Co musíte ráno vědět (21. dubna)

Jak se bude obchodovat o Velikonocích, na čem všem se dohodlo Rusko a jaký je vztah mezi čokoládou a Nobelovou cenou? To vše musíte ráno na Velikonoční pondělí vědět.

1. Většina burz v Evropě zůstává v pondělí zavřená, obchodovat se bude v USA nebo Japonsku

Stejně jako na Velký pátek zůstává i v pondělí řada burz zavřená. Týká se to i Prahy a většiny trhů v Evropě. V USA nebo v Japonsku se naopak obchoduje.

2. Ruské akcie v pátek výrazně zdražily, burzy v Turecku a Rumunsku naopak mírně klesly

V pátek byly téměř všechny burzy v Evropě zavřené, kromě Ruska, Rumunska a Turecka. Ruský akciový index MICEX v pátek posílil o 2,02 % na 1 356,54 bodu a ruský dolarový index RTS vzrostl o 2,35 % na 1 200,22 bodu. Turecká burza v Istanbulu naopak klesla, když její hlavní index BIST 100 odepsal 0,12 % a uzavřel na hladině 73 476,01 bodu. Taktéž rumunský akciový trh mírně oslabil, když hlavní index bukurešťské burzy BET klesl o 0,14 % na 6 491,51 bodu.

3. Očekávané události

Pondělí nebude na makrodata bohaté. Za zmínku stojí v USA index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu). Rozjíždí se však nejnabitější týden americké výsledkové sezóny. Čísla o hospodaření zveřejní třeba Hasbro, Netflix, Halliburton nebo Kimberly-Clark. Odhady výsledků, které firmy tento týden zveřejňují, najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, se dočtete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Ceny surových diamantů by letos mohly vzrůst až o desetinu

Ceny surových diamantů by letos díky oživení poptávky po špercích v rozvinutých i rozvojových zemích mohly stoupnout o pět až deset procent. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl šéf belgické diamantové lobby Antverpské světové diamantové centrum (AWDC) Stéphane Fischler. Světový trh s diamanty se loni dostal pod tlak kvůli oslabení rupie a zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů, které potlačily poptávku v Indii, která je největším producentem broušených diamantů na světě. V letošním roce však podle skupiny Rapaport, která poskytuje informace o trzích s diamanty a šperky, ceny broušených diamantů díky růstu objemu obchodů stouply ve všech kategorií nejvýše od počátku roku 2011.

5 tipů pro ty, kdo shánějí perfektní diamant

5. Italská vláda schválila snížení daně z příjmu pro nízkopříjmové skupiny obyvatel

Úlevy se mají týkat zhruba 10 milionů lidí s ročními příjmy mezi 8 a 26 tisíci eur a každému daňovému poplatníkovi z této skupiny mají ušetřit v průměru 80 eur měsíčně. V pátek to řekl italský premiér Matteo Renzi, který zároveň dodal, že vláda v nejbližších týdnech a měsících představí také sérii opatření pro lidi pracující pouze na poloviční úvazek.

6. Rusko se dohodlo na zvýšení dodávek ropy do Běloruska

Rusko se dohodlo, že v letošním roce zvýší dodávky ropy do Běloruska zhruba o desetinu na 23 milionů tun. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva energetiky. Dohoda je podle agentury Reuters známkou zlepšujících se vztahů mezi oběma zeměmi.

7. Rusko odepíše KLDR 90 % jejího dluhu

Ruský parlament odsouhlasil, že země odepíše dluh Severní Koreje z doby Sovětského svazu ve výši deset miliard dolarů, tedy zhruba 90 % celkového dluhu Pchjongjangu vůči Moskvě. Očekává se, že dohoda o odpisu dluhu usnadní Rusku vybudování plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR. Rusko rovněž zvažuje výstavbu železnice přes území Severní Koreje. Moskva již odepsala dluh několika svým spojencům z doby Sovětského svazu, včetně Kuby.

8. GM v Číně hodlá do roku 2017 investovat 12 miliard dolarů

Americký automobilový gigant General Motors (GM) plánuje v letech 2014 až 2017 investovat v Číně 12 miliard USD a v příštím roce tam chce vystavět další závody. Investice je součástí snah automobilky posílit svoji pozici na největším automobilovém trhu světa. Společnost očekává, že její prodeje v Číně letos stoupnou o osm až deset procent, stejně jako celý čínský trh. Spolu s vyšším prodejem aut však v Číně roste také konkurence, a to jak zahraničních firem, tak domácích hráčů, kteří chtějí získat větší podíl na trhu.

Bonus: Jezte víc čokolády a vyhrajete Nobelovu cenu

Země, které spotřebují nejvíce čokolády, mají i nejvíce laureátů Nobelovy ceny. Zdá se vám to jako velikonoční vtip? Možná, ale postavený na reálném výzkumu. V roce 2012 zveřejnil časopis New England Journal Of Medicine článek Franze H. Messerliho s názvem Spotřeba čokolády, kognitivní funkce mozku a laureáti Nobelovy ceny. Messerli se snažil zkoumat, jak spotřeba čokolády ovlivňuje kognitivní myšlení populace. Nejlepším způsobem, jak tento vztah vyjádřit, podle něj bylo srovnat spotřebu čokolády na hlavu s počtem laureátů Nobelovy ceny na 10 milionů obyvatel. Výsledek vás možná překvapí - korelace je extrémně silná.

Takže si užívejte Velikonoce a jezte čokoládu!

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat