Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013

Investoři v USA budou s napětím sledovat projevy dalších členů Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy dojde k omezení kvantitativního uvolňování. Pozornost se přesune i na americké zákonodárce, dalším tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je důležitá souvislost již naplněného dluhového stropu. Náladu na trzích mohou ovlivnit také indexy nákupních manažerů v USA i v Evropě nebo zpřesněný údaj o americkém HDP za 2. čtvrtletí 2013. V Česku zasedá rada ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.
USA
23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)
23/9 Projev člena Fedu Dennise Lockharta
24/9 Projev členky Fedu Sandry Pianalto
24/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller
24/9 Spotřebitelská důvěra
24/9 Projev členky Fedu Esther George
25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
25/9 Prodeje nových domů
26/9 HDP za 2Q2013
26/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
26/9 Projev člena Fedu Narayana Kocherlakoty
27/9 Projev člena Fedu Charlese Evanse
27/9 Osobní příjmy a výdaje
27/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Americké akcie minulý týden posílily. Dow přidal 0,6 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a ve středu se po nečekaném rozhodnutí Fedu neomezovat program odkupu dluhopisů dostal na rekord. Fed zveřejnil, že požaduje více důkazů o ekonomickém zotavení předtím, než k omezování odkupů dluhopisů přistoupí. Od března 2009 jsou díky stimulům ekonomiky akcie o 155 % silnější.
Zároveň však Fed svým rozhodnutím uvrhl trhy do nejistoty, která se bude na amerických burzách projevovat i v příštím týdnu. Investoři najednou neví, zda mohou Fedu věřit. V pátek je ještě více znejistil šéf Fedu v St. Louis James Bullard, který řekl, že není vyloučeno, že Fed rozhodne o omezení svých podpůrných nákupů dluhopisů už na říjnovém zasedání.
Fed teď bude vysílat k investorům další signály o tom, jak se celá věc s ukončováním QE může dále vyvíjet. Příští týden vystoupí hned několik členů Fedu, aby investorům osvětlili, kdy se s utahováním kohoutků vlastně začne. Již v pondělí bude mluvit prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investoři čekají, že s ukončováním podpory začne Fed v prosinci. Myslí si to 24 ze 41 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.
Akcie by mohly zamířit alespoň na čas níže. "Vývoj zatím signalizuje mírnou korekci a mohl by kopírovat průběh celého letošního roku. To znamená, že po korekci vstoupí do hry býci a cena se vrátí k předchozímu maximu. Za poslední čtyři roky je při silném býčím trhu prokázané, že nejjistější způsob investování je nesnažit se obchodovat proti rozhodnutí Fedu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Podle něj by dalším cílem mohla být nová maxima na 1 750, do konce roku by cena mohla otestovat 1 800 bodů.
Kromě zpráv z Fedu se Amerika zaměří i na další důležitou událost. Druhým tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je zásadním tématem dluhový strop. Očekává se, že Senát příští týden schválí zákony, které umožní nouzové financování vlády USA i po 1. říjnu, nicméně výsledek ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, jistý není.
"Na trzích pravděpodobně vzroste kolem těchto událostí nejistota. Myslíme si však, že nebude mít dlouhé trvání a bude méně závažná než při podobných hlasováních v minulosti," napsali ve zprávě pro investory analytici z Goldman Sachs.
S tím souhlasí portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management Brian Jacobsen. "Republikáni si uvědomují, že když nastanou problémy s financováním, viní lidé většinou je. S blížícím se termínem voleb do Kongresu, které se konají příští rok, budou jistě opatrnější," říká.
Kromě vystoupení členů Fedu čeká americkou ekonomiku i řada důležitých makrodat. Hned v pondělí se bude sledovat americká spotřebitelská důvěra (očekává se 80 bodů po 81,5 bodu) a ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller. Sada dat z USA bude pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby (po propadu o 7 % v červenci se v srpnu čeká stagnace) a prodeji nových domů ve středu. Ve čtvrtek bude kromě pravidelných dat z trhu práce zveřejněn finální údaj amerického HDP za 2Q2013, kde se čeká ještě mírná revize růstu na 2,6 % z 2,5 %.
Evropa
23/9 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (Markit FLASH)
24/9 Německo - index podnikatelské nálady Ifo
25/9 Francie - indikátor podnikatelského klimatu
26/9 Itálie - maloobchodní tržby
26/9 Spojené království - HDP za 2Q2013
27/9 Francie - HDP za 2Q2013
27/9 Eurozóna - ekonomická důvěra
27/9 Německo - index spotřebitelských cen
Evropské akcie v týdnu vzrostly. Jako ostatní světové burzy i evropské indexy prudce vyskočily díky středečnímu rozhodnutí americké centrální banky Fed neomezit nákupy dluhopisů. Celoevropský index EuroStoxx 50 za týden vzrostl o 2,1 %. Ve čtvrtek se dostal na nejvyšší hodnoty od června 2008.
Nejdůležitější událostí, kterou investoři sledují, je výsledek německých voleb. "Rozhoduje se o budoucnosti eura na minimálně další dva roky," říká Justin Urquhart Stewart ze společnosti Seven Investment Management.
Drtivé vítězství konzervativců kancléřky Angely Merkelové může být pro trhy překvapením, jenže protáhnout se mohou jednání o koalici. Její dosavadní koaliční partner FDP zůstal za branami Bundestagu. Očekávalo s epřitom, že povolební spolupráce těchto stran bude pokračovat. "Očekávaný výsledek by mohl dočasně prospět euru, to důležitější se ale bude dít ve střednědobém horizontu. Staronová koalice by se totiž nejspíše pokusila o další stabilizaci Evropy, což znamená fiskální unii a pořádnou bankovní unii," řekl v rozhovoru pro Investiční web portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.
Pravděpodobně však teď Merkelová bude vládnout ve velké koalici se sociálními demokraty. Podle Beecrofta by se mohli snížit spready dluhopisů. Pokud se dočkáme velké koalice CDU/CSU a SPD, je možné, ba takřka jisté, že vláda bude mít v horní komoře parlamentu většinu. A to by jí umožnilo, pokud by chtěla, změnit ústavu, což je nezbytně nutné k tomu, aby Němci mohli podpořit eurobondy.
Od vlády vzešlé z nedělních voleb se nečekají jen další kroky k záchraně eura. Důležité bude její rozhodnutí o energetickém trhu, které může výrazně ovlivnit vývoj akcií evropských energetických firem včetně českého ČEZ. Podle Michala Šnobra, analytika z J&T, bude záležet na tom, jaké budou po volbách v Německu přísliby ohledně energetiky. Když vše půjde dobře, může cena elektřiny vzrůst k 42 EUR/MWh, což by energetický trh krátkodobě stabilizovalo.
Další vývoj evropské ekonomiky naznačí i kompozitní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a službách, které země eurozóny v čele s Německem zveřejní hned v pondělí (celkový index podle očekávání vzroste na 51,8 bodu po 51,5 bodu). Z dalších čísel bude zajímavé sledovat německý indikátor podnikatelské nálady Ifo, který by měl dle očekávání vzrůst na nejvyšší hodnotu za 16 měsíců (108 bodů), nebo údaje o HDP Velké Británie či Francie.
Podle páteční zprávy spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných údajů vzrostla ze srpnových -15,6 bodu na -14,9 bodu, analytici však očekávali růst na -14,5 bodu. Více optimizmu přišlo z Německa. Institut ZEW v úterý zveřejnil zprávu o důvěře analytiků a investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny a čísla trh mile překvapila, protože dopadla výrazně lépe, než se čekalo.
Jak vidí nový obchodní týden makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?
Česká republika
23/9 Nová báze indexu PX
23/9 ČEZ a Komerční banka zařazeny do indexu Stoxx Europe 600
24/9 Ekonomická důvěra
25/9 Bilance ČNB
26/9 ČNB - rozhodnutí o měnové politice
Domácí index PX uzavřel týden se ztrátou -1,7 % na 952 bodech.
Nejdramatičtější vývoj prodělaly akcie NWR. Firma v pondělí oznámila, že do konce příštího roku uzavře důl Paskov. Důl je dlouhodobě ztrátový a společnosti se jej nepodařilo prodat. Akcie reagovaly výrazným růstem a dostaly se až na dohled 40 Kč za akcii. Následně však přišla výrazná korekce poté, co vláda oznámila, že finančně nepodpoří případné pokračování těžby, a negativně se projevil také report významné zahraniční banky, která stanovila cílovou cenu na 15 korun za akcii. Nakonec tak akcie uzavřely týden téměř beze změny (-0,5 % na 29,5 Kč).
V pátek po uzavření trhů pak ještě premiér Jiří Rusnok naznačil, že by bylo možné těžbu v Paskově prodloužit do roku 2016. Příští týden tak budou investoři dále s napětím sledovat dění kolem těžařské společnosti. Čeká se i na vyjádření majitele firmy Zdeňka Bakaly.
Největší růst předvedla mediální skupina CME, jejíž akcie posílily o 7,3 % na 100 Kč. Společnost v průběhu minulého víkendu oznámila, že funkce ředitele budou společně vykonávat Christoph Maniusch a Michael Del Nin. "Neočekáváme výrazné změny ve směřování firmy, ale trh přijal pozitivně především fakt, že oba nastupující ředitelé jsou spojeni s prací pro hlavního akcionáře firmy Time Warner," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
V pátek po zavření trhu došlo k pravidelnému rebalancování evropského indexu Stoxx Europe 600, kam byly poprvé zařazeny také české tituly ČEZ a Komerční banka. Oba tituly však navzdory očekávanému pozitivnímu efektu zařazení do indexu ztrácely. Komerční banka odevzdala v týdnu 1,2 %, ČEZ se dokonce propadl o 4,7 % na 488 Kč. "Část investorů tak zřejmě využila očekávanou zvýšenou likviditu k redukci pozic, v případě ČEZ také k realizaci zisků po předchozím růstu," říká Vaníček. ČEZ tak byl nejvíce klesajícím titulem pražské burzy.
Cena jeho akcií padala společně s cenou elektřiny. Ta klesá kvůli propadu na trhu emisních povolenek. V příštím týdnu může cenu elektřiny a akcie ČEZ významně ovlivnit situace v Německu po volbách. Čeká se, že Němci začnou s reformou energetického trhu. Každé prohlášení od zástupců nově vznikající vlády k tomuto tématu může být pro ČEZ a elektřinu zásadní.
V týdnu se sejdou radní ČNB. Podle posledních prohlášení guvernéra Singera a dalších členů rady roste pravděpodobnost, že ČNB dál uvolní měnovou politiku devizovými intervencemi. Možnost intervencí připustil nečekaně i tradiční "jestřáb" v radě ČNB Kamil Janáček. Zatím není jasné, zda ČNB přistoupí k intervencím už teď. Kurz koruny se již delší dobu pohybuje těsně pod hranicí 26 EUR/CZK.
Bankovní rada ČNB ponechá podle analytiků úrokové sazby, které jsou prakticky na nule, beze změny. Ekonomové ani nepředpokládají, že by centrální banka přistoupila k devizovým intervencím proti silné koruně. Zároveň ale upozorňují a možnost, že ČNB může překvapit a k intervencím přece jen přistoupit. Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že další uvolnění měnové politiky bude potřeba a centrální banka bude muset přistoupit k devizovým intervencím. Naopak členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že centrální banka by měla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky prostřednictvím prodejů koruny na devizovém trhu jen v případě, že by česká měna posílila bez opory v ekonomice.
"ČNB téměř jistě nechá úrokové sazby beze změny. Důvodem je stále velmi nízká inflace. Otázkou je, jak se členové bankovní rady postaví k měnovým intervencím proti koruně. Podle mého názoru intervence spuštěny nebudou," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko. Zároveň dodal, že ČNB setrvá v současném módu, kdy umělé oslabování koruny intervencemi nevyloučí, ale zároveň neoznámí jejich okamžité spuštění. Analytik z Home Credit Michal Kozub upozorňuje, že pokud by nastal zásadní ekonomický růst, tak lze očekávat změnu úrokových v sazbách někdy během druhé poloviny roku 2014. "Žádnou změnu měnově politických sazeb ani spuštění devizových intervencí na příštím zasedání ČNB nečekáme. Ale je potřeba mít na paměti, že ČNB je na hraně rozhodnutí, zda s devizovými intervencemi začít," doplňuje analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka.
Asie
23/9 Čína - index PMI v průmyslu (FLASH)
25/9 Japonsko - objednávky strojů
26/9 Japonsko - index spotřebitelských cen
27/9 Čína - průmyslové zisky
Také asijské burzy se svezly na vlně nadšení z nečinnosti Fedu. V pátek sice euforie trochu vyprchala, i tak si asijské indexy za celý týden polepšily. Celoasijský index MSCI přidal 3,1 %, japonský Nikkei posílil o více než 2 %.
Optimismus ohledně čínské ekonomiky podpořila v týdnu zpráva Světové banky, že Čína by letos měla dosáhnout plánovaného růstu o 7,5 %. To mírní obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky.
Příští týden není příliš bohatý na důležitá data. O dalším vývoji Číny by měl hned v pondělí něco naznačit PMI v průmyslu.