Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, jaká makrodata o víkendu vyšla v Číně a proč jsme na ptáky pořád krátcí? I to musíte v úvodu týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, Dow a S&P 500 klesly od pondělí do pátku potřetí v řadě

Americké akciové trhy zakončily týden poklesem, srážely je zejména akcie maloobchodních prodejců. Povzbudivé statistické údaje z maloobchodu byly zastíněny nepříznivými firemními výsledky a ztráty trhu prohloubil pokles cen ropy. Dow v pátek klesl o 1,05 % na 17 535,32 bodu, S&P 500 odepsal 0,85 % na 2 046,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,41 % na 4 717,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,37 % na 15,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,7 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, největší pokles zaznamenaly energetický sektor, finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor veřejných služeb. Za celý týden Dow klesl o 1,16 %, S&P 500 přišel o 0,51 % a Nasdaq Composite odevzdal 0,39 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 odepsal půl procenta a je nejníže za měsíc, udržel se ale nad rezistencí

2. Evropské akcie zakončily převážně smíšený týden vzestupem

Celoevropský index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,47 %, následován indexy velkých západoevropských trhů. Investoři v závěru týdne neřešili pokles cen ropy a vyrovnali se se smíšenými firemními výsledky. Za celý týden celoevropský index posílil o 0,91 %.

3. Pražská burza si v pátek připsala 0,28 %, za celý týden připsal index PX 0,7 %

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování posílil o 0,28 %, když nejúspěšnějšími tituly byly likérka Stock Spirits, tabákový výrobce Philip Morris ČR a sázková kancelář Fortuna. Cenné papíry energetické společnosti ČEZ v pátek posílily o 1,17 % na 440 Kč. Dařilo se také akciím MONETA Money Bank, které zpevnily o 0,2 % 74,75 Kč. Z finančních institucí posílila také pojišťovna VIG, a to o více než procento na 506,10 Kč. Z menších emisí výrazněji posílily likérka Stock Spirits a sázková kancelář Fortuna. Akcie plzeňského výrobce alkoholických nápojů zdražily o 3,61 % na 57,40 Kč a akcie Fortuny si připsaly více než dvouprocentní zhodnocení na 85 Kč. V červených číslech naopak skončilo obchodování s cennými papíry Erste Group Bank a Komerční banky. Hodnota emise rakouské bankovní skupiny Erste klesla o necelé procento na 629,20 Kč a cena akcií Komerční banky klesla o 0,31 % na 940 Kč. Z nebankovních titulů byla v mínusu například mediální skupina CME. Pokles o zhruba půl druhého procenta znamenal, že se cena jejích akcií dostala na 57 korun. Za celý týden index PX přidal 0,7 %. Nejvíce v týdnu oslabily akcie petrochemického holdingu Unipetrol, naopak největší růst zaznamenaly akcie MONETA Money Bank.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář není v úvodu týdne příliš nabitý, vyjdou ale například index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State), index realitního trhu NAHB, dále například statistiky HDP Ruska nebo Izraele, v Česku a Japonsku bude oznámen vývoj výrobních cen. V rámci výsledkové sezóny budou oznamovat své údaje spíše menší firmy. V Německu a ve Švýcarsku jsou svátky. Ministři zahraničí 17 zemí se ve Vídni budou snažit oživit vyjednávání o míru v Sýrii. Šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari pořádá setkání nad tématem too-big-to-fail. Nejvyšší soud USA vydá své názory na aktuální kauzy, mezi kterými jsou mimo jiné otázky spojené s dluhy Portorika nebo imigrační plány Obamovy administrativy. Fondy s více než 100 miliony USD ve správě investovanými do amerických akcií mají poslední den na to, aby zveřejnily své pozice ke konci prvního kvartálu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Norský ropný fond chce kvůli aféře zažalovat firmu Volkswagen

Norský státní ropný fond hodlá zažalovat německou automobilku Volkswagen. Kvůli negativním dopadům skandálu, s nímž se firma potýká, se totiž snížila hodnota podílu, který fond v automobilce drží. Informoval o tom server britského ekonomického listu Financial Times.

6. Venezuelský prezident hrozí konfiskací továren, které nevyrábějí

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil konfiskací továren, které zastavily výrobu. Jejich majitele obvinil, že chtějí Venezuelu ekonomicky srazit na kolena, a slibuje, že je za to nechá zavřít. Na příští víkend pak avizoval vojenské cvičení. Učinil tak poté, co v pátek vyhlásil celonárodní stav ohrožení. Země podle něj čelí hrozbě ze strany Spojených států i některých sil na domácí scéně, které chtějí svrhnout jeho socialistickou vládu. V zemi sílí občanské nepokoje a Spojené státy se obávají, že Venezuela už je zřejmě na pokraji totálního rozkladu.

7. Googlu prý hrozí v EU rekordní pokuta tři miliardy eur

Americká internetová společnost Google by mohla v příštích týdnech dostat v Evropské unii rekordní pokutu tři miliardy eur za zneužívání dominantní pozice svého webového vyhledávače. S odvoláním na informované zdroje to v neděli napsal britský list The Sunday Telegraph.

8. Warren Buffett podle médií podporuje nabídku na převzetí webových aktivit Yahoo!

Americký investor Warren Buffett podporuje konsorcium, které se uchází o převzetí internetových aktivit společnosti Yahoo!. Informují o tom ekonomické servery s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. V čele zmíněného konsorcia stojí miliardář Dan Gilbert.

9. V Německu byla podána nová ústavní stížnost na ECB

Skupina vysokoškolských profesorů a podnikatelů podala k německému ústavnímu soudu novou stížnost na měnovou politiku Evropské centrální banky. Soud by měl podle stížnosti přezkoumat, zda ECB nepřekročila svůj mandát rozsáhlými nákupy dluhopisů. Informoval o tom německý list Welt am Sonntag.

10. Růst maloobchodních tržeb a průmyslové výroby Číny byl v dubnu slabší, než se čekalo

Čína v sobotu nad ránem vydala zprávy o dubnovém vývoji maloobchodu a průmyslové výroby. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 10,1 %, čekalo se pokračování růstu březnovým tempem 10,5 %. Průmyslová výroby meziročně vzrostla o 6 %, čekala se expanze 6,5% tempem po růstu o 6,8 % v březnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Lekce tance od papoušků

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat