US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (21. dubna)

Jak se bude obchodovat o Velikonocích, na čem všem se dohodlo Rusko a jaký je vztah mezi čokoládou a Nobelovou cenou? To vše musíte ráno na Velikonoční pondělí vědět.

Redakce IW
Redakce IW
20. 4. 2014 | 18:00
Musíte vědět

1. Většina burz v Evropě zůstává v pondělí zavřená, obchodovat se bude v USA nebo Japonsku

Stejně jako na Velký pátek zůstává i v pondělí řada burz zavřená. Týká se to i Prahy a většiny trhů v Evropě. V USA nebo v Japonsku se naopak obchoduje.

2. Ruské akcie v pátek výrazně zdražily, burzy v Turecku a Rumunsku naopak mírně klesly

V pátek byly téměř všechny burzy v Evropě zavřené, kromě Ruska, Rumunska a Turecka. Ruský akciový index MICEX v pátek posílil o 2,02 % na 1 356,54 bodu a ruský dolarový index RTS vzrostl o 2,35 % na 1 200,22 bodu. Turecká burza v Istanbulu naopak klesla, když její hlavní index BIST 100 odepsal 0,12 % a uzavřel na hladině 73 476,01 bodu. Taktéž rumunský akciový trh mírně oslabil, když hlavní index bukurešťské burzy BET klesl o 0,14 % na 6 491,51 bodu.

3. Očekávané události

Pondělí nebude na makrodata bohaté. Za zmínku stojí v USA index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu). Rozjíždí se však nejnabitější týden americké výsledkové sezóny. Čísla o hospodaření zveřejní třeba Hasbro, Netflix, Halliburton nebo Kimberly-Clark. Odhady výsledků, které firmy tento týden zveřejňují, najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, se dočtete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Ceny surových diamantů by letos mohly vzrůst až o desetinu

Ceny surových diamantů by letos díky oživení poptávky po špercích v rozvinutých i rozvojových zemích mohly stoupnout o pět až deset procent. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl šéf belgické diamantové lobby Antverpské světové diamantové centrum (AWDC) Stéphane Fischler. Světový trh s diamanty se loni dostal pod tlak kvůli oslabení rupie a zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů, které potlačily poptávku v Indii, která je největším producentem broušených diamantů na světě. V letošním roce však podle skupiny Rapaport, která poskytuje informace o trzích s diamanty a šperky, ceny broušených diamantů díky růstu objemu obchodů stouply ve všech kategorií nejvýše od počátku roku 2011.

5 tipů pro ty, kdo shánějí perfektní diamant

5. Italská vláda schválila snížení daně z příjmu pro nízkopříjmové skupiny obyvatel

Úlevy se mají týkat zhruba 10 milionů lidí s ročními příjmy mezi 8 a 26 tisíci eur a každému daňovému poplatníkovi z této skupiny mají ušetřit v průměru 80 eur měsíčně. V pátek to řekl italský premiér Matteo Renzi, který zároveň dodal, že vláda v nejbližších týdnech a měsících představí také sérii opatření pro lidi pracující pouze na poloviční úvazek.

6. Rusko se dohodlo na zvýšení dodávek ropy do Běloruska

Rusko se dohodlo, že v letošním roce zvýší dodávky ropy do Běloruska zhruba o desetinu na 23 milionů tun. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva energetiky. Dohoda je podle agentury Reuters známkou zlepšujících se vztahů mezi oběma zeměmi.

7. Rusko odepíše KLDR 90 % jejího dluhu

Ruský parlament odsouhlasil, že země odepíše dluh Severní Koreje z doby Sovětského svazu ve výši deset miliard dolarů, tedy zhruba 90 % celkového dluhu Pchjongjangu vůči Moskvě. Očekává se, že dohoda o odpisu dluhu usnadní Rusku vybudování plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR. Rusko rovněž zvažuje výstavbu železnice přes území Severní Koreje. Moskva již odepsala dluh několika svým spojencům z doby Sovětského svazu, včetně Kuby.

8. GM v Číně hodlá do roku 2017 investovat 12 miliard dolarů

Americký automobilový gigant General Motors (GM) plánuje v letech 2014 až 2017 investovat v Číně 12 miliard USD a v příštím roce tam chce vystavět další závody. Investice je součástí snah automobilky posílit svoji pozici na největším automobilovém trhu světa. Společnost očekává, že její prodeje v Číně letos stoupnou o osm až deset procent, stejně jako celý čínský trh. Spolu s vyšším prodejem aut však v Číně roste také konkurence, a to jak zahraničních firem, tak domácích hráčů, kteří chtějí získat větší podíl na trhu.

Bonus: Jezte víc čokolády a vyhrajete Nobelovu cenu

Země, které spotřebují nejvíce čokolády, mají i nejvíce laureátů Nobelovy ceny. Zdá se vám to jako velikonoční vtip? Možná, ale postavený na reálném výzkumu. V roce 2012 zveřejnil časopis New England Journal Of Medicine článek Franze H. Messerliho s názvem Spotřeba čokolády, kognitivní funkce mozku a laureáti Nobelovy ceny. Messerli se snažil zkoumat, jak spotřeba čokolády ovlivňuje kognitivní myšlení populace. Nejlepším způsobem, jak tento vztah vyjádřit, podle něj bylo srovnat spotřebu čokolády na hlavu s počtem laureátů Nobelovy ceny na 10 milionů obyvatel. Výsledek vás možná překvapí - korelace je extrémně silná.

Takže si užívejte Velikonoce a jezte čokoládu!

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie