US MARKETOtevírá za: 10 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co nám říkají čtvrtletní výsledky firem

Signalizují výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí zlepšování ekonomické situace nebo jen přehlížíme, co přehlížet chceme?

Jan Dvořák
Jan Dvořák
18. 8. 2009 | 6:00

Výsledková sezóna se chýlí ke konci, mnoho firem překonalo očekávání, zejména co se týče zisku. Vyvstává tedy otázka, zda nedávno publikované čtvrtletní výsledky firem jsou opravdu tak dobré, jak na první pohled vypadají. Signalizují opravdu zlepšování ekonomické situace? Pomiňme neustálé srovnávání očekávání analytiků se skutečnými výsledky a zaměřme se na absolutní hodnoty a jejich vývoj.

Tržby a objem zboží

Podle nich výsledky firem nesignalizují konec recese, právě naopak. Jedním z nejspolehlivějších makroekonomických ukazatelů vypovídajících o stavu ekonomiky jsou totiž celkové tržby firem. Dalším podobně „tvrdým“ údajem je objem přepraveného zboží ve fyzických jednotkách. Zajímavé je, že tato data mají prakticky nulovou publicitu, přitom jsou podle mého názoru spolehlivější než změny HDP nebo nezaměstnanosti.

Tržby u velkého počtu firem v uplynulém čtvrtletí klesly, čest výjimkám, např. firmě Apple. Při poklesu tržeb firmy dosáhly zisku buď díky jednorázovým ziskům, nebo úsporám na straně nákladů. Právě v úspoře nákladů je zakopaný pes.

Úspora nákladů jako časovaná bomba

Úspora nákladů může pomoci jedné firmě, pokud to udělá individuálně. Když se z úspory nákladů stane masový a navíc opakovaný jev, je zaděláno na velký problém.

Proč? Globálně vzato, náklady jedné firmy tvoří příjem někoho jiného - buď jde o mzdy vlastních zaměstnanců, nebo o tržby dodavatelských firem. Roztáčí se tak velmi nebezpečná spirála, kdy úsporná opatření v jedné firmě nutí k úsporným opatřením další firmy. Podobná spirála stála podle Irvinga Fischera za rozjezdem deflace na počátku 30. let minulého století.

Vládní výdaje jako spása?

Výpadek v globální poptávce se mohou vlády snažit nahradit vládními investicemi, zadáváním objednávek firmám. Kde na to však v dnešní situaci vezmou? Budou si muset půjčit. Bude na trhu dostatek volného kapitálu nebo budou vlády nuceny potřebné peníze natisknout? „B“ je správně.

Stručně řečeno: na první pohled relativně příznivé výsledky firem nevěstí do budoucna nic dobrého.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika