Americké akcie zakončily úspěšný týden mírným pátečním posílením

Americké akcie zakončily páteční obchodování vzestupem a index S&P 500 i díky tomu zaznamenal nejlepší týdenní výkon za posledních 13 měsíců. Trh podpořily hlavně akcie společnosti Nike a dalších výrobců spotřebního zboží. Investoři začali považovat blížící se zvýšení úrokových sazeb za příznak důvěry v růst ekonomiky.
V závěru obchodování Dow vzrostl o 0,51 % na 17 823,81 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,38 % na 2 089,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel vzestupem o 0,62 % na 5 104,92 bodu. Posílila odvětví cyklického spotřebního zboží, zdravotnictví, průmyslu nebo technologií, v mínusu zůstaly jen energetika, sektor základních materiálů a necyklické spotřební zboží. Index volatility VIX klesl o 8,95 % na 15,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,262 %.
Za celý týden Dow získal 3,4 % a S&P vystoupil o 3,3 % (přesně 3,27 %, nejlepší týden od týdne končícího 24. října 2014). Nasdaq Composite posílil o 3,6 %, což by nejsilnější růst za čtyři měsíce.
"Trhy evidentně setřásají tíhu teroristických útoků. Jako kdyby si investoři na podobné události zvykli, ekonomiku by neměly ovlivňovat, pokud nebudou opravdu výjimečné. Vedle toho se zdá, že trh přijal myšlenku zvyšování sazeb v USA, ale s tím, že v podstatě po celý další rok bude politika Fedu oproti historickým standardům mimořádně uvolněná," uvedl Chris Gaffney z Everbank World Markets.
Wall Street po posledních vyjádřeních americké centrální banky očekává, že se v USA v prosinci začnou zvyšovat úrokové sazby. Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, na němž je od finanční krize, naznačil ale, že by ji mohl zvýšit už na zasedání v polovině prosince.
Akcie firmy Nike (+5,42 %) stouply o více než pět procent a přispěly nejvíce k růstu indexů Dow a S&P 500. Firma ve čtvrtek oznámila, že odkoupí své akcie za 12 miliard dolarů a rozdělí jednu akcii na dvě, čímž sníží nominální hodnotu akcie na polovinu.
Z jednotlivých sektorů se kromě produkce spotřebního zboží nejvíce dařilo akciím firem z oblasti zdravotnictví. Akcie farmaceutické společnosti Allergan (+3,68 %) vzrostly o více než tři procenta po zprávách, že loňské zpřísnění pravidel pro přemisťování firemních sídel kvůli daním zřejmě americký koncern Pfizer neodvrátí od nabídky na převzetí této firmy se sídlem v Dublinu.
Akcie řetězce rychlého občerstvení Chipotle Mexican Grill (-12,51 %) výrazně ztrácely poté, co se objevily další případy infekce potravin bakterií escherichia coli 026. Celkově jde již o zhruba 50 případů.
Silnější dolar
Na devizovém trhu euro po dvou dnech růstu výrazně oslabilo. K jejímu poklesu přispěl zejména komentář šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který vyjádřil ochotu posílit stimulační opatření, aby zvýšil inflaci v eurozóně.
Euro vůči dolaru v závěru kleslo o 0,8 % na 1,0646 USD. Od počátku listopadu již ztratilo zhruba tři procenta a míří ke svému nejhoršímu měsíčnímu výkonu od března. K japonskému jenu ztrácela evropská měna stejným tempem na 130,82 JPY.
Ropa na minimu
Světové ceny ropy v závěru týdne výrazně kolísaly a barel americké lehké ropy West Texas Intermediate spadl na tříměsíční minimum pod 40 dolarů. Pátečnímu obchodování přitom dominovaly zejména technické faktory, hlavně ukončení platnosti prosincového termínového kontraktu na WTI.
Ropa WTI v závěru dne sestoupila o tři procenta na 39,39 dolaru za barel, a dostala se tak nejníže od 27. srpna. Cena severomořské ropy Brent naopak o 0,7 % vzrostla a dostala se na 44,46 USD. Za celý týden Brent posílil o dvě procenta, WTI naopak o 3,5 procenta zlevnila.
Surovinu v pátek zpočátku oslaboval silnější kurz dolaru. Později investoři začali nákupy likvidovat takzvané krátké pozice, v nichž sázeli na další pokles. To ceny dočasně zvýšilo, díky čemuž Brent vystoupil nad 45 dolarů. Ke konci dne se ale znovu prosadil spíše prodej.
Ropu dočasně podpořily údaje o dalším poklesu počtu využívaných vrtných souprav v USA, což je indikátor budoucí těžby. Tento týden se jejich počet snížil o deset na celkových 564, uvedla společnost Baker Hughes, která tyto údaje sleduje. To je zhruba jen třetina stavu před rokem, kdy těchto souprav bylo v provozu 1 574.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen by se ve Spojených státech mělo vrátit k 2 %. V pátek to řekl šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Postupné přibližování tempa růstu cen k 2 % je podle dřívějších vyjádření americké centrální banky spolu s pokračováním zlepšování situace na trhu práce podmínkou růstu úrokových sazeb. Také uvedl, že se blíží doba, kdy nebude tak jasné, jak se bude vyvíjet měnová politika Fedu od zasedání k zasedání jeho měnového výboru.
- Cisco Systems koupí za 700 milionů USD britskou technologickou společnost Acano.
- RBC Capital snižuje doporučení na akcie Autodesk na "sector perform" z "outperform", cílovou cenu snižuje na 65 ze 70 USD.
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie SunEdison na "neutral" z "overweight".
- Index aktivity kansaského Fedu v listopadu klesl na 3 body z říjnových 4 bodů.
- Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors svolává ke kontrole všechny své sedany Model S. Důvodem je podezření na závadu předního bezpečnostního pásu. Kontrola se týká celkem 90 000 vozů. Akcie firmy v pátek -0,81 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 1,79 miliardy USD (odhad: 1,78 miliardy USD, loni: 1,73 miliardy USD). Akcie v pátek +5,66 %.
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 878,6 milionu USD (meziročně -4 %). Akcie v pátek +25,09 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta snížila ve třetím čtvrtletí o zhruba 13 % svůj podíl v bankovní skupině Goldman Sachs Group. Buffett do finančního ústavu investoval v září 2008 pět miliard dolarů. V době zuřící krize se tento krok vnímal jako vyslovení důvěry bance.
- Země skupiny G20 jsou v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky odhodlány podpořit hospodářský růst. Stojí to podle agentury Reuters v závěrečném komuniké ze summitu 20 velkých světových ekonomik, který v pondělí skončil v Turecku. Na summitu zároveň panovala shoda na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu.
- Hotelový řetězec Marriott International koupí za 12,2 miliardy dolarů konkurenční Starwood Hotels & Resorts Worldwide. Spojením vznikne největší hotelový řetězec na světě. Cena je částečně v akciích a částečně v hotovosti. Po dokončení transakce by současní akcionáři firmy Starwood měli mít ve sloučené společnosti podíl 37 %. Dohoda by měla být dokončena v polovině příštího roku, uvedla agentura Reuters.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v listopadu zvýšil na -10,74 bodu z -11,36 bodu v září (odhad: -6,35 bodu).
- Americká společnost GE Aviation navázala spolupráci se společností Textron Aviation při výrobě nového turbovrtulového letadla a leteckého motoru pro širší trh. GE Aviation, která je divizí General Electric, hodlá do projektu investovat až jednu miliardu dolarů. Z toho 400 milionů dolarů hodlá vložit do výrobního střediska v Evropě.
- Páteční teroristické útoky v Paříži vedly k oživení poptávky po zlatě, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata tak v pondělí zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let.
- Hackeři ze skupiny Anonymous plánují rozpoutat sérii kybernetických útoků na Islámský stát. Oznámil to ve videu zveřejněném na internetu muž s maskou Guye Fawkese. Bojovníci Islámského státu, který je zodpovědný za páteční útoky v Paříži, jsou podle hackerů "verbeží" a Anonymous je plánuje potrestat.
- Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v říjnu bylo 0,2 %, v září se ceny v meziročním srovnání nezměnily. Také meziměsíčně se v říjnu ceny zvýšily o 0,2 %. Analytici čekali mírně slabší meziroční růst cen o 0,1 %, meziměsíčně se ceny vyvíjely v souladu s odhady. Inflace očištěná o ceny potravin a energií dosáhla 1,9 %.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu oslabila druhý měsíc po sobě. Proti předešlému měsíci se snížila o 0,2 % po stejně velkém poklesu v září. Údaje americké centrální banky (Fed) by mohly vyvolat znepokojení ohledně tempa největší světové ekonomiky v posledním čtvrtletí roku.
- Analytici po slabých čtvrtletních hospodářských výsledcích oděvního domu Urban Outfitters snižují cílové ceny jeho akcií. Firma v pondělí po konci obchodování uvedla, že ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku 0,42 USD na akcii při tržbách 825,3 milionu USD. Výsledek na úrovni zisku byl v souladu s očekáváním trhu, tržby ale za odhady na úrovni 868,9 milionu USD zaostaly.
- Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení na akcie Fitbit na "buy" z "neutral".
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v listopadu klesl na 62 bodů z říjnových 64 bodů, jak se očekávalo.
- Provozní ředitelkou diskontního maloobchodníka Kohl's bude od konce listopadu Sona Chawlaová.
- Americký prezident Barack Obama v úterý hovořil s australským premiérem Malcolmem Turnbullem o nutnosti zvýšit tlak na Islámský stát. Oba státníci na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) také diskutovali o potřebě řešit územní spory v Jihočínském moři mírovým způsobem, napsala agentura Reuters.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors jedná s Německem o možnosti vybudovat v zemi továrnu na baterie. Uvedl to v úterý podle agentury Bloomberg německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Šéf automobilky Elon Musk je podle něj v kontaktu s německými úředníky a pro závod by mohl chtít získat státní pomoc.
- Francouzská nadnárodní společnost Air Liquide, která je předním světovým dodavatelem technických plynů, koupí konkurenční americkou společnost Airgas za zhruba 13,4 miliardy dolarů včetně dluhu. Oznámila to v úterý francouzská firma, která působí také v Česku.
- Většina členů měnového výboru americké centrální banky se na svém posledním zasedání koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na příští schůzi v prosinci. Centrální bankéři ale diskutovali rovněž o známkách toho, zda dlouhodobý potenciál ekonomiky Spojených států trvale neklesl. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání výboru.
- Zahájená výstavba v USA v říjnu klesla o 11 % na celoročně přepočítané tempo 1,06 milionu jednotek z 1,191 milionu jednotek v září (revidováno z 1,206 milionu jednotek). Nachází se tak na sedmiměsíčním minimu. Čekal se mírnější pokles na 1,16 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení se naopak zvýšil v souladu s odhady na celoroční tempo 1,15 milionu z 1,105 milionu (revidováno z 1,103 milionu).
- Zákon, který má zvýšit dohled nad rozhodnutími americké centrální banky, povede k politizaci této instituce. V dopise adresovaném Paulu Ryanovi, předsedovi Sněmovny reprezentantů, a Nancy Pelosiové, šéfce demokratické menšiny, to napsala guvernérka Fedu Janet Yellenová. Šéfka Fedu uvedla, že pokud by zákon nazvaný Fed Oversight Reform and Modernization Act byl v platnosti již v předchozích šesti letech, výrazně by snížil sílu centrální banky v boji s důsledky ekonomické krize.
- Americký miliardář a uznávaný investor George Soros v letošním třetím čtvrtletí snížil svoji expozici vůči americkému akciovému indexu S&P 500. Vyplývá to z hlášení jeho fondu Soros Fund Management pro amerického regulátora. Soros snížil počet držených put opcí na ETF SPDR S&P 500.
- Podle průzkumu společnosti Gallup plánují Američané za vánoční dárky v průměru utratit 830 USD, loni to bylo jen 720 USD. Dobrá zpráva, pokud se tedy výhled potvrdí, pro americkou ekonomiku, která je na osobní spotřebě závislá zhruba ze dvou třetin. Očekávání jsou nejvyšší od listopadu 2007.
- Německý odborový svaz Verdi plánuje i během letošních Vánoc stávky v distribučních centrech amerického internetového prodejce Amazon v Německu. Agentuře DPA to ve středu řekl odborový předák Jörg Lauenroth-Mago. Odboráři nicméně odmítají upřesnit, kdy a kde se protesty budou konat. Chtějí prý využít momentu překvapení ke zvýšení dopadů stávek.
- Společnost Square by se mohla ve čtvrtek začít obchodovat na burze za méně než 11 USD za akcii. Cenové rozpětí v rámci IPO firmy, kterou vede šéf Twitteru Jack Dorsey, bylo přitom 11-13 USD. Firma později upřesnila, že vstoupí na trh při ceně 9 USD za akcii.
- Italský odvolací soud povolil hromadnou žalobu, která viní italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles z klamání zákazníků ohledně spotřeby modelu Panda. Zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance, který žalobu zamítl. Informovala o tom agentura AP.
- Americký výrobce polovodičových součástek ON Semiconductor koupí svého konkurenta Fairchild Semiconductor. Zaplatí za něj celkem 2,4 miliardy USD, za jednu akcii zaplatí 20 USD.
- ConAgra Foods se plánuje rozdělit na dvě veřejně obchodované firmy.
- RBC Capital snižuje cílovou cenu akcií Dick's Sporting Goods na 45 z 56 USD a zvyšuje cílovou cenu akcií Home Depot na 140 ze 137 USD.
- Goldman Sachs přidává akcie Applu na seznam titulů doporučených k nákupu.
- Technologická společnost CA navyšuje program zpětného odkupu akcií o 750 milionů USD.
- Analytici ze společnosti Raymond James ve středu snížili investiční doporučení na akcie ropného podniku ExxonMobil na "underperform" z "market perform". Současně také začali pokrývat cenné papíry Hewlett Packard Enterprise s doporučením "market perform".
- Baltic Dry index sledující aktivitu v námořní přepravě směřuje k rekordním minimům. Nepotvrdilo se tak očekávání, že by se ukazatel mohl odrazit a začít růst v reakci na stabilizaci čínské ekonomiky.
- TCS, akcionář mediální firmy CME, oznámil zvýšení své majetkové účasti ve společnosti z 8,47 % na 10,9 %. Současně představenstvu CME zaslal dopis, v němž doporučuje povolat finanční specialisty, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating mediální společnosti CME na stupni B. Hodnocení tak zůstává pouhé dva stupně nad neinvestičním pásmem. Výhled však S&P zvýšila na stabilní z negativního.
- O balíček platebních karet v hodnotě 1 000 dolarů pro majitele naftových automobilů německého Volkswagenu se softwarem umožňujícím manipulovat s emisemi se ve Spojených státech přihlásilo 120 tisíc lidí, tedy asi čtvrtina celkového počtu. Tito vlastníci dostanou kartu Visa s částkou 500 dolarů a dalších 500 dolarů mohou použít na nákup služeb u dealerů Volkswagenu, uvedla firma ve středu.
- Společnost Nike schválila split akcií v poměru 2 ku 1, navýšila dividendu o 14 % a oznámila program odkupu vlastních akcií až za 12 miliard USD.
- Jednání farmaceutických společností Pfizer a Allergan o akvizici údajně pokročila. Podle nejmenovaného informovaného zdroje je Pfizer ochoten za jednu akcii Allerganu zaplatit až 380 USD. Společnosti by dohodu měly zveřejnit v pondělí.
- Aktivistická investiční firma Starboard Value zaslala americké internetové společnosti Yahoo! dopis, v němž jí doporučuje, aby ustoupila od plánu vyčlenit do samostatného podniku svůj podíl v čínském internetovém prodejci Alibaba. Podle Starboard Value, která ještě loni odštěpení podílu Yahoo! v Alibabě doporučovala, je nyní s plánovanou transakcí spojeno až příliš mnoho rizik.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 13. listopadu klesl v souladu s očekáváním na 271 tisíc z 276 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 6. listopadu vzrostl na 2,175 milionu z 2,174 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,175 milionu), čekalo se 2,17 milionu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v říjnu vzrostl na 1,9 bodu z -4,5 bodu (odhad: -1 bod).
- ETrade Financial schválila zpětný odkup akcií v objemu až 800 milionů USD.
- Světový trh fúzí a akvizic má předpoklady pro další růst. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově 59 % společností. Zájem o fúze je na šestiletém maximu, vyplývá z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 600 generálních ředitelů a manažerů z 53 zemí světa.
- Americké úřady vyšetřují, jakou roli sehrál německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch při falšování testů emisí u naftových aut v koncernu Volkswagen. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené se situací.
- Německý automobilový koncern Volkswagen bude možná ve Spojených státech muset od majitelů odkoupit některé z téměř půl milionu vozů, které zasáhl skandál se zkreslováním výsledků měření emisí. V pátečním vydání německého listu Handelsblatt to tvrdí šéfka kalifornského úřadu pro čisté ovzduší CARB Mary Nicholsová. Zkušenosti z minula podle ní ukazují, že dodatečné úpravy automobilů často nefungují tak dobře, jak se plánovalo.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Wal-Mart ve 3Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,98 USD, loni: 1,15 USD), tržby 117,41 miliardy USD (odhad: 118,1 miliardy USD, loni: 119 miliard USD).
- Výsledky Home Depot ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,32 USD, loni: 1,11 USD), tržby 21,82 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 20,52 miliardy USD).
- Výsledky TJX Cos. ve 3Q: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,84 USD, loni: 0,85 USD), tržby 7,75 miliardy USD (odhad: 7,73 miliardy USD, loni: 7,37 miliardy USD).
- Výsledky Dick's Sporting Goods ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad firmy 0,45-0,48 USD), tržby 1,64 miliardy USD (meziročně +7,6 %).
- Výsledky Lowe's ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 14,36 miliardy USD (odhad: 14,31 miliardy USD). Akcie ve středu +0,87 %.
- Výsledky Staples ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (loni: 0,37 USD), tržby 5,59 miliardy USD (loni: 5,96 miliardy USD). Akcie ve středu -2,73 %.
- Výsledky Target ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (v souladu s odhady), tržby 17,6 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 17,3 miliardy USD). Akcie ve středu -4,29 %.
- Výsledky Keurig Green Mountain ve 3Q: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,03 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +20 %.
- Výsledky L Brands ve 3Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 2,48 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD). Akcie ve středu v poobchodní fázi +0,5 %.
- Výsledky Salesforce.com ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 1,71 miliardy USD (odhad: 1,7 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,7 %.
- Výsledky Best Buy ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 8,82 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD, loni: 9,03 miliardy USD).
- Výsledky JM Smucker ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 2,08 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 1,48 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg