US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, co letos čekat od české zemědělské půdy a jak se (také) staví v Afghánistánu? I to by vás na začátku týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
18. 2. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,74 % a obchodování uzavřel na 25 883,25 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,09 % na 2 775,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl 0,61 % na 7 472,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,08 % na 14,91 bodu (před týdnem: 15,72 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,66 % (před týdnem: 2,63 %). Představitelé USA a Číny v pátek uvedli, že v rámci obchodních rozhovorů bylo dosaženo pokroku v některých významných otázkách. Jednání budou pokračovat příští týden ve Washingtonu. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy jsou nyní k "reálné obchodní dohodě" s Čínou blíže než kdy dříve. Dodal nicméně, že rozhovory jsou "velice komplikované". Za celý týden si Dow připsal 3,1 %, S&P 500 se zvýšil o 2,5 % a Nasdaq stoupl o 2,4 %. Dow a Nasdaq tak vykázaly již osmý týdenní nárůst za sebou.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Renesance akcií pokračuje, S&P 500 se přiblížil zásadní rezistenci

Týden na trzích podle burzovních grafů: Renesance akcií pokračuje, S&P 500 se přiblížil zásadní rezistenci

Jsou zpětné odkupy akcií skutečně tak špatné?

Jsou zpětné odkupy akcií skutečně tak špatné?

2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost investorů soustředila na jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Trhy si od pátečního setkání americké delegace s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem slibovaly posun při řešení sporu mezi oběma zeměmi. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,41 % na 368,94 bodu, za celý týden pak získal 3,04 %. Britský FTSE 100 si připsal 0,55 % na 7 236,68 bodu (týden: +2,34 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 1,79 % na 5 153,19 bodu (týden: +3,86 %) a německý DAX posílil o 1,89 % na 11 299,8 bodu (týden: +3,6 %).

Vácha (Conseq IM): Turecko je fundamentálně zdravá ekonomika, rizika jsou politického rázu

Vácha (Conseq IM): Turecko je fundamentálně zdravá ekonomika, rizika jsou politického rázu

Co nám (opravdu) hrozí v roce 2019?

Co nám (opravdu) hrozí v roce 2019?

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a ČEZ, proti trendu šla například Stock Spirits. Objem obchodů byl s 443 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,75 % na 943 Kč. Akcie Erste Group Bank si z hlavních titulů připsaly nejvyšší zisk, a to 2,17 % na 818,80 Kč. O více než procento zpevnily cenné papíry ČEZ (+1,28 % na 552 Kč) a Avastu (+1,16 % na 87,50 Kč). S výsledkem seance budou spokojeni rovněž akcionáři CME, jež si polepšila o 0,66 % na 75,90 Kč, a VIG, která posílila o 0,81 % na 557,50 Kč. Nedařilo se naopak Stock Spirits, jejíž akcie zlevnily o 2,32 % na 67,30 Kč. V mínusu obchodování zakončily také Kofola ČeskoSlovensko (-0,99 % na 299 Kč), O2 Czech Republic (-0,4 % na 246 Kč), MONETA Money Bank (-0,26 % na 76,10 Kč) a PFNonwovens (-0,24 % na 836 Kč). Za celý týden pražská burza získala 1,1 %.

Avast: Proč Erste doporučuje akumulovat akcie vývojáře antivirového softwaru?

Avast: Proč Erste doporučuje akumulovat akcie vývojáře antivirového softwaru?

Daniela Pešková (Česká spořitelna): Jak pragmaticky investovat?

Daniela Pešková (Česká spořitelna): Jak pragmaticky investovat?

4. Očekávané události

V USA a Kanadě se v pondělí neobchoduje a také makroekonomický kalendář je víceméně prázdný, za zmínku stojí snad jen japonské strojní objednávky a index cen domů v Británii. Hospodářské výsledky oznámí například společnost Transocean. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zamrazilová: Vládě se podaří splnit plánovaný schodek rozpočtu

Vládě se podaří v letošním roce splnit plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard korun, ale nebude to jednoduché. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Skončí ale podle ní série let, kdy rozpočet skončil lépe, než byl plánován. Úspory v provozu státu se musí začít hledat okamžitě, dodala.

6. Agro21: Zemědělská půda loni zdražila o 6 %, letos budou ceny stagnovat

Ceny zemědělské půdy loni vzrostly o 5,8 %, uvedla společnost Agro21, která obchoduje s půdou. Letos firma očekává stagnaci cen, mohly by i klesnout až o tři procenta, sdělil ČTK za společnost Jiří Jaklín. Půda se podle něj nejčastěji prodává mezi 20 a 25 korunami za metr čtvereční. Konkurenční společnost Farmy.cz již dříve uvedla, že cena meziročně stoupla o 2,4 % na 24,1 Kč za metr čtvereční. Podle Jaklína jeho společnost obchoduje s menšími půdními celky než Farmy.cz.

7. Petříček: Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento

Vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody by mohlo českou ekonomiku podle vládních odhadů oslabit o 0,5-1 % hrubého domácího produktu. ČTK a ČT to na okraj mnichovské bezpečnostní konference řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Stále ale věří, že se brexitu bez dohody podaří vyhnout.

8. Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů pro komerční banky. Uvedl to v pátek člen Výkonné rady ECB Benoit Coeuré. Jeho slova vedla k výraznému posílení akcií bank z eurozóny i k poklesu eura.

9. Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %. Itálie, která je třetí největší ekonomikou eurozóny po Německu a Francii, se ve druhé polovině loňského roku dostala do hospodářské recese.

10. Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů dolarů z 1,07 miliardy dolarů ve třetím kvartálu. Tržby se meziročně zvýšily o 24 % na 3,02 miliardy dolarů. Tempo jejich růstu však opět zpomalilo.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Afghánistánu je vesnice postavená ze sovětských raket

Sovětská vojska se sice stáhla z Afghánistánu před 30 lety, ale šrámy z této války jsou dosud patrné. Na severu země je dokonce vesnice, kterou z trosek znovu postavili místní obyvatelé z nevybuchlých dělostřeleckých raket, a to kvůli nedostatku peněz a jiného materiálu. "Vesnice může kdykoli vyletět do povětří," uvedla stanice BBC, která o vsi Kezelabád natočila reportáž.

Rakety, které sovětští vojáci nestačili odpálit z raketometů Grad, slouží ve vsi jako trámy ve sklepech a podkrovích, lávkách a můstcích, případně jako sloupy ve vinohradech. Ve vsi bylo takto využito na 400 raket, než vláda vyslala ženisty, aby stovky kilogramů výbušnin zneškodnili.

Sovětská vojska vtrhla do Afghánistánu na konci roku 1979 ve snaze udržet u moci prosovětský režim. Vojenské dobrodružství skončilo po necelých deseti letech odsunem sovětských vojsk, který byl ukončen 15. února 1989. Bojové ztráty Moskva dlouho tajila, až za reformního režimu Michaila Gorbačova bylo oznámeno, že tažení si na straně SSSR vyžádalo přes 15 000 mrtvých. Během deseti let bojovalo v Afghánistánu 620 000 sovětských vojáků a miliony Afghánců uprchly do zahraničí.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně