kvantitativnímu uvolňování ze strany Evropské centrální banky. Jádrová inflace v eurozóně v únoru mírně zrychlila na 0,7 % meziročně z 0,6 % v lednu. Celkově však spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,3 %, jak napovídala předběžná data. "Index ZEW byl o trochu slabší, než se čekalo, a jádrová inflace jen o něco lepší, než se čekalo, takže po uplynulých týdnech úspěšné akciové rally v úterý v Evropě celkově nebylo nic významného, co by podpořilo naděje investorů," říká Guy Foster z Brewin Dolphin Securities.

Euro ve volném pádu: Evropské kvantitativní uvolňování očima českých finančních expertů (týden první)

EUR/USD: Vlak naložený eury se řítí z kopce. Kde se zastaví?

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

3. Pražská burza v úterý kolísala a zakončila v červených číslech

Index PX v úterý odepsal 0,37 % na 1 032,40 bodu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které oslabily téměř o tři procenta. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, o dvě procenta zpevnila. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které podražily bezmála o procento. Akcie společnosti O2 Czech Republic krátce před koncem obchodování zpevňovaly o 0,9 % poté, co byla zveřejněna zpráva, že mobilní operátor Vodafone zažaloval O2 Czech Republic o 385 milionů Kč a O2 žalobu označila za bezpředmětnou. V závěrečné aukci však cenné papíry firmy větší část zisků smazaly a zakončily jen 0,15 % v plusu.

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Japonsko ve středu zveřejní výsledek své obchodní bilance a japonská centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Čína zveřejní index cen domů. Výsledek obchodní bilance dopoledne odtajní i Itálie, stejně jako celá eurozóna, která přidá ještě stavební výrobu. Zápis ze svého posledního zasedání vydá britská centrální banka a v ostrovním království vyjde ještě tříměsíční míra nezaměstnanosti (ILO). V Nizozemsku se budou konat regionální volby, z nichž nepřímo vzejde i nové složení horní komory parlamentu, a ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev v parlamentu vystoupí s projevem o stavu ruské ekonomiky. Ve Spojených státech budou jako každou středu zveřejněny zpráva o vývoji zásob ropy na území USA a statistika žádostí o hypotéku. Nejdůležitější událostí dne a celého týdne však bude zasedání americké centrální banky, respektive následující tisková konference šéfky banky Janet Yellenové, která se jistě neopomene zmínit o ostře sledovaných úrokových sazbách. Fed navíc vydá zaktualizovaný výhled ekonomického vývoje. Hospodářské výsledky během dne vydají v Evropě IMMOFINANZ, Inditex či Enel a ve Spojených státech FedEx nebo General Mills. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecký premiér Tsipras se setká s Putinem už na počátku dubna

Řecký premiér Alexis Tsipras se za tři týdny v Moskvě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oznámil to v úterý mluvčí řecké vlády. Tsipras Rusko 8. dubna navštíví vůbec poprvé od zvolení do funkce letos v lednu. Už příští pondělí řecký premiér pojede do Berlína na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Řecko chce použít příjmy z privatizace na sociální programy

6. Spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně klesají již třetí měsíc v řadě

Meziročně inflace v eurozóně podle finálních dat Eurostatu v únoru klesla o 0,3 %, jak naznačila i předběžná data. Tempo poklesu cen se tak oproti 0,6% propadu v lednu zmírnilo. V celé Evropské unii meziročně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po 0,5% propadu v lednu.

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v březnu dále vzrostla

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v březnu opět výrazně zlepšila. Index očekávání mírně vzrostl na 54,8 bodu z únorových 53 bodů. Očekával se však růst až na 59,4 bodu. Hodnocení současné situace se nečekaně zlepšilo na 55,1 bodu z únorových 45,5 bodu, čekal se růst na 52 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 62,4 bodu z 52,7 bodu v únoru.

8. Kdo ve Fedu hlasuje o sazbách a co naposledy tito bankéři řekli o měnové politice

Nejsledovanější událostí týdne je zasedání měnového výboru americké centrální banky a následná tisková konference guvernérky banky a předsedkyně FOMC Janet Yellenové. Ke změně nastavení měnové politiky by tento měsíc ještě dojít nemělo, zajímavé však bude, co Janet Yellenová řekne v souvislosti se zvyšováním sazeb. Mnohé by mohla napovědět nedávná vyjádření hlasujících členů FOMC.

9. Goldman Sachs: Sílící dolar nemusí pohřbít akciovou rally

Jak upozorňují analytici z Goldman Sachs, z historického hlediska mezi vývojem amerického akciového trhu a kurzem amerického dolaru neexistuje žádná forma závislosti. Navzdory varování podstatné části trhu by tak americkou akciovou rally nemuselo zastavit ani pokračující zpevňování americké měny.

10. Japonská společnost Nintendo míří na trh s mobilními hrami

Japonský výrobce videoher Nintendo míří na trh s hrami pro chytré telefony. Společnost v úterý oznámila, že bude spolupracovat s japonským výrobcem her do mobilů DeNA Company na vývoji a provozování herních aplikací. Oblíbené postavy z jejích her jako Super Mario nebo Pokémon by se tak mohly objevit v chytrých telefonech a na počítačových tabletech, napsala agentura AP.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaký je recept Warrena Buffetta na zdravý životní styl? Coca-Cola!

Legendární investor Warren Buffett je dle svých slov "ze čtvrtiny tvořen Colou". "Pokud denně přijmu 2 700 kalorií, pak minimálně čtvrtina z toho pochází z Coca-Coly. Denně vypiji minimálně pět plechovek," řekl Buffett. Tři plechovky Věštec z Omahy zvládne přes den a dvě v noci. Když je v kanceláři, pije prý obyčejnou Colu, doma si ale rád dává Cherry Coke.

Buffettova společnost Berkshire Hathaway vlastní akcie Coca-Coly v hodnotě 16 miliard dolarů. S Colou Buffett začíná každý den, ideálně si k ní dává hranolky. Zároveň má však rád variabilitu. "Dnes jsem si například dal k snídani zmrzlinu s kousky čokolády," řekl nedávno. Na otázku, jaký vliv má podle něj na jeho zdraví tato dieta plná cukru a soli, odpověděl: "Díval jsem se do tabulek a nejnižší míra úmrtnosti je mezi šestiletými dětmi. Proto jsem se rozhodl jíst jako šestiletý kluk. Je to vůbec to nejbezpečnější, co pro sebe můžu dělat," dodává.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár