Co musíte ráno vědět (24. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské i americké akcie, co hrozí Portoriku a jaké nemilé překvapení zažili v Chile? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek přidaly do půl procenta, Nasdaq po 15 letech posunul zavírací maximum

Americké akcie během čtvrtečního obchodování posílily. Trh podporoval vzestup akcií z energetického sektoru, opačně ale působily slabší údaje z USA, Evropy a Číny a horší výsledky velkých vývozců. Investoři během dne upírali zrak zejména k technologickému indexu Nasdaq, který po 15 letech posunul zavírací maximum. Index Dow vzrostl o 0,11 % na 18 058,69 bodu a širší S&P 500 se během dne dostal na nové historické maximum 2 120,49 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,24 % na 2 112,93 bodu. Hvězdou dne byl ale index technologického trhu Nasdaq, který bojoval o posunutí zavíracího maxima. Před 15 lety, 10. března 2000, index uzavřel na 5 048,62 bodu, ve čtvrtek ale tuto hodnotu překonal a skončil se ziskem 0,41 % na 5 056,06 bodu. Během dne se index vyšplhal až na 5 073,09 bodu. Historické intradenní maximum Nasdaqu z roku 2000 činí 5 132,52 bodu. Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o necelá dvě procenta na 12,48 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o čtyři bazické body na 1,94 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních odvětví, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, telekomunikačním titulům a energetickému odvětví. Relativně nejhůře naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenné papíry z technologického sektoru.

Zmeškali jste akciovou rally? Nejste sami

Akcie umějí krvácet i při nízkých sazbách

2. Evropské akcie ve čtvrtek negativně zareagovaly na indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy ve čtvrtek oslabovaly kvůli předběžným výsledkům dubnových indexů nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii, které nenaplnily očekávání trhu. Britský FTSE 100 připsal 0,36 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,62 % a německý DAX klesl o 1,21 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 %, dolů ho stahoval především technologický sektor a pojišťovny, přes procento naopak připsal sektor základních materiálů. "Toto slouží jako jemná připomínka toho, že ačkoli Draghi pumpuje do ekonomiky peníze, bude nějakou dobu trvat, než se propracují tam, kde jsou potřeba," říká Ben Kumar ze Seven Investment Management. "Pokud patříte mezi investory, kteří v tuto chvíli sedí od začátku roku již na 18% zisku, nejspíše toho rádi využijete k tomu, abyste výdělky lehce sesbírali."

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila kolísavou seanci lehce pod nulou. Objem obchodování byl utlumený

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,07 % na 1 042,05 bodu. Objem obchodování na pražské burze nedosáhl ani 500 milionů korun, největší aktivitu zaznamenaly akcie ČEZ, které oslabily o 0,21 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak posílila o 0,19 %, a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala pouhých 0,04 %. Akcie společnosti Unipetrol zakončily den na zelné nule poté, co firma reportovala hospodářské výsledky za první kvartál. Petrochemický holding vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 1,995 miliardy korun, což je více než dvojnásobek oproti loňsku, kdy za první tři měsíce roku vydělal 937 milionů korun. Tržby společnosti ale meziročně klesly o 16 % na 23,975 miliardy korun. Nedařilo se akciím O2 C.R., které ztratily 0,09 %, a výrazněji ztrácela pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry zlevnily o procento.

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 310 Kč na akcii

ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

4. Očekávané události

V pátek se bude konat setkání ministrů financí eurozóny, kde se bude hovořit zejména o Řecku. Promluví i představitel japonské centrální banky Hiroši Nakaso a v zemi vycházejícího slunce vyjde celkový index podnikatelské aktivity. V Německu budou zveřejněny indexy dovozních cen a podnikatelského klimatu institutu Ifo, Spojené státy doplní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a hospodářské výsledky zveřejní Whirlpool či Lorillard. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Portoriku docházejí peníze, vláda bude muset nejspíše přerušit činnost

Nejvyšší finanční úředníci Portorika varovali zástupce amerického teritoria, že vláda nejspíše bude muset v následujících třech měsících přerušit provoz. Portoriko se totiž potýká s akutním nedostatkem likvidity, což bude mít podle zmíněného varování výrazný dopad na ekonomiku ostrova.

6. Deutsche Bank zaplatí 2,5 miliardy dolarů na urovnání sporů ohledně manipulace se sazbou LIBOR

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Oznámilo to ve čtvrtek Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York. Banka zároveň uvedla, že v této souvislosti propustí sedm zaměstnanců.

7. Nezaměstnanost ve Španělsku navzdory ekonomickému oživení rostla

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v prvním čtvrtletí mírně zvýšila a dosáhla 23,78 %. V předchozím tříměsíčním období činila 23,7 %, oznámil ve čtvrtek tamní statistický úřad. Nezaměstnanost ve Španělsku tak zůstává druhá nejvyšší v Evropské unii po Řecku. Mírně se zvýšila i přesto, že se ekonomika zotavuje a na začátku letošního roku zaniklo méně pracovních míst než v prvních čtvrtletích posledních několika let.

8. Verheugen: Řecku potrvá desítky let, než se postaví na nohy

Řecku potrvá několik desetiletí, než se dokáže hospodářsky postavit na nohy. Eurozóna nemůže očekávat zásadní změny během několika málo let. V televizi ARD to řekl bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen. Problém Řecka podle něj spočívá v tom, že země vůbec není konkurenceschopná.

9. Důvěra německých spotřebitelů je nejvyšší od října 2001

Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a je nejvyšší od října 2001. Přispívá k tomu mimo jiné očekávání dalšího zvýšení mezd. Pokračující nejistota kolem budoucnosti Řecka však mírně brzdí chuť spotřebitelů utrácet. Ukázal to čtvrteční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.

10. Čína od května ruší vývozní daně na vzácné a některé další kovy

Čína od května zruší daně na vývoz wolframu a molybdenu a cla na vývoz slitin železa, india a hliníkových drátů a tyčí. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo financí. Podle dřívější zprávy ministerstva obchodu se od května ruší i daně na vývoz vzácných kovů. Rozhodnutí přichází v době, kdy se Peking snaží podpořit svoji zpomalující ekonomiku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Chile se po více než čtyřiceti letech probudil vulkán Calbuco. Úřady evakuovaly přes 1 500 lidí v okruhu 20 kilometrů od sopky

Calbuco se považuje za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek. Těch se v zemi nachází několik desítek. Před nečekanou středeční erupcí vybuchl Calbuco naposledy v roce 1972. V březnu Chilany ohrožovala sopka Villarrica, nacházející se rovněž na jihu země.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat