Co musíte ráno vědět (13. září 2013)

První věc, kterou byste si měli uvědomit, je to, že je pátek třináctého. Ráno ale také musíte vědět, jak ve čtvrtek zakončily obchodování burzy ve Spojených státech a Evropě, jak rozhodli akcionáři Dellu o budoucnosti firmy a jak J. K. Rowlingová neskoncovala s Harrym Potterem.

1. Americké akcie ve čtvrtek přerušily růstovou sérii

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly okolo nuly a v průběhu celého dne hledaly směr. Investoři nadále zvažují budoucí vývoj konfliktu v Sýrii a stále intenzivněji i blížící se zasedání měnového výboru Fedu, na kterém by se mohlo rozhodnout, zda ze strany centrální banky skutečně dojde k omezení programu nákupů dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování. Dow nakonec oslabil o 0,17 %, širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,34 % a technologický Nasdaq odepsal 0,24 %. Největší ztráty si připsaly sektor základních materiálů, energetický sektor a finanční tituly, v mírném plusu naopak uzavřel technologický sektor.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od dubna 2006. Americké ministerstvo práce však zároveň upozornilo, že za výrazným poklesem stojí aktualizace systému na úřadech ve dvou státech a že čísla budou revidována nahoru.

Trhy lžou. Jaká je skutečnost?

2. Evropské akcie ve čtvrtek mírně ztrácely kvůli nižší průmyslové výrobě

Optimismus investorů z evropského oživení zchladila průmyslová výroba. Ta v eurozóně proti očekávání v červenci spadla meziměsíčně o 1,5 %, přestože analytici odhadovali mírnější pokles, a meziročně se propadla dokonce o 2,1 % proti konsenzu -0,2 %. Zdá se, že eurozóna není z recese úplně venku, průmysl se potýká s rekordní nezaměstnaností a nízkou inflací. Britský FTSE 100 se nakonec z mírné ztráty přehoupl na černou nulu a uzavřel obchodování se ziskem 0,01 %, francouzský CAC 40 však odepsal 0,30 % a německý DAX sklouzl o 0,02 %. Dařilo se technologickému a realitnímu sektoru, ztrácely naopak pojišťovny a chemický sektor.

3. Hvězdný den ČEZ, cena akcií vyletěla na 514 Kč. Pražská burza zakončila kolem nuly

Index PX se těsně před ukončením obchodování pohyboval na zelené nule, závěrečná aukce ho však poslala mírně do mínusu (-0,03 %). Hvězdou dne se staly akcie ČEZ, které své intradenní maximum posunuly nad 520 Kč a zakončily na 514 Kč (+3,42 %). Zdražují již několik dní v řadě díky rostoucím cenám elektřiny. Pozitivní jsou pro cenné papíry největší české energetiky i změny složení indexů PX a Stoxx 600, které jsou platné od 23. září. Zisky přes procento si připsaly i cenné papíry TMR (+1,96 %), Komerční banky (+1,18 %) a developera Orco (+1,01 %). Nedařilo se naopak Erste Group Bank, jejíž akcie zlevnily o 2,49 % na 623,10 Kč. Podepsalo se na tom snížené doporučení od KBW i zpráva S&P o rakouských bankách.

Akcie ČEZ pod lupou: Obrací se trend vývoje cen elektřiny a s tím i akcií největší české energetiky?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní maloobchodní tržby a podnikové zásoby, Michiganská univerzita předběžný výsledek spotřebitelské důvěry v USA za září a eurozóna obchodní bilanci. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Akcionáři Dellu schválili nabídku Della a Silver Lake

Akcionáři amerického výrobce počítačů Dell schválili nabídku na převzetí podniku skupinou investorů vedenou jeho zakladatelem Michaelem Dellem. Skupina za Dell nabídla zhruba 25 miliard dolarů a po dokončení transakce hodlá firmu stáhnout z akciového trhu. Dell v posledních letech zaostává za konkurencí a podle analytiků potřebuje razantní restrukturalizaci.

Carl Icahn se už nebude pokoušet přebít nabídku Michaela Della a Silver Lake na převzetí společnosti Dell

6. KBW: Erste může utrpět velké ztráty v Maďarsku, snižujeme doporučení

Podle analytiků společnosti Keefe, Bruyette & Woods mohou ztráty rakouské Erste Group Bank v Maďarsku letos vzrůst, pokud vláda donutí banky převést hypotéky denominované ve švýcarských francích na forinty za historický kurz. Analytici KBW snížili své doporučení z "market-perform" na "underperform".

7. Nová realitní bublina?

Před čtyřmi měsíci došlo poprvé ke znepokojivému jevu - index sledující dostupnost hypoték pro americké domácnosti se propadl pod svůj dlouhodobý trend a od té doby se zpod této hladiny nevymanil. Podle některých analytiků tento jev signalizuje začátek bubliny na trhu s domy. Jak rozpoznat bublinu na trhu s nemovitostmi?

8. Nezaměstnanost v Řecku stoupla v červnu na nový rekord

Nezaměstnanost v Řecku pokračovala v červnu v růstu na nový rekord. Míra nezaměstnanosti stoupla na 27,9 % z 27,6 % v květnu. Ocitla se tak nejvýše od roku 2006, kdy řecký statistický úřad začal tento údaj zveřejňovat.

9. AAA Auto se na přelomu roku vrátí na maďarský trh

Skupina autobazarů AAA Auto se na přelomu roku vrátí na maďarský trh. V Budapešti otevře první ze sedmi zakonzervovaných poboček, postupně bude otevírat i ty další. Skupina chce v příštím roce expandovat i v Rusku a na Slovensku, kde plánuje otevření po jedné nové pobočce. V Česku otevře dvě nová autocentra.

10. Němečtí ekonomové kvůli nákupům dluhopisů kritizují ECB

Více než 130 německých ekonomů podrobilo ECB kritice za její rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Ty jsou podle nich protiprávní a nemají patřičný hospodářský účinek. Napsal to ve čtvrtek německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. ECB nakupovala pouze dluhopisy nadměrně zadlužených členských zemí eurozóny, čímž podle ekonomů překročila svůj mandát.

11. Vodafone uspěl s nabídkou na převzetí firmy Kabel Deutschland

Britský mobilní operátor Vodafone Group uspěl s nabídkou na převzetí největšího německého provozovatele kabelové televize Kabel Deutschland za 7,7 miliardy eur. Společnost podle agentury Reuters oznámila, že v tendru získala potřebných 75 % akcií.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

J. K. Rowlingová napíše pro studio Warner Bros scénáře k filmům inspirovaným Harrym Potterem

Jedna z nejpopulárnějších literárně-filmových frančíz z pera J. K. Rowlingové znovu ožije. Jak potvrdili představitelé Warner Bros., došlo k dohodě s autorkou Harryho Pottera, podle níž by se měla Rowlingová stát scenáristkou nově připravované filmové série. Nemělo by se ovšem jednat přímo o pokračování Potterových dobrodružství ani o příběh jakkoli spojený s tímto hlavním hrdinou. Děj samotného vyprávění, který bude okrajově navázán na zprvu fiktivní a posléze londýnským nakladatelstvím Bloomsbury oficiálně vydanou publikaci Fantastická zvířata a kde je najít, vznikne podle originální, dosud neuveřejněné předlohy a časově by měl být situován sedm dekád před narození nejslavnějšího dětského čaroděje. Produkce filmové série započne v roce 2014.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat