Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak si v den skotského referenda vedly burzy v Evropě a zámoří, proč bude mít Mario Draghi těžké spaní a který hvězdný pár se stal rodiči? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po zasedání FOMC vzrostly na nová historická maxima

Americké akcie ve čtvrtek dále zdražovaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů vzrostly na nová rekordní maxima. Trh povzbudila především neochota centrální banky USA zvyšovat v brzké době úrokové sazby. Fed ve středu večer zopakoval, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "značnou dobu" po úplném ukončení podpůrných nákupů dluhopisů. Index Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 17 275,37 bodu a nakonec posílil o 0,64 % na nové zavírací maximum 17 265,99 bodu. Širší index S&P 500 své intradenní maximum posunul na 2 012,34, přičemž nakonec zpevnil o 0,49 % na nové zavírací maximum 2 011,36 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,68 % a skončil na 4 593,42 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo finančním titulům, technologickému sektoru a akciím z odvětví zdravotní péče. V červených číslech skončily pouze energetický sektor a odvětví služeb.

Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výsledek zasedání Fedu zdražily

Obchodování na evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech, přestože ECB oznámila, že si evropské banky půjčily v prvním kole TLTRO menší objem peněz, než se čekalo. Optimismus investorů do značné míry přiživovalo středeční vyjádření americké centrální banky, že úrokové sazby na současných nízkých úrovních setrvají ještě nějakou dobu. Britský FTSE 100 posílil o 0,57 %, německý DAX vzrostl o 1,41 % a francouzský CAC 40 přidal 0,75 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,89 % na 3 266,34 bodu. Posílily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo akciím chemiček, sektoru dopravy a cestovního ruchu a technologickým titulům.

Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza

Skotské referendum jako zajímavá příležitost ke spekulaci: Librou zahýbe, ať dopadne jakkoli

3. Pražská burza ve čtvrtek připsala přes procento. Podpořily ji ČEZ i bankovní tituly

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,17 % na 996,06 bodu. Největší procentuální zisk si připsaly akcie mediální CME, které posílily o 3,75 % na 52,50 Kč. Největší objem však vykázaly cenné papíry skupiny ČEZ, které připsaly 2,54 %. Mnohem menšího objemu dosáhly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,54 %, a dařilo se i druhému bankovnímu titulu na burze, akciím Erste Group Bank, které posílily o 1,90 %. Ztrácela naopak Fortuna (-0,77 %), O2 C.R. (-0,51 %) a znojemská společnost Pegas Nonwovens (-0,59 %).

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní index výrobních cen (odhad srpen: -0,1 % meziměsíčně a -0,8 % meziročně) a eurozóna stav běžného účtu (červen: +20,8 miliardy eur bez sezónního očištění, +13,1 miliardy eur po sezónním očištění). V zámoří bude pátek na makrodata poměrně slabý. Dozvíme se, jak se vyvíjí inflace v Kanadě (odhad srpen: 2,1 % meziročně a 0,00 % meziměsíčně, červenec: 2,1 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně) a Spojené státy vydají zprávu o předstihových ukazatelích (odhad srpen: +0,4 %, červenec: +0,9 %). Na NYSE se bude poprvé obchodovat s akciemi Alibaby. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kdy budou známy výsledky skotského referenda?

V referendu o skotské nezávislosti měly ve čtvrtek hlasovat více než 4 miliony lidí. Volební místnosti se uzavřely ve 22.00 (23.00 SELČ) a definitivní výsledky budou známy v pátek ráno, nejpravděpodobněji mezi 6.30 a 7.30 místního času (7.30 a 8.30 SELČ). Podle exit polls získalo 54 % skotské "ne" nezávislosti, v každém případě bude v zemi nyní zhruba polovina lidí nešťastných. Národ je rozdělen.

6. Řecká nezaměstnanost ve čtvrtletí klesla nejníže za rok a půl

Míra nezaměstnanosti v Řecku ve druhém čtvrtletí klesla na 26,6 %, zatímco v předchozím tříměsíčním období činila 27,8 %. Sestoupila tak na nejnižší úroveň od konce roku 2012. Vyplývá to z údajů tamního statistického úřadu. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně - více než rok bez práce je tam 74,4 % z 1,28 milionu nezaměstnaných.

7. Finská vláda podpořila výstavbu elektrárny, zelení jdou z vlády

Finská vláda s podmínkami podpořila aktualizovaný projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má na severu země vybudovat rusko-finské konsorcium Fennovoima. Svaz zelených reagoval na schválení projektu okamžitým odchodem z vlády, informovala agentura Reuters.

8. Podle Putina sankce porušují principy Světové obchodní organizace

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že sankce západních států proti Rusku porušují principy Světové obchodní organizace (WTO). Chce s nimi bojovat především prostřednictvím rozvoje domácího trhu.

9. První kolo TLTRO zklamalo: Podle ECB si banky půjčily skrze 4leté refinanční operace 82,602 miliardy eur, čekalo se 110 až 150 miliard eur

Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace oznámených v červnu. Zájem o tento program, označovaný jako TLTRO, byl ale slabší, než se čekalo. Banky vyčerpaly jen 82,6 miliardy eur z celkové nabídky 400 miliard eur.

10. Rusko vylučuje, že by v zimě mohlo omezit dodávky plynu do Evropy

Rusko nebude v zimních měsících omezovat dodávky zemního plynu do Evropy, aby tak zabránilo evropským zemím v reexportu suroviny na Ukrajinu. Rakouskému listu Die Presse to řekl ruský ministr energetiky Alexander Novak. "Je to vyloučeno," prohlásil ministr. Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, a to kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ryan Gosling a Eva Mendesová se stali rodiči. Týden to tajili

Ryan Gosling (33) a Eva Mendesová (40) jsou známí tajnůstkáři. Hereččino těhotenství hollywoodský pár tajil až do července letošního roku, kdy se ukázalo, že je již v sedmém měsíci. A stejně tak se rozhodl před médii utajit i samotné narození dcery. Mendesová porodila již 12. září, teprve v úterý se však tato informace oficiálně dostala na veřejnost.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat