US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (16. 5. - 20. 5. 2016)

V polovině května bude trhy nejvíce zajímat zápis z dubnového zasedání centrálních bankéřů v USA. Makroekonomický kalendář nabízí několik důležitých dat, pokračuje výsledková sezóna ve světě i na pražské burze a politici budou řešit pokroky Řecka na cestě k další dávce finanční pomoci.

Ohlédnutí

Finanční trhy mají za sebou kolísavý týden, celkově ale k výraznému posunu nedošlo. K nevýraznému celkovému výsledku přispěla absence většího množství důležitých makrodat, výsledková sezóna v USA je téměř na konci a hospodářské údaje firem z Evropy tradičně hýbou trhy méně než data z USA. Díky omezení dodávek ropy z Kanady a Nigérie se ceny ropy drží poblíž letošních maxim, cena zlata se drží lehce pod 1300 USD za trojskou unci.

Index pražské burzy PX zaznamenal za týden nárůst o 0,7 %. Hvězdou týdne byl nováček MONETA Money Bank se ziskem 9,9% na 74,80 Kč. Titul nadále surfuje na růstové vlně po IPO na dolní hranici upisovacího rozmezí. Jen těsně zaostala O2 Czech Republic (+9,1 % na 234,50 Kč). Zklamaly naopak akcie Unipetrolu (-5,9 % na 177 Kč), s největší pravděpodobností kvůli návrhu dividendy z loňského zisku pod očekáváním trhu. Unipetrol v pátek 6. května navrhl 5,52 Kč na akcii.

Svůj vrchol zažila česká výsledková sezóna. Společnost ČEZ oznámila za první kvartál nečekaně dobrá čísla (EBITDA 20 miliard Kč, očištěný zisk bezmála 10 miliard Kč), ale zatím pouze potvrdila celoroční výhled. Negativní bylo snížení celkové celoroční výroby, následující den navíc firma oznámila prodloužení odstávek bloků v jaderné elektrárně Dukovany, a tím i další snížení celoročního plánu produkce v jaderných elektrárnách. "To podle nás kazí dobrý dojem z výsledkové zprávy za první čtvrtletí," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Výsledky výrazně pozitivně překvapily (o 34 % nad konsenzem na úrovni čistého zisku a o 12 % na úrovni EBITDA) díky solidnímu růstu v koncovém prodeji (+24 % meziročně) a téměř stabilnímu zisku EBITDA v konvenční výrobě elektřiny (-1 % meziročně, čekali jsme asi -20 %). Prodej podpořily vyšší prodejní marže a růst prodeje zemního plynu (+12 %), výrobu pak vysoký výsledek tradingu (+1,1 miliardy Kč) a forexové přecenění ropných derivátů (+0,6 miliardy Kč)," shrnuje výsledky analytik Petr Bártek z České spořitelny. "Naopak výroba kvůli odstávkám v Dukovanech klesla o 5 % a byla 3 % pod naším odhadem. Nájezd nových uhelných zdrojů byl totiž o něco pomalejší. ČEZ potvrdil celoroční výhled EBITDA na 60 miliardách Kč (-8 % za rok) a upraveného čistého zisku na 18 miliardách Kč (-35 %), zároveň ale mírně snížil výhled produkce kvůli o 1,3 TWh nižší očekávané výrobě v jaderných elektrárnách. Výsledky tedy byly nad odhady trhu především díky dobrému výsledku v prodeji a dočasným vlivům (FX přecenění, zisk z tradingu), zatímco produkce byla slabší. Jádrové provozní náklady narostly zhruba o 2-3 %. Kvalitu reportovaných čísel tak hodnotíme jako slabší, reakce na akciovém trhu by ale měla být pozitivní, a to i díky blížícímu se rozhodnému dni pro nárok na dividendu."

Jak společnost dokázala zvyšovat zisk v období mimořádně levné elektřiny? A ovlivní to výhled na zbytek roku? Nejen o tom jsme mluvili s finančním ředitelem a členem představenstva ČEZ Martinem Novákem.

Akcie Komerční banky se počínaje čtvrtkem obchodují rozštěpené v poměru 1 ku 5. Na pětinu tedy klesla i jejich cena (z 4 600 Kč na 920 Kč). "V souvislosti s touto změnou upravujeme cílovou cenu akcií KB na 1 104 Kč (z 5 520 Kč), doporučení zůstává na stupni koupit," uvedl Ryska.

MONETA Money Bank hned v prvním týdnu, kdy se s jejími akciemi obchodovalo na BCPP, zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Ty byly v souladu s očekáváním meziročně slabší.

Co si od akcií MONETA Money Bank slibuje generální ředitel pražské burzy Petr Koblic?

Valná hromada Erste Group schválila dividendu 0,5 eura na akcii (hrubý dividendový výnos 2,1 %). Naposledy se budou akcie Erste obchodovat s nárokem na dividendu v pondělí 16. května. O den později se naposledy s právem na dividendu bude obchodovat s cennými papíry VIG, firma má vyplatit 0,6 eura na akcii.

Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, Dow a S&P 500 klesly od pondělí do pátku potřetí v řadě

Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, Dow a S&P 500 klesly od pondělí do pátku potřetí v řadě

Evropské akcie zakončily převážně smíšený týden vzestupem

Evropské akcie zakončily převážně smíšený týden vzestupem

Pražská burza si v pátek připsala 0,28 %, za celý týden připsal index PX 0,7 %

Pražská burza si v pátek připsala 0,28 %, za celý týden připsal index PX 0,7 %

Výhled

V týdnu od 16. května může trhy zahýbat zápis z dubnového zasedání FOMC, který bude zveřejněn ve středu. Trh nyní nepočítá s tím, že by Fed chtěl zvyšovat sazby dříve než v září, nicméně komentáře členů Fedu jsou poslední dobou protichůdné.

Trh také může sledovat dění v Řecku, kde by měla vláda poslat do parlamentu soubor opatření (například zvýšení daní), která jsou podmínkou k získání další části mezinárodní pomoci. Premiér Tsipras o víkendu vyjádřil naději, že se do 24. května rozhodne o schválení dalších pěti miliard eur ze záchranného balíčku. O Řecku budou v Japonsku na setkání G7 jednat šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ředitelka MMF Christine Lagardeová, evropský komisař pro finanční záležitosti Pierre Moscovici a německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Také zřejmě poroste pozornost věnovaná červnovému referendu ve Spojeném království o vystoupení země z Evropské unie. "Americkým akciovým indexům se již několik týdnů nedaří prorazit jarní maxima, u S&P 500 jde zhruba o hladinu 2 100 bodů. I mírně jestřábí zápis ze zasedání americké centrální banky, případně lepší makrodata, tedy faktory nakloněné zvyšování sazeb v USA, by mohly dále tlačit ceny akcií níže," míní Ryska.

Hlavní americký akciový index v pátek klesl pod 50denní klouzavý průměr a krátce i pod hladinu rezistence na 2 040 bodech, rychle se ale odrazil výše. Tato nejbližší hladina podpory tedy minimálně do pondělí zůstává v platnosti, následuje důležitá zóna 2 000 až 2 025. Na opačné straně je nejbližší rezistence na 2 080, další pak na 2 110. Poměr put a call opcí na trhu aktuálně vysílá prodejní signál, volatilita ale zatím neroste měrou, kterou trh pamatuje z letošního ledna.

Index S&P 500 ze svých dubnových maxim klesl asi o 70 bodů, dokud ale vydrží podpora na 2 040 bodech, riziko korekce je krátkodobě minimální. Prolomení této hladiny by otevřelo dveře méně příznivým scénářům. Trh nervózně sleduje centrální banky včetně Fedu, ekonomické fundamenty nejsou ve vyspělých zemích nijak růžové a strašák v podobě ekonomického zpomalování a rostoucího zadlužení Číny nikam nezmizel. Květnem navíc začalo slabší pololetí, pokud jde o historickou výkonnost akcií. Býci to tedy aktuálně opravdu nemají snadné.

Výsledková sezóna je již u konce na obou stranách Atlantiku, v USA zveřejní výsledky z velkých firem již jen sítě obchodů Wal-Mart Stores či Home Depot a dále například Cisco Systems. EVROPA. Na pražské burze se k výsledkovému seriálu připojí vybranými daty za 1Q2016 Philip Morris ČR a čísla za první kvartál oznámí také Pivovary Lobkowicz.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května

O víkendu zveřejněná makrodata z Číny (maloobchodní tržby, průmyslová výroba) zklamala, což by mohlo trh vést ke spekulacím o další podpoře ekonomiky v Číně a o spíše zdrženlivém postupu Fedu, pokud jde o zvyšování sazeb. V USA budou více sledované až v úterý statistiky o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a dále průmyslová produkce a inflace. Středě bude dominovat zápis z jednání FOMC, čtvrtek nabídne počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek bude doplněn obrázek realitního trhu údaji o prodejích starších domů. Z "měkčích" indikátorů si pozornost zaslouží například index aktivity v oblasti New Yorku a indikátor vydávaný filadelfským Fedem.

Ve Spojeném království budou makrodata (inflace, maloobchodní tržby, nezaměstnanost) ve stínu politických debat směřujících k červnovému referendu. Inflační tlaky jsou tak jako jinde ve vyspělém světě utlumené. Bank of England ve své aktuální prognóze varuje před dopady případného Brexitu na ekonomický růst (zpomalení na úrovni HDP, růst nezaměstnanosti) i cenovou hladinu (ta by v důsledku oslabení libry měla rychle narůstat).

V rámci eurozóny budou důležitá finální data o inflaci za duben, čeká se mírný meziroční pokles cen. Dále vyjdou například francouzská nezaměstnanost nebo německý index výrobních cen.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika Jiřího Polanského z České spořitelny. Ten připomněl i vycházející česká makrodata.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár