Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, co si o situaci v Sýrii a Íránu myslí americký rezident Barack Obama a proč uživatelé iPhonů hromadně topí svoje telefony? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance posilovaly. Projev Baracka Obamy na půdě OSN trhy uklidnil a zmírnil napětí z krize na Středním východě. Investoři navíc zvažovali dopad zveřejněných makrodat. Akcie stavebních firem posilovaly poté, co index S&P/Case Shiller ukázal, že ceny domů v červenci rostly nejprudším tempem za sedm let. Optimismus investorů naopak mírně zchladily výsledky spotřebitelské důvěry, která v září nečekaně spadla pod 80 bodů, a nepotěšil ani pokles indexu výrobní aktivity richmondského Fedu, který sleduje oblast Severní Karolíny, Jižní Karolíny, Kolumbie, Marylandu a Virginie.

Dow nakonec oslabil o 0,43 % a širší S&P 500 odepsal 0,26 %. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,08 %. Nejvíce se dařilo sektoru průmyslu a titulům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Kolem půl procenta naopak odepsaly sektor necyklického spotřebního zboží a sektor základních materiálů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po korekci přijde další růst

Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií?

2. Evropské akcie kvůli horší spotřebitelské důvěře ve Spojených státech část úterních zisků smazaly, ale udržely se v plusu

Evropské akcie v úterý posilovaly po dvoudenních ztrátách. Odpoledne však část zisků smazaly kvůli mírně horší spotřebitelské důvěře ve Spojených státech a indexu výrobní aktivity richmondského Fedu, který minul odhady. Britský FTSE 100 připsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,56 % a německý DAX 0,34 %. Nejlépe si vedly telekomunikace, síťové odvětví a technologický sektor, ztrácely naopak sektor základních materiálu a chemický sektor.

Akcie pohledem technické analýzy: Opatrné přešlapování kolem vrcholů

3. Pražská burza zakončila úterní obchodování v plusu. Akcie NWR ale ztratily téměř 3 %

Index PX v úterý připsal 0,51 % na 962,02 bodu. Akcie pojišťovny VIG zpevnily o 1,91 %, přes procento připsaly i cenné papíry TMR a tabáková společnost Philip Morris ČR. Akcie ČEZ zakončily obchodování silnější o 0,87 %, přestože Komerční banka snížila doporučení na "prodat" a cílovou cenu na 450 Kč z 498 Kč. Cenné papíry společnosti NWR odepsaly 2,87 % na 28,80 Kč, nedařilo se ani developerovi Orco (-1,17 %).

Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

4. Očekávané události

Po indexu cen domů S&P/Case Shiller investory ve středu čekají prodeje nových domů a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Francie zveřejní indikátor podnikatelského klimatu a ČNB bilanci. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. MMF zhoršil prognózu letošního vývoje ruské ekonomiky

Mezinárodní měnový fond zhoršil prognózu vývoje ruské ekonomiky na letošní rok. Hrubý domácí produkt Ruska se má zvýšit o 1,5 % místo původně předpokládaného růstu o 2,5 %. Vláda by podle fondu měla odolat tlaku na vyšší výdaje a zaměřit se na obnovu finančních rezerv.

6. Barack Obama: Svět je stabilnější, než byl před pěti lety, ale ekonomický pokrok je stále křehký a čelíme jiným hrozbám

Americký prezident Barack Obama v úterý vystoupil před Valným shromážděním na půdě OSN. Prohlásil, že svět je stabilnější než před pěti lety, ale společenství čelí jiným hrozbám, například terorismu. Obama dále uvedl, že je urážkou tvrdit, že za chemický útok v Sýrii může kdokoli jiný než režim a že nečinnost Sýrie nesmí být ponechána bez následků. Vyjádřil se i k otázce íránského jaderného programu.

7. Zeman: Důl Paskov by měl být financován prostřednictvím bytů OKD

Prezident Miloš Zeman navrhl, aby společnost RPG Byty postoupila 44 tisíc bývalých bytů OKD, a to nejlépe Moravskoslezskému kraji. Z výnosů z bytů, které podle Zemana činí zhruba 1,2 miliardy korun ročně, by se financovala útlumová těžba v dole Paskov. Zeman sice podpořil plán vlády, aby byl důl v provozu do roku 2016, zároveň ale dodal, že je potřeba na financování útlumu těžby zíksat peníze. Prezident to řekl po úterním jednání s premiérem Jiřím Rusnokem a zástupci zainteresovaných stran.

8. OECD: Globální ekonomika se zotavuje, eurozóna je ale stále zdrojem rizika

Globální ekonomika se pomalu dostává z recese, i když k udržitelnému růstu má ještě daleko. "Podstatným" zdrojem rizika zůstává eurozóna, ačkoli systémová hrozba v souvislosti s dluhovou krizí v měnové unii ustupuje. Řekl to v úterý hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan.

9. Úřad v USA žaluje 13 bank kvůli údajné manipulaci se sazbou LIBOR

Americký úřad pro regulaci úvěrových družstev (NCUA) podal žalobu na 13 velkých bank, které podezírá z manipulace s Londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR). Tato sazba je důležitým ukazatelem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v hodnotě bilionů dolarů. Mezi žalovanými jsou americká JPMorgan Chase & Co, švýcarské Credit Suisse Group a UBS a dalších deset mezinárodních bank či finančních institucí.

10. Čína chce v Šanghaji povolit Facebook i Twitter

Čína chce v rámci zóny volného obchodu, která bude otevřena v Šanghaji, uvolnit i přístup k internetu, což zahrnuje i odblokování politicky citlivých stránek, jako jsou Facebook, Twitter nebo New York Times. Informoval o tom v úterý South China Morning Post.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Falešná reklama se snažila přesvědčit majitele iPhonů s iOS 7, že jsou jejich telefony voděodolné. A mnohé přesvědčila

Sociálními sítěmi se rozletěla falešná reklama na voděodolné účinky aktualizace softwaru iPhonů na iOS 7. Reklama používající font i čistou grafiku typických reklam společnosti Apple, uživatelům radí: "Aktualizujte na iOS 7 a budete voděodolní." Tím však nekončí a teorii rozvíjí slovy: "V případě nouze chytrý spínač odpojí zdroj energie zařízení a související součástky, aby zabránil poškození obvodů." Lidé, kteří na to vtipálkům skočili, se nejen přiznali, ale ještě vyjádřili svůj vztek na Twitteru: "OK, kdokoli řekl, že iOS je voděodolný, ať jde do p*dele." Nebo: "WTF, iOS7 není voděodolný! Teď je můj telefon na dně řeky."

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat