Co musíte ráno vědět (13. dubna)

Jak zakončily světové burzy uplynulý týden, jak se nafukuje jeden velký asijský trh a jak vypadá manipulace s mezibankovní sazbou na český způsob? I to by vás na úvod týdne mělo zajímat.
1. Americké akcie v pátek i díky GE posilovaly a mají za sebou úspěšný týden se ziskem okolo 2 %
Americké akcie v první polovině pátečního obchodování zamířily vzhůru. Náladu na trzích podpořilo rozhodnutí největšího amerického konglomerátu General Electric zbavit se velké části aktivit v divizi finančních služeb a záměr vrátit desítky miliard dolarů akcionářům. Hlavní indexy své zisky během dne navyšovaly a vrátily se do blízkosti historických maxim nad zajímavé, psychologicky důležité úrovně. Index Dow posílil o 0,55 % na 18 057,65 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,52 % na 2 102,05 bodu a Nasdaq přidal 0,43 % na 4 995,98 bodu. Dow tak po delší době překonal metu 18 tisíc bodů a S&P 500 se vrátil nad 2 100 bodů. Za celý týden Dow vzrostl o 1,65 %, S&P 500 o 1,70 % a Nasdaq o 2,23 %. Akcie posílily druhý týden v řadě, duben tak zatím potvrzuje pověst pro akcie velice úspěšného měsíce. Příští týden začnou investoři sledovat naplno výsledkovou sezónu. V pátek se dařilo prakticky všem hlavním sektorům, na červené nule zavíraly pouze indexy odvětví telekomunikací a základních materiálů. Nejsilnější byly v pátek sektory průmyslu, zdravotní péče a veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 4,53 % na 12,52 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,95 %.
2. Evropské akcie uzavřely týden dalším růstem, náladu zlepšily vědomí dostatku likvidity a zprávy o akvizicích. Za celý týden přidaly akcie téměř 4 %
V pátek se dařilo především technologickým společnostem. Dobrou náladu na evropských trzích dlouhodobě podporuje slabé euro. Britský FTSE 100 posílil v pátek o 1,06 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,60 % a německý DAX narostl o 1,71 %. DJ EURO STOXX 50 i STOXX Europe 600 se na konci týdne vyhouply shodně o 0,92 % výše. Panevropský index FTSEurofirst 300 se v pátek vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2000. Index německých akcií DAX i britský index FTSE navíc dosáhly nových rekordních maxim, zatímco francouzský index CAC 40 se dostal nejvýše od roku 2008. Za celý týden STOXX Europe 600 narostl o 3,80 % a DJ EURO STOXX 50 zpevnil o 2,73 %. Letos jsou indexy zatím silnější o 20,55 %, respektive 21,30 %.
3. Pražská burza zakončila týden mírným oslabením, na týdenní bázi ale index PX přidal 0,3 %
Pražská burza v pátek stagnovala poblíž více než dvouletého maxima. Index PX klesl o 0,09 % na 1 052,37 bodu, což je na úrovni nejvyšších hodnot od ledna 2013. Během dne se index dostal až nad 1 057 bodů, výše byl naposledy v prosinci 2012. Burza dosáhla dvouletých maxim už koncem března, poté ale index PX klesl ke zhruba 1 030 bodům. V posledních dnech se postupně dostal nad 1 050 bodů. V pátek nejobchodovanější akcie Komerční banky posílily o 0,42 % na 5 498 Kč a postupně se odrážejí od dubnových minim. Akcie Erste neudržely dopolední zisky a odepsaly 1,59 %. Za nízkého objemu přidala téměř procento pojišťovna VIG. Akcie ČEZ zdražily o 0,05 %. Titul bojuje o udržení dubnových maxim kolem 642 Kč poté, co rumunský distributor elektřiny Electrica uvedl, že evropský soud nařídí ČEZ kompenzaci ve výši 5,7 milionu eur. Jde ale pouze o zhruba 0,5 % odhadovaného zisku v roce 2015. Procentuálně nejvyšší růst zaznamenaly cenné papíry těžební NWR (+3,23 %) a napravily část čtvrtečního propadu o téměř 9 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. (-0,67 %), které byly ve čtvrtek nejvíce rostoucím titulem, na závěr týden ztratily. Akcie CME odepsaly dokonce 0,73 %. Naopak přes 0,7 % přidaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Za celý týden index PX stoupl o 0,3 % na 1 052,4 bodu, když největší růst vykázaly akcie petrochemického holdingu Unipetrol a největší pokles postihl akcie sázkové společnosti Fortuna.
4. Očekávané události
Pondělní obchodování zahájí světové trhy pod dojmem dat o čínském zahraničním obchodě, vychází také statistika nových půjček v největší rozvíjející se ekonomice světa. V Japonsku centrální banka vydá zápis z posledního zasedání a veřejně vystoupí její guvernér Haruhiko Kuroda, oznámeny budou také výrobní ceny a objednávky strojů. V Indii vyjde index spotřebitelských cen. Ve Francii, Česku a Polsku bude oznámen stav běžného účtu, z Itálie přijdou statistiky o průmyslové výrobě. V USA večer vyjde březnová bilance státního rozpočtu. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Česko má svou kauzu manipulace se sazbami. Postaral se o ni náměstek ministra financí
Ministerstvo financí v pátek dopisem svého náměstka Martina Prose požádalo Českou národní banku o vyšetření možné manipulace s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dopis, který ministerstvo bance poslalo. ČNB nejprve uvedla, že pro vyšetřování nyní nevidí důvod, protože o podezřeních na manipulace se sazbou nemá žádné informace. V neděli pak viceguvernér ČNB Tomšík uvedl, že dopis Martina Prose vychází z neznalosti a že banka potřebuje důkazy, které by mohla ohledně manipulace prošetřit. Akci svého náměstka veřejně zkritizoval i sám ministr financí Andrej Babiš, když uvedl, že Prosova slova poškozují pověst bankovního trhu.
Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích
6. S&P srazila rating Ukrajiny hlouběji do podřadného pásma
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating Ukrajiny hlouběji do podřadného pásma z dosavadní známky CCC- na stupeň CC. Agentura se domnívá, že Ukrajina nebude prakticky jistě schopna splácet svůj dluh v zahraniční měně. Varovala rovněž, že by rating mohla znovu zhoršit.
7. Evropská komise: Ministerské jednání EU, Ruska Ukrajiny o plynu bylo odloženo
Úterní jednání ministrů Ruska, Ukrajiny a zástupců Evropské unie o dodávkách ruského zemního plynu bylo odloženo. Místo něj se příští týden uskuteční technické rozhovory na úrovni expertů. Sdělila to v pátek Evropská komise. Cílem rozhovorů je najít dohodu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a do Evropy pro příští topnou sezónu, tedy zimu 2015/2016.
8. Babišův Agrofert prohrál soud s PKN Orlen o 20 miliard korun
Skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) prohrála dlouholetý spor o 20 miliard korun s polskou firmou PKN Orlen. V pondělním vydání to píše týdeník Euro. Agrofert se domáhal odškodnění za údajné porušení smluv při privatizaci Unipetrolu. Rozsudek je pravomocný, ale Babišova firma zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. Zdravá dynamika, nebo bublina jako hrom? Akciový trh v Hongkongu sesadí Japonsko ze třetího místa na světě
Velikost akciového trhu v Hongkongu se v pátek dostala takřka na úroveň hodnoty japonských akcií. Japonsko je po Spojených státech a Číně třetím největším trhem akcií na světě, o svou pozici ale podle všeho brzy přijde ve prospěch bývalé britské kolonie, uvedla v pátek agentura Bloomberg. Akcie čínských firem na burzách v Číně a Hongkongu v posledních měsících prudce rostou a tamní indexy jsou na sedmiletých maximech. V Číně bylo za uplynulý měsíc otevřeno okolo 4 milionů nových obchodních účtů. Řada technologických firem se obchoduje nad 200násobkem zisků. Na dotaz Financial Times, zda náhodou v Číně (a Hongkongu) nevidíme další z řady spekulativních bublin, odpověděl Steven Sun, hlavní akciový stratég HSBC pro Čínu, následovně: "Neřekl bych, že jde o bublinu. Není to jako v roce 2007, v ekonomice je nový důležitý sektor představovaný firmami jako Baidu nebo Alibaba. Ačkoli některé sektory trochu bublinou zavánějí, doporučoval bych spíše si dále užívat jízdu vzhůru."
10. GE plánuje prodej většiny operací GE Capital, akcionářům vrátí prostřednictvím zpětných odkupů 50 miliard USD
GE se chce stát čistě průmyslovou společností a opouští trh s finančními službami a realitami tím, že prodá většinu aktiv GE Capital. Akcionáři se navíc mohou těšit na zpětné odkupy akcií v hodnotě 50 miliard USD.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Jaromír Jágr bude pokračovat v kariéře v NHL, Florida Panthers s ním uzavřela smlouvu na další sezónu
Nedělní zpráva potěšila asi nejen fanoušky přímo na Floridě. K dosažení 1 850 bodů v základní části NHL, s kterými legendární Gordie Howe vévodil statistikám do doby, než ho předstihli Wayne Gretzky a později Mark Messier, chybí Jágrovi 48 bodů (na dostižení Messiera by potřeboval dvě sezóny, jako byla ta poslední, na Gretzkého by jich potřeboval přes dvacet, a to asi ani "Jarda" nedá). Letos, ve 43 letech, jich nasbíral 47, a to se tři čtvrtiny sezóny trápil ve slabém týmu New Jersey Devils, kde navíc po výměně trenéra dostával málo prostoru na ledě. Na Floridě pookřál, tým s ním začal více vyhrávat, ale do Stanley Cupu těsně neproklouzl. Příští rok může Jágr vedle snahy o úspěch Panterů posunout i několik vlastních rekordů, třeba ten v počtu vítězných gólů.
Aktuality
