Evropské akcie v úterý zažily slušnou rally

Západoevropské akciové trhy v úterý výrazně zpevnily. Náladu na trzích starého kontinentu podpořily růst důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku a zpráva o pokračujícím růstu prodejů aut.
Britský FTSE 100 zpevnil o 1,99 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,77 %, německý DAX seanci zakončil silnější o 2,41 % a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 2,49 % na 379,88 bodu.
Prodej nových osobních automobilů v EU v říjnu meziročně stoupl o necelá 3 % na 1,1 milionu vozů. V září se sice meziročně zvýšil o téměř 10 %, investoři ale stále raději vidí alespoň mírné zvýšení než pokles. Prodej navíc v Evropě roste již 26 měsíců v řadě.
Akcie Porsche a BMW přidaly více než 2,5 % a cenné papíry Renaultu zdražily přes 2 %. Akcie Volkswagenu stouply jen o necelé 0,2 %, jeho prodej v EU v říjnu o zhruba 5 % klesl.
Dařilo se také akciím firem napojených na bezpečnost a zbrojní průmysl, které tak reagovaly na další nálety Francie na pozice Islámského státu v Sýrii. Akcie Airbusu připsaly 4,27 %, cenné papíry BAE Systems vzrostly o 1,96 % a akcie společnosti Meggitt zdražily o 2,38 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řecko se dohodlo s mezinárodními věřiteli na finančních reformách, a otevřelo si tak cestu k další části finanční pomoci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos po setkání se zástupci evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Země se s věřiteli dohodla také na zdanění sázek ve hrách dominantní řecké sázkové společnosti OPAP.
- Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v říjnu meziročně stoupl o necelá 3 % na 1,1 milionu vozů. Tempo růstu tak výrazně zpomalilo z téměř 10 % v září. Prodej největší evropské automobilové skupiny Volkswagen, která se nyní potýká se skandálem kolem falšování emisních testů, se v říjnu v EU snížil o 5 % na zhruba 277 000 vozů. Vyplývá to z úterních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).
- Francie musí navýšit výdaje na bezpečnost, proto nebude schopná dodržet limit rozpočtového schodku, jak požaduje Evropská unie. Podle agentura Reuters to v úterý oznámil francouzský premiér Manuel Valls. Evropská komise pak uvedla, že nedodržení rozpočtových požadavků hrozí Rakousku, Itálii, Španělsku a Litvě.
- Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vozů koncernu Volkswagen se týkají více typů motorů, než se dosud předpokládalo. S odvoláním na zdroje z automobilky to v úterý uvedl německý deník Bild. Celkový počet problémových aut je ale podle listu stále 800 000, protože u některých vozidel se podezření na manipulace s emisními údaji naopak nepotvrdilo.
- Itálie: Obchodní bilance v září skončila s přebytkem 2,19 miliardy eur (srpen: +1,85 miliardy eur).
- Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v říjnu v meziročním srovnání klesly stejně jako v září o 0,1 %. Země je tak již druhý měsíc v deflaci. V srpnu ceny stagnovaly a v červenci se zvýšily o 0,1 %. V říjnu ale dále rostly ceny nemovitostí a mírně se zvýšily také ceny v maloobchodě.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu zvýšila, a to mimo jiné díky slabšímu kurzu eura a příznivému vývoji ekonomiky Spojených států. Zaznamenala tak první nárůst za posledních osm měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Nárůstu důvěry nezabránily ani páteční teroristické útoky ve Francii, které již průzkum zčásti zohledňuje.
Výsledková sezóna
- Výsledky easyJet v FY2015: Zisk před zdaněním 686 milionů GBP (loni: 581 milionů GBP), tržby 4,7 miliardy GBP (meziročně +3,5 %).