Co musíte ráno vědět (15. června)

Jak se v závěru uplynulého týdne dařilo světovým akciím, kdo se údajně chystá přispět Evropské unii do nového fondu infrastruktury a jakou hodnotu má 100 bilionů zimbabwských dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely přes půl procenta. Náladu na Wall Street podkopávaly celý den signály nepříznivého vývoje kolem Řecka a obavy z brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Nakonec indexy ztratily zhruba tři čtvrtě procenta. Index Dow v pátek neudržel hladinu 18 tisíc bodů, když oslabil o 0,78 % na 17 898,84 bodu, S&P 500 klesl pod 2 100 na 2 094,11 bodu (-0,70 %) a Nasdaq klesl o 0,62 % na 5 051,10 bodu. Za celý týden Dow ale zpevnil o 0,41 % a S&P 500 přidal 0,06 %. Oslabil pouze Nasdaq, a to o 0,19 %. S&P 500 týden opět zakončil v rozmezí +/- jednoho procenta a udržuje v tomto ohledu nejdelší sérii od roku 1993. V pátek se neudržel v plusu žádný z hlavních sektorů. Nejhůře si vedly tituly z odvětví zdravotní péče, technologií a energetiky. Index volatility VIX stoupl o 7,24 % na 13,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,39 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rozuzlení nikde, protože se řeší Řecko a Fed

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akcie v pátek stáhly dolů obavy z Grexitu, i celý týden byl pro starý kontinent ztrátový

Investoři se začínají připravovat na možnost, že se Řecko se svými věřiteli nedokáže dohodnout a bude muset nejen vyhlásit platební neschopnost, ale také opustit eurozónu. To se negativně odráží i na finančních trzích. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,9 %, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % a německý DAX oslabil o 1,2 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,92 %. Všechny jeho sektory oslabily, nejvíce kleslo ropné odvětví. Páteční ztráta navíc ukrojila podstatnou část z týdenního zisku indexu, který se tak ztenčil jen na 0,1 %. FTSE 100 za celý týden ztratil 0,26 %, CAC 40 0,44 % a DAX zakončil prakticky na nule se ztrátou 0,01 %. "Začínám mít obavy," říká Henrik Drusebjerg, hlavní akciový stratég Carnegie Investment Bank. "Investoři teď řeší dilema. Nemohou utéct k dluhopisům a doufat, že se tak ochrání. Děsí se akciového trhu kvůli Řecku a Fedu, který se odhodlává k prvnímu zvýšení sazeb. Většina trhu je frustrovaná a netuší, kam vlastně dát peníze," dodává.

Co nyní čekat na dluhopisovém trhu

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v pátek při utlumeném objemu obchodování výrazně klesla. Index PX spadl pod hranici 1 000 bodů

Index PX v pátek odevzdal 1,71 % a spadl pod hranici 1 000 bodů na 991,13 bodu. Objem obchodování byl v závěru týdne utlumený, nedosáhl ani půl miliardy korun. Téměř polovinu z něj tvořily akcie ČEZ, které oslabily o půl procenta. Investoři v pátek sledovali především valnou hromadu firmy. Ta rozhodla, že členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech (40 korun za akcii před zdaněním). Druhým nejobchodovanějším titulem na burze byla v pátek Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 2,5 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 3 %. Výraznější objem zaznamenaly také akcie O2 C.R., které ztratily 0,44 %, a cenné papíry pojišťovny VIG, jež zlevnily o procento. Nad nulou se udržely pouze cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,47 %) a CETIN (+0,09 %). Za celý uplynulý týden index PX klesl o 1,4 %. Největší zisk zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti CETIN, nejvíce ztratily cenné papíry Unipetrolu a VIG.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne veřejně vystoupí šéf německé centrální banky Jens Weidmann, Itálie zveřejní data o inflaci, Česká republika výsledek běžného účtu za duben a eurozóna obchodní bilanci. Ze Spojených států odpoledne přijdou index aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a údaje o průmyslové výrobě a index cen domů NAHB. Odpoledne vystoupí také šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF prý odmítl Bruselem vypracovaný kompromis ohledně Řecka

Mezinárodní měnový fond, jeden z významných věřitelů zadluženého Řecka, odmítl dojednaný kompromis, který Aténám nedávno předložil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Uvedl to v neděli německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle jeho zdroje z řad vyjednávačů MMF "potopil" možný kompromis a vyvolal napětí s komisí. Fond ale tyto zprávy odmítl.

6. Gabriel: Evropě dochází trpělivost, Grexit je na obzoru

Celé Evropě dochází s Řeckem trpělivost a nad touto zadluženou zemí se už rýsuje stín odchodu z eurozóny. Napsal to německý vicekancléř Sigmar Gabriel v komentáři pro nejčtenější německý list Bild. Slova sociálního demokrata, který byl dosud vůči Řecku relativně vstřícný, podle agentury Reuters ukazují na přitvrzování postojů vůči Aténám ve většině německého politického spektra.

7. Čína se chystá přispět EU do nového fondu infrastruktury

Čína přispěje Evropské unii miliardami eur do nového fondu infrastruktury. S nabídkou má přijít čínský premiér Li Kche-čchiang na summitu EU na konci června, napsala v neděli agentura Reuters, která má k dispozici návrh komuniké z tohoto setkání. Peking se "šekovou diplomacií" snaží podle agentury posílit vliv v řadě oblastí světa na úkor USA.

8. Valná hromada ČEZ zamítla návrh představenstva na výplatu odměn, dividenda bude 40 Kč na akcii

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Rozhodla o tom páteční valná hromada firmy. Zároveň valná hromada schválila, že energetický gigant vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, tedy 40 korun na akcii před zdaněním. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což je 73 % z upraveného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

9. S&P: Británie může přijít o prestižní rating AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek pohrozila, že kvůli plánům nové vlády Davida Camerona na uspořádání referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by země mohla přijít o prestižní úvěrovou známku AAA. Agentura to udělala tím, že zhoršila výhled britského ratingu na "negativní", čímž naznačila možnost zhoršení samotného hodnocení v dohledné době.

10. Egypt otevře počátkem srpna nový kanál Suezského průplavu

Egypt otevře 6. srpna novou větev Suezského průplavu. Oznámil to v sobotu úřad, který tuto dopravní cestu spravuje. Země si od nového kanálu, jehož výstavba stála asi osm miliard dolarů, slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem zahraničních investic.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zimbabwe umožní vyměnit bilionové bankovky

Zimbabwská centrální banka oznámila, že umožní výměnu starých zimbabwských dolarů za dolary americké. Měna se již před lety zhroutila kvůli hyperinflaci. Za 100 bilionů zimbabwských dolarů ale jejich majitelé získají jen 40 amerických centů. Sběratelé přitom za tyto bankovky s obrovským počtem nul platí mnohem více, upozorňuje agentura AP.

Země svou měnu přestala používat v roce 2009, když inflace dosáhla 230 milionů procent. Nyní využívá amerických dolarů a jihoafrických randů. Staré bankovky půjde vyměnit od pondělí. Jak centrální banka uvedla, jde o součást plánu, jak se staré měny zcela zbavit.

Někteří obyvatelé zimbabwské metropole uvedli, že se staré měny zbavili už dávno. "Použil jsem bankovky jako hnojivo na zahradě," tvrdí pouliční prodavač Isaac Mutezowepasi. Jiní se svěřili, že nějaké bankovky stále ještě mají, nicméně na výzvu nebudou reagovat. "Nechávám si je pro svá vnoučata. Navíc vím, že za ně v budoucnosti dostanu více, protože po nich bude poptávka," věří Tendai Nyaundi.

Na serveru eBay jsou bankovky v nominální hodnotě 100 bilionů zimbabwských dolarů stále k dostání. Jejich ceny se však výrazně liší. Pět kusů této bankovky lze koupit zhruba za 160 až 175 dolarů. Cena se liší v závislosti na sérii a dalších faktorech.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat