Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak v úterý skončilo obchodování na trzích na obou stranách Atlantského oceánu, jakou municí se Čína pokouší zastavit propad cen akcií a jak se snaží jít německá kancléřka Merkelová s dobou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie úterní seanci zahájily silným růstem, optimismus ale investorům dlouho nevydržel

Americké akcie po zahájení úterního obchodování výrazně zpevňovaly, a umazávaly tak podstatnou část pondělních ztrát. Investory podpořilo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby a minimální rezervní poměr pro banky s cílem podpořit čínské akcie, které v úterý dál výrazně klesly. Ještě před polovinou seance se ale optimismus začal vyčerpávat a hlavní indexy rychle přešly do sestupného trendu, což vyústilo až v jejich propad pod nulu. Dow nakonec oslabil o 1,29 % 15 666,44 bodu, S&P 500 klesl o 1,35 % na 1 867,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,44 % na 4 506,49 bodu. Index volatility VIX po předchozím prudkém růstu v úterý klesl o 11,59 % na 36,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vyskočil o osm bazických bodů na 2,087 %. V pondělí americké akciové trhy výrazně klesly a například index Dow zaznamenal nejvýraznější pokles za čtyři roky. V mínusu úterní seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly sektor veřejných služeb a průmyslové odvětví. Naopak nejméně odepsaly telekomunikační tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a finanční tituly.

8 důvodů, proč Fed váhá se zvyšováním sazeb

Marc Faber: Je to tady, americké akcie ovládli medvědi

2. Evropské akcie v úterý po pondělním výplachu výrazně zdražily

Západoevropské burzy po pondělním propadu zahájily úterní obchodování výrazně v plusu a zisky během většiny seance mírně navyšovaly. Investory potěšilo rozhodnutí čínské centrální banky podpořit čínské akcie snížením úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank. Britský FTSE 100 přidal 3,09 %, francouzský CAC 40 posílil o 4,14 % a německý DAX vzrostl o 4,97 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 4,2 % na 356,36 bodu. Indexy nahoru táhla většina titulů. Zobchodovaný objem akcií v benchmarku STOXX Europe 600 o 78 % převýšil 30denní průměr. "Včera se investoři stali obětí neřízené paniky. Postupně ale, zdá se, začínají chápat, že zde hovoříme u problémech Číny, ne Evropy. Fundamenty, kterými se investoři řídí, se vztahují k úplně jiným trhům," řekl Peter Dixon, ekonom z londýnské pobočky německé Commerzbank.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Globální stabilitu neohrožuje Čína, ale maniodepresivní západní civilizace. Ta již vyznává demokracii jen na papíře

Akcie pohledem technické analýzy: Po strmém sešupu by byla konsolidace logická. Jde ale o trhy, ne o školní úlohu

3. Pražská burza v úterý po pondělním výplachu poskočila o čtyři a půl procenta

Index PX v úterý vzrostl o 4,57 % na 989,62 bodu, a smazal tak část ztrát z úvodu týdne, kdy se sesunul o 4,6 % na 946,34 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna, jejichž cena vystřelila o 15,25 % na 65 Kč. V pondělí se titul sesunul o 10,19 % na 56,40 Kč pod silným tlakem všeobecně negativního sentimentu vyvolaného prudkými propady burz v Číně i jinde ve světě. Výrazně zdražily i akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vyskočila o 12,94 % na 192 korun. Akcie O2 těžily ze zprávy serveru motejlek.com, že firma podle předsedy její dozorčí rady Martina Štefunka zvažuje, že by mezi akcionáře rozdělila nevyčerpaný ážiový fond. Přes pět procent v úterý přidaly ještě akcie mediálního podniku CME (+8,21 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+5,8 %), likérky Stock Spirits (+5,28 %) a uhelné firmy NWR (+5,26 %). O více než tři procenta po zveřejnění hospodářských čísel za první pololetí vzrostla cena akcií rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Přes čtyři procenta zpevnily akcie rakouské Erste Group Bank (+4,95 %) a energetické společnosti ČEZ (+4,31 %). Akcie TMR zůstaly bez obchodu, všechny ostatní tituly úterní obchodování zakončily v plusu.

Tři čeští investiční profesionálové se zamýšlejí nad akciovými propady: Nejasno ohledně Fedu a víra v krátkodobost korekce

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve středu vyjde na Novém Zélandu výsledek obchodní bilance a s projevem vystoupí šéf australské centrální banky Glenn Stevens. Dopoledne vyjde ve Spojeném království index cen domů a odpoledne budou v USA zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a s projevem vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Ke končící výsledkové sezóně v USA přispěje Brown-Forman. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 24. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská centrální banka vypálila proti propadu cen akcií. Bude to investorům stačit?

Čínská centrální banka v úterý již po páté v posledních devíti měsících snížila svou základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Požadavek na minimální rezervy komerčních bank snížila o 0,5 procentního bodu na 18 %. Centrální banka se tímto krokem snaží uklidnit a stabilizovat domácí akciový trh, který prudce oslabuje kvůli obavám o další vývoj čínské ekonomiky.

Zachrání padající trhy Čínská lidová banka? Sazby a povinné rezervy šly dolů

6. VIG v pololetí dosáhla zisku před zdaněním 250,5 milionu eur a čistého zisku 192,5 milionu eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group (VIG) v letošním prvním pololetí hospodařila se ziskem před zdaněním 250,5 milionu eur. V samotném druhém čtvrtletí dosáhl zisk před zdaněním 119,5 milionu eur a čistý zisk byl 93,7 milionu eur. Zisk před zdaněním za prvních šest měsíců roku se meziročně snížil o 16,8 %.

7. Martin Štefunko (předseda dozorčí rady O2): Vedení O2 zvažuje vyplacení ážiového fondu akcionářům. Jde o 38 Kč na akcii

Telekomunikační firma O2 Czech Republic disponuje nevyčerpaným ážiovým fondem ve výši 38 Kč na akcii. Vedení podniku v současné době pracuje na refinancování úvěrů a podle předsedy dozorčí rady O2 Martina Štefunka v této souvislosti firma zvažuje, že by nevyčerpaný ážiový fond vyplatila akcionářům. Napsal to v úterý server motejlek.com. Později tiskový mluvčí pražské burzy Jiří Kovářík Hospodářským novinám řekl, že se burza zabývá situací kolem zprávy serveru motejlek.com a vyšetřuje, zda O2 neporušila pravidla, když novináři poskytla zásadní informaci.

8. Na Číně závisí jen zhruba 3,3 % českého HDP, vlivy čínského zpomalování do ČR mohou proudit přes Německo

Přímá angažovanost české ekonomiky vůči Číně není příliš velká. Závisí na ní jen asi 3,3 % českého HDP. Jako první by mohly pocítit ekonomické zpomalení Číny strojírenské podniky exportující do Německa. Příjezdový cestovní ruch by negativně ovlivnila až větší devalvace čínské měny, která je ale spíše nepravděpodobná. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky.

9. Růst německé ekonomiky zrychlil díky zahraničnímu obchodu

Hlavním pohonem ekonomického růstu Německa byl ve druhém čtvrtletí zahraniční obchod, domácí poptávka naopak růst brzdila. Uvedl to v úterní konečné zprávě o vývoji hrubého domácího produktu spolkový statistický úřad, který současně potvrdil předchozí údaje, podle kterých ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 % a meziročně o 1,6 %.

10. Rusko zhoršilo prognózu vývoje HDP pro letošní a příští rok

Ruské ministerstvo hospodářství zhoršilo odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní a příští rok. Oznámil to v úterý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Současně zopakoval, že podle posledních signálů se ekonomika stabilizuje. Na letošní rok ministerstvo předpovídá pokles HDP o 3,3 %, příští rok už počítá s návratem k růstu, který se bude pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německá kancléřka objevuje kouzlo Instagramu

Německá kancléřka Angela Merkelová se rozhodla, že půjde s dobou, a založila si účet na Instagramu. Za jedenáct týdnů již na účet nazvaný Bundeskanzlerin stačila nahrát 140 fotografií a získala si zhruba 61 tisíc fanoušků. Na většině fotek Merkelová působí jako profesionálka, jak je u ní koneckonců zvykem, najde se ovšem i pár snímků, na nichž je nejmocnější žena světa zachycena v poněkud nezvyklých situacích.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat