Evropské akcie v pátek díky slabšímu euru zpevnily. Také celý týden byl pro západoevropské trhy převážně ziskový

Evropské akcie v pátek posílily díky oslabujícímu euru, které zamířilo dolů po zveřejnění nečekaně dobrých dat z amerického trhu práce. Také za celý týden západoevropské akcie převážně zdražily.
Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,17 %, francouzský CAC 40 ale naopak stoupl o 0,08 % a německý DAX zpevnil o 0,92 %. Index DAX byl jedním z nejúspěšnějších evropských benchmarků - nahoru ho táhly akcie BMW a HeidelbergCement, které přidaly přes 2 %.
STOXX Europe 600 připsal v pátek 0,3 %, během dne však posiloval až o 0,9 %. Index zvrátil předchozí 0,7% ztrátu poté, co byla zveřejněna nečekaně dobrá data z amerického trhu práce, která způsobila pád eura vůči dolaru na sedmiměsíční minimum.
Obchodníci se nyní znovu více přiklánějí k možnosti, že americká centrální banka (Fed) přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb už letos - pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincovém zasedání vyčíslují na 70 %, na začátku týdne byla pravděpodobnost růstu sazeb v prosinci jen asi 50%.
Americká ekonomika v říjnu vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. V říjnu přibylo 271 tisíc nových pracovních míst, čekal se přitom nárůst jen o 184 tisíc po zářijových 137 tisících (revidováno ze 142 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak nečekaně klesla na 5 % z předchozích 5,1 % a je nejníže od dubna 2008.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 klesl o 0,13 %, CAC 40 však naopak připsal 1,72 %, DAX vzrostl o 1,27 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,19 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v září klesla více, než se čekalo. Produkce se snížila meziměsíčně o 0,2 %, čekal se pokles o 0,1 % po 0,9% růstu v srpnu (revidováno z +1,0 %). Meziročně se produkce naopak zvýšila o 1,1 %, očekával se 1,3% růst po 1,8 % v srpnu (revidováno z +1,9 %).
- Obchodní bilance Spojeného království v září snížila deficit na 1,353 miliardy liber po 2,905 miliardy liber v srpnu (revidováno z -3,268 miliardy liber), očekávalo se menší snížení na 3 miliardy liber. Export v září vzrostl o 2,4 %, import naopak klesl o 2,5 %.
- Carney (BoE): Britská ekonomika udělala velký pokrok, ale ne dost na to, abychom zvýšili sazby teď. Je rozumné předpokládat, že je zvýšíme v roce 2016.
- Praet (ECB): Politika Evropské centrální banky je založená na datech, ale tato data musí být uvedena v kontextu.
- Britská farmaceutická společnost AstraZeneca se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti ZS Pharma, za kterou zaplatí 2,7 miliardy dolarů. Získá tak přístup k jejím patentovaným postupům pro vývoj nových prostředků pro léčbu hyperkalémie, tedy zvýšené hladiny draslíku v krvi.
- Průmyslová výroba v Německu klesla v září ve srovnání s předešlým měsícem o 1,1 %. Zaznamenala tak největší propad za více než rok. Vyplývá to z pátečních údajů tamního ministerstva hospodářství. Analytici v anketě agentury Reuters naopak počítali s růstem o 0,5 %. Data naznačují, že zpomalování na rozvíjejících se trzích zanechává na největší evropské ekonomice stopu.
- Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla reálně o 0,6 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 3,1 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 2,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,7 %. Stavebnictví meziročně stouplo o 2,4 % po srpnovém růstu o 4,7 %, růst podporovalo inženýrské stavitelství.
- Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v září přebytkem 19 miliard korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 0,1 miliardy méně. Příznivý vliv mělo především snížení schodku bilance minerálních paliv a růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky. Předběžné údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
- Deficit veřejných financí by podle odhadů ČNB měl klesnout do roku 2017 až na 0,1 % hrubého domácího produktu (HDP). Letos by měl schodek klesnout na 1,3 % a příští rok na 0,6 %. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek zveřejnila ČNB. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,95 %, EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.
- Česká národní banka v září na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 63 miliard korun. Vyplývá to z pátečních údajů o devizových obchodech ČNB ke konci září. V srpnu přitom centrální banka kvůli posilující koruně nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz u 27 EUR/CZK, v letních měsících se koruna k této hranici několikrát přiblížila.
- Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při pátečním slavnostním uvedení do nejvyššího úřadu, do kterého byl minulý měsíc zvolen už po páté, odmítl výzvy k hospodářským reformám. Podle autoritářského šéfa státu, který vládne postsovětské republice od roku 1994, totiž reformy přinášejí jen "revoluci, anebo občanskou válku".
- Zachování stávajících norem v oblasti práce a životního prostředí předpokládá evropský návrh podoby kapitoly o udržitelném rozvoji ve vznikající smlouvě s USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Text návrhu v pátek zveřejnila evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.
- Německému výrobci luxusních vozů Mercedes-Benz vzrostl během října prodej aut o 10,1 % na 155 189, automobilce pomohl zejména vysoký růst v Číně. Oznámila to v pátek společnost Daimler, které Mercedes-Benz patří. Včetně vozů značky Smart se prodej automobilky zvýšil o 13,1 % na 165 706 vozů.
- Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) oznámil, že pozastavuje povolení k provozu pro letadla typu Boeing 737 využívaná ruskými leteckými společnostmi, dokud neobdrží oznámení o jejich bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Letadlo, které se za dosud neobjasněných příčin zřítilo v sobotu v centrální části Sinajského poloostrova, byl Airbus A321 s 224 lidmi na palubě.
- Slovensko v pátek podepsalo s Evropskou investiční bankou (EIB) dohodu o úvěru ve výši 350 milionů eur. Peníze bude moci země použít na spolufinancování nákladů na infrastrukturní projekty, které finančně podpoří EU v rozpočtovém období let 2014 až 2020.
- Evropská komise napsala členským státům dopis s výzvou, aby rozšířily své vyšetřování možného porušování pravidel o emisích motorových vozidel. Informovala o tom v pátek agentura Reuters, která obsah dopisu viděla. Pokynu předcházelo sdělení automobilky Volkswagen, která tento týden připustila nesrovnalosti v údajích o měření emisí oxidu uhličitého (CO2).
- Lufthansa kvůli stávce zruší 290 letů, vypadnou i spoje do Prahy.
Výsledková sezóna
- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 276,9 milionu EUR. Loni přitom skupina za třetí kvartál vykázala čistou ztrátu 554,2 milionu EUR. Za prvních devět měsíců roku dosáhl čistý zisk Erste 764,2 milionu EUR. Česká spořitelna oznámila, že hospodařila s kvartálním čistým ziskem 3,81 miliardy Kč.
- Největší evropské pojišťovně Allianz ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 15 % na zhruba 1,4 miliardy eur. Firmě, která vlastní rovněž investiční společnost PIMCO, uškodil odliv peněz ve správě aktiv a také nižší výběr z pojistného. Oznámila to v pátek firma, která působí také v České republice.
- Největší světový producent oceli ArcelorMittal se ve třetím čtvrtletí propadl do čisté ztráty 711 milionů dolarů. Společnost ve své páteční zprávě také snížila odhad provozního zisku za celý rok, což dává do souvislosti s levným čínským vývozem, který se promítl do cen oceli. Zákazníci navíc odkládají zadávání nových zakázek, uvedla firma, která vlastní rovněž přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava.
- Čistý zisk maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL ve třetím čtvrtletí vzrostl na více než trojnásobek. K lepšímu výsledku pomohl vyšší objem prodeje a také rostoucí marže, oznámila v pátek firma, která působí i v České republice. Společnost za tři měsíce do září vydělala 91,3 miliardy forintů (HUF; 7,87 miliardy Kč). Loni ve stejném období byla v zisku 28,5 miliardy HUF.
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 30 % na 20 milionů eur. Důvodem byl vývoj směnných kurzů. Tržby bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů naopak ve všech produktových kategoriích rostly. Oznámila to v pátek společnost. Puma je za firmami Nike a Adidas třetím největším výrobcem sportovního zboží na světě.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Zakázky německých průmyslových podniků se v září nečekaně snížily a pokles zaznamenaly již třetí měsíc za sebou. Důvodem byla hlavně slabší poptávka ze zahraničí. Ministerstvo hospodářství ve čtvrtek oznámilo, že zakázky se ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 1,7 % po poklesu o 1,8 % v srpnu. Zpráva je podle agentury Reuters signálem toho, že největší evropská ekonomika by na konci roku mohla ztrácet dech.
- Prodej vozů německé automobilky Volkswagen v Jižní Koreji se v říjnu proti stejnému měsíci loňského roku propadl zhruba na polovinu, zatímco odbyt všech dovážených aut se o 6 % zvýšil. Oznámilo to ve čtvrtek sdružení korejských dovozců automobilů. Propad odbytu by mohl odrážet skandál s manipulacemi měření emisí, Volkswagen ale prodává na korejském trhu v nízkých objemech.
- Stávku palubního personálu německých aerolinek Lufthansa už není možné odvrátit. V televizi N24 to řekl předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Protestní akce začne v pátek a potrvá týden. Její rozsah zatím není jasný, aerolinky však slibují, že se pokusí omezit dopad na cestující na nejmenší možnou míru.
- GlaxoSmithKline získala povolení k používání léku Nucala k léčbě pacientů s těžkým astmatem.
- Norská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 0,75 %, jak se očekávalo.
- Řecká ekonomika letos po dlouhém období nejistoty opět sklouzne do recese, která potrvá i příští rok, uvedla ve čtvrtek ve své podzimní makroekonomické prognóze Evropská komise. Náběh nového záchranného programu by měl ale znamenat návrat důvěry a tedy rovněž investic, které podpoří růst a umožní dostat v roce 2017 zadlužení pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).
- ECB: V roce 2016 se 39 bank z eurozóny zúčastní zátěžových testů.
- Kvůli nesrovnalostem v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) u vozů koncernu Volkswagen zřejmě Německo letos přišlo na daních o 1,8 miliardy eur (48,7 miliardy Kč). Ve čtvrtek to na tiskové konferenci řekl šéf ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) Jürgen Resch. Vyšší emise CO2 naznačují vyšší spotřebu paliva a na základě spotřeby se v Německu vypočítává výše daně z vlastnictví motorového vozidla.
- Situace v sektoru služeb eurozóny se v říjnu podle finálních dat agentury Markit mírně zlepšila. Index nákupních manažerů se zvýšil na 54,1 z 53,7 bodu, předběžná data však hlásila silnější růst na 54,2 bodu. Kompozitní index proto vyskočil na 53,9 bodu z 53,6 bodu v září, očekával se však o něco lepší výsledek 54 bodů. Aktivita tak v eurozóně roste již 28. měsíc v řadě. V říjnu se zvýšila jak produkce v sektoru služeb, tak ve výrobním odvětví, přestože ve službách rostla prudším tempem. Nové zakázky rostly nejrychleji za posledních šest měsíců a oživil i příliv nových firem do odvětví.
- Automobilka Volkswagen by měla zrychlit své vnitřní vyšetřování nesrovnalostí v údajích o měření emisí oxidu uhličitého (CO2). Uvedla to ve středu mluvčí Evropské komise Lucia Caudetová v souvislosti s úterním oznámením německého koncernu. Komise v současnosti podle mluvčí nemá žádné oficiální informace a je v kontaktu s příslušnými německými úřady, které data od Volkswagenu nyní analyzují. Podle německého ministra dopravy je mezi 800 000 vozidly, kterých by se tyto problémy mohly týkat, zhruba 98 000 benzínových vozidel.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Španělsku v říjnu vzrostl na 55,9 bodu ze zářijových 55,1 bodu (odhad: 55,4 bodu), což naznačuje mírné zrychlení expanze. Firmy zaznamenaly rychlejší růst celkové aktivity i příliv nových podniků do odvětví. Navíc zpomalil růst cen vstupů, a to na osmiměsíční minimum. Kompozitní index vzrostl na 55 bodů z 54,6 bodu v září, jak se očekávalo.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb Spojeného království v říjnu vyskočil na 54,9 bodu ze zářijových 53,3 bodu, očekával se přitom růst na 54,5 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 55,4 bodu ze zářijových 53,3 bodu, čekal se mírnější růst na 53,6 bodu. Růst produkce se zvýšil poprvé za čtyři měsíce, přestože zůstává mírně utlumený. Příliv nových firem do odvětví zůstal beze změny na zářijovém 29měsíčním minimu, naproti tomu zaměstnanost rostla nejprudším tempem od května letošního roku.
- Německý sektor služeb na tom byl v říjnu o něco lépe než v září, ne však tolik, jak se původně doufalo. Finální data agentury Markit potvrdila růst indexu nákupních manažerů ve službách, a to na 54,5 bodu z 54,1 bodu v září, předběžná data však predikovala výraznější růst na 55,2 bodu. Kompozitní index tak vykázal růst na 54,2 bodu z 54,1 bodu v září, podle předběžných dat měl vzrůst na 54,5 bodu. Produkce stále roste, stejně jako nové zakázky, přestože jejich růst se od září mírně zpomalil. Firmy zaznamenaly solidní příliv pracovní síly a také mírné utlumení inflačních tlaků.
- Finální data agentury Markit potvrdil, že se aktivita ve francouzském sektoru služeb v říjnu zvýšila. Index sledující situaci v sektoru služeb ukázal na zrychlující expanzi, vzrostl na 52,7 bodu z 51,9 bodu v září, a předčil tak i předběžná data, která hlásila růst na 52,3 bodu. Majitelé podniků zaznamenali silnější růst produkce, za kterým stojí především příliv nových firem do odvětví. Růst cen vstupů se zrychlil, zatímco růst cen hotových výrobků zpomalil a zaměstnanost se stabilizovala. Kompozitní index vyskočil na 52,6 bodu ze zářijových 51,9 bodu, předběžná data počítala s růstem na 52,3 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v říjnu vzrostl ze zářijových 53,3 bodu na 53,4 bodu, očekával se však růst na 53,5 bodu. Solidně rostla zaměstnanost díky přílivu nové pracovní síly a důvěra podniků se zvýšila na sedmiměsíční maximum. Nadále však rostou ceny vstupů, zatímco ceny hotových produktů klesají. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 53,9 bodu z 53,4 bodu v září, čekal se růst na 53,6 bodu.
- Rumunský premiér Victor Ponta údajně nabídl svou rezignaci. Místní televizi o tom informoval Liviu Dragnea.
- Islandská centrální banka zvyšuje sedmidenní depozitní sazbu na 5,75 %.
- Pivovarnická společnost SABMiller opět posunula o týden lhůtu, do kdy má konkurent Anheuser-Busch InBev předložit oficiální nabídku na její převzetí. Novým konečným termínem je tak příští středa. Oznámily to ve středu firmy, které již 13. října dospěly k rámcové dohodě o fúzi.
- Evropská komise ještě do konce letošního roku předloží nový návrh systému pojištění vkladů pro celou eurozónu. Řekl to ve středu na konferenci Evropské centrální banky o finančním dozoru evropský komisař pro finanční stabilitu a finanční služby Jonathan Hill.
- Na otázku, jakou práci by chtěl Janis Varufakis dělat, pokud by si mohl vybrat, bývalý řecký ministr financí odpověděl, že by samozřejmě chtěl být německým kancléřem. "Musel bych ale oprášit svou němčinu, " doplnil.
- Maďarská centrální banka prodlouží svůj program levných úvěrů pro komerční banky do příštího roku a uvolní na něj dalších 600 miliard forintů (52 miliard Kč). Plyne to z jejího úterního sdělení. Program má povzbudit komerční banky k poskytování většího množství půjček menším a středním firmám, což by mělo podpořit ekonomický růst.
- Británie si přeje setrvání v Evropské unii, nechce se ale podílet na prohlubování integrace. Žádá také omezení unijní regulace a odmítá, aby země mimo eurozónu ručily za dluhy zemí používajících společnou měnu. Na Dni německého průmyslu v Berlíně to v úterý řekl britský ministr financí George Osborne. Británie usiluje o reformu svých vztahů s EU a nejpozději v roce 2017 by se mělo v zemi konat referendum o jejím setrvání v unii.
- Řecká vláda představila podmínky, za kterých pomůže bankám doplnit 14,4 miliardy eur kapitálu. Tuto potřebu identifikovaly zátěžové testy řeckých bank, které provedla ECB. ECB očekává, že banky doplní 4,4 miliardy eur (objem kapitálu, který bankám chybí k plnění kapitálových požadavků při očekávaném ekonomickém vývoji) od akcionářů a držitelů bondů. Státní Hellenic Financial Stability Fund pak doplní 10 miliard eur, které bankám chybí navíc ve stresovém scénáři. 25 % bude v podobě běžných akciových podílů a zbytek přes takzvané COCO (contingent convertible securities).
- Ukrajina bude kupovat plyn z Ruska do konce letošního roku. V prvním čtvrtletí příštího roku by však mohla začít znovu kupovat plyn z Evropy, pokud Rusko Kyjevu nenabídne konkurenceschopnou cenu. Uvedl to v úterý generální ředitel ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Andrij Kobolev.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v říjnu klesl na 58,8 bodu, jak se očekávalo (září: 59,9 bodu).
- Norská ropná a plynárenská firma Statoil investuje zhruba dvě miliardy norských korun (5,8 miliardy Kč) do stavby plovoucí větrné elektrárny u pobřeží Skotska. Podle Statoilu to bude první takový projekt na světě.
- Míra nezaměstnanosti v Irsku v říjnu klesla na 9,3 % z předchozích 9,4 %.
- Německo musí více investovat do zlepšení jazykových znalostí běženců a jejich kvalifikace, aby je bylo možné integrovat na pracovní trh. Na Dnech německého průmyslu to v úterý řekl prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo. Pokud se podaří zajistit uprchlíkům práci, mohou podle něj být velkým přínosem pro německou společnost.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle finálních dat agentury Markit v říjnu vyskočil na 52,3 bodu ze zářijových 52 bodů, předběžná data přitom hlásila stagnaci. Většina zemí zaznamenala expanzi a Řecko, které stále vykazuje pokles, náskok ostatních států rychle snižuje. Stále však klesají ceny vstupů v regionu, a to nejprudším tempem za posledních devět měsíců.
- Těžba ropy v Rusku v říjnu pokračovala v růstu na nové postsovětské maximum. Ve srovnání s předchozím měsícem stoupla těžba o 0,4 % na 10,78 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. Rusko je největším těžařem ropy na světě.
- Palubní personál největších německých aerolinek Lufthansa vstoupí v pátek do stávky a protestní akce potrvá týden. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. aerolinky ale podle něj ještě mohou protestní akci odvrátit, pokud do čtvrtečního odpoledne přistoupí na požadavky odborů. Svaz UFO ohlásil stávku poté, co o víkendu oznámil krach rozhovorů s vedením Lufthansy o mzdách a pracovních podmínkách.
- Nejvíce prosperující zemí světa je Norsko. V žebříčku Legatum Prosperity Index, sestavovaném londýnským think tankem Legatum Institute, země obsadila první příčku již posedmé v řadě. Česká republika skončila na 26. místě, loni se Česko umístilo na 29. příčce, meziročně si tak polepšilo o tři pozice. V první pětce letos skončily ještě Švýcarsko, Dánsko, Nový Zéland a Švédsko. V subindexu ekonomiky skončil na prvním místě Singapur.
- Vydavatel platebních karet Visa Inc. koupí svou bývalou dceřinou společnost Visa Europe. Cena by při splnění určitých cílů měla činit až 21,2 miliardy eur. Uvedly to v pondělí společnosti. Dohoda má dostat pod jednu střechu veškeré celosvětové operace firmy Visa a posílit její postavení v konkurenci s firmou MasterCard.
- Vydavatel platebních karet Visa Inc. koupí svou bývalou dceřinou společnost Visa Europe. Cena by při splnění určitých cílů měla činit až 21,2 miliardy eur. Uvedly to v pondělí společnosti. Dohoda má dostat pod jednu střechu veškeré celosvětové operace firmy Visa a posílit její postavení v konkurenci s firmou MasterCard.
- Zpracovatelský sektor ve Španělsku v říjnu opět zpomalil tempo expanze. Index nákupních manažerů klesl na 51,3 bodu ze zářijových 51,7 bodu, čekal se růst na 52 bodů.
- Německý zpracovatelský sektor v říjnu podle finálních dat agentury Markit zaznamenal pomalejší tempo expanze než v září, avšak nekleslo tak moc, jak předvídala předběžná data. Index nákupních manažerů klesl na 52,1 bodu z 52,3 bodu v září, předběžná data hlásila pokles na 51,6 bodu. Zpomalil se růst produkce i zaměstnanosti, ale oba ukazatele stále rostou. Naopak ceny vstupů pokračují v poklesu.
- Aktivita francouzského zpracovatelského sektoru podle finálních dat agentury Markit v říjnu pokračovala v zářijové expanzi, přestože nezměněným tempem oproti předchozímu měsíci. Index nákupních manažerů stagnoval na zářijových 50,6 bodu, předběžná data přitom počítala s růstem na 50,7 bodu. Produkce sektoru roste druhý měsíc v řadě, mírně se zvýšily také nové zakázky, naproti tomu však klesla zaměstnanost, a to nejprudším tempem za posledních deset měsíců.
- Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v říjnu opět zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,1 bodu z 52,7 bodu v září. Očekával se růst na 53,1 bodu. Zaměstnanost v sektor rostla nejvyšším tempem za poslední tři měsíce, naopak ceny vstupů vykázaly nejprudší propad za téměř dva a půl roku.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu vyskočil na 55,5 bodu z 51,8 bodu (září revidováno z 51,5 bodu, odhad: 51,3 bodu).
- Nowotny (ECB): Evropská centrální banka by měla zasáhnout, inflace je výrazně pod cílem. Rozhodnutí ještě nepadlo, ale diskutujeme o tom.
- Farmaceutická společnost Shire se sídlem v Irsku koupí americkou biotechnologickou firmu Dyax a zaplatí za ni 5,9 miliardy dolarů. Shire tím získá přístup k experimentální léčbě vzácné genetické choroby.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL ve třetím čtvrtletí vzrostl na více než trojnásobek. K lepšímu výsledku pomohl vyšší objem prodeje a také rostoucí marže, oznámila v pátek firma, která působí i v České republice. Společnost za tři měsíce do září vydělala 91,3 miliardy forintů (HUF; 7,87 miliardy Kč). Loni ve stejném období byla v zisku 28,5 miliardy HUF.
- ArcelorMittal snížil výhled zisku EBITDA za rok 2015 na 5,2-5,4 miliardy USD.
- Největší evropské pojišťovně Allianz ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 15 % na zhruba 1,4 miliardy eur. Firmě, která vlastní rovněž investiční společnost PIMCO, uškodil odliv peněz ve správě aktiv a také nižší výběr z pojistného. Oznámila to v pátek firma, která působí také v České republice.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 276,9 milionu EUR. Loni přitom skupina za třetí kvartál vykázala čistou ztrátu 554,2 milionu EUR. Za prvních devět měsíců roku dosáhl čistý zisk Erste 764,2 milionu EUR. Česká spořitelna oznámila, že hospodařila s kvartálním čistým ziskem 3,81 miliardy Kč.
- Italské pojišťovně Generali klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 18,2 % na 420 milionů eur. Nestabilita na trzích přiměla firmu zrušit prodej některých cenných papírů. Výsledky sice zaostaly za očekáváním, firma však současně potvrdila dosavadní výhled na letošní rok. Generali je třetí největší pojišťovnou v Evropě podle tržní kapitalizace a působí i v České republice.
- Výsledky Crédit Agricole ve 3Q: Čistý zisk 0,93 miliardy eur (meziročně +15 %).
- Výsledky AstraZeneca ve 3Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 1,01 USD).
- Zisk i tržby německého výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas ve třetím čtvrtletí díky oživení v USA a silnému růstu v Číně výrazně vzrostly a překonaly odhady. Firma i přes oslabování globální ekonomiky zlepšila celoroční výhled hospodaření na úrovni čistého zisku (bez jednorázových položek) o zhruba 10 %.
- Společnost Fortuna Entertainment Group, největší středoevropský provozovatel kurzových sázek, oznámila předběžné neauditované konsolidované výsledky za první tři čtvrtletí roku 2015. Zveřejněné finanční výsledky potvrzují dvouciferný růst přijatých sázek ve všech zemích a vylepšení provozní ziskovosti ve třetím čtvrtletí 2015.
- Německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom AG vzrostl ve třetím čtvrtletí očištěný zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 13 % na 5,17 miliardy eur. Hospodaření podpořila americká divize T-Mobile US, a to hlavně díky oslabení eura.
- Čistý zisk francouzské banky Société Générale ve třetím čtvrtletí stoupl o 27,7 % na 1,13 miliardy eur. Hospodaření podpořila divize drobného bankovnictví a nižší rezervy na rizikové úvěry, které překonaly oslabení v divizi investičního bankovnictví. Firma je v České republice většinovým vlastníkem Komerční banky.
- Komerční banka v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 3,34 miliardy Kč. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 0,6 %. Čisté příjmy bance meziročně klesly o 3,7 % na 7,429 miliardy Kč.
- Výsledky Zurich Insurance ve 3Q: Čistý zisk 207 milionů USD (odhad: 195 milionů USD).
- Maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air vzrostl v prvním fiskálním pololetí zisk po zdanění o 15,2 % na 182 milionů eur. K růstu přispěl vyšší počet přepravených cestujících a nižší náklady na pohonné hmoty.
- Výsledky ING ve 3Q2015: Čistý zisk 1,6 miliardy EUR (odhad: 0,975 miliardy EUR).
- Marks & Spencer zvyšuje výhled celoročních výsledků, očekává růst hrubých marží o 2 až 2,5 procentního bodu.
- Největší švýcarské bance UBS prudce vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk na 2,01 miliardy švýcarských franků z loňských srovnatelných 762 milionů franků. Hospodaření podpořilo hlavně daňové zvýhodnění. Banka však očekává v budoucnosti výrazný nárůst nákladů kvůli novým požadavkům švýcarských regulačních úřadů na dvě největší finanční instituce v zemi a oznámila přesuny v nejvyšším vedení. Finančním ředitelem společnosti jmenuje Kirta Gardnera, který byl doposud šéfem financí v divizi správy aktiv. Ve funkci nahradí Toma Naratila, který přebere po Robertu McCannovi post prezidenta amerických divizí UBS.
- Německému výrobci luxusních vozů BMW překvapivě vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk díky vysokému prodeji na hlavních evropských trzích, který překonal i slabší poptávku v Číně. Zisk před zdaněním a odpisy stoupl o 4,3 % na 2,354 miliardy eur. Automobilka v úterním prohlášení rovněž potvrdila, že plánuje překonat loňský rekordní prodej aut.
- Britská banka Standard Chartered zruší 15 tisíc pracovních míst, což je zhruba 17 % jejich celkového počtu, navýší kapitál o 3,3 miliardy GBP (5,1 miliardy USD) a opustí některé aktivity a země. Cílem nových kroků je snížit náklady a zlepšit hospodaření poté, co banka ve třetím čtvrtletí nečekaně vykázala provozní ztrátu 139 milionů dolarů, hlavně kvůli odpisům v Indii, po zisku 1,5 miliardy USD ve stejném období loni.
- Zisk druhé největší německé banky Commerzbank ve třetím čtvrtletí vzrostl o 25 % a překonal očekávání. Banka v pondělí potvrdila, že za letošní rok vyplatí dividendu poprvé od roku 2007.
- Hrubý zisk největší evropské bankovní skupiny HSBC vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 32 % na 6,1 miliardy dolarů a překonal očekávání. Britská skupina zaplatila méně na pokutách a v rámci vyrovnání sporů se zákazníky a regulačními orgány. Celkové výnosy ale kvůli nepříznivému vývoji na akciových trzích klesly, uvedla společnost.
- Pololetní hrubý zisk největší evropské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair vzrostl v meziročním srovnání o 37 % na 1,2 miliardy eur. Tržby díky růstu počtu cestujících rovněž silně stouply. Firma v pondělí zvýšila odhad počtu přepravených cestujících do roku 2024 o 20 milionů na 180 milionů lidí ročně.
- Výsledky Estée Lauder Cos ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,83 miliardy USD (loni: 2,63 miliardy USD). Za celý rok 2016 společnost očekává upravený zisk na akcii 3,10 až 3,17 USD a růst tržeb o 8 až 10 % při stálých měnových kurzech. Firma také oznámila, že zvyšuje čtvrtletní dividendu o 25 % na 0,30 USD na akcii.
- Čtvrtletní tržby německého výrobce luxusních automobilů Audi ze skupiny Volkswagen stouply v meziročním srovnání o deset procent na 13,9 miliardy eur. Zisk ale kvůli nákladům na nové modely a výstavbu továrny v Mexiku klesl, sdělila v pondělí firma.
Zdroj: Bloomberg