Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co řekl o růstu sazeb v USA viceprezident Fedu a jak by nejradši zdanil nejbohatší procento Američanů jeden z kandidátů na prezidenta USA? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazně ztratily. Dolů je stáhly silný dolar a strach z blížícího se růstu sazeb

Americké akcie zahájily nový obchodní týden po prodlouženém víkendu výrazným poklesem. Wall Street sráželo prudké posílení dolaru, které nesvědčí exportérům. Investory navíc rozladily nejnovější ekonomické statistiky z USA, které by mohly Fedu naznačit, že se vhodná doba pro zvýšení úrokových sazeb opět o něco přiblížila. Index Dow ztratil 1,04 % na 18 041,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,03 % na 2 104,20 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,11 % na 5 032,75 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,91 % na 14,06 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA spadl o 7 bazických bodů na 2,14 %. V mínusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce oslabily energetické odvětví, sektor základních materiálů a technologické odvětví. Relativně nejlépe si naopak vedly tituly z odvětví telekomunikací a cenné papíry ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Akcie, dluhopisy, ropa, ekonomika: Nejstručnější výhled na zbytek roku, který dnes budete číst

2. Evropské akcie v úterý ztrácely třetí obchodní den v řadě. Investoři se bojí blížícího se zvyšování sazeb v USA

Evropské akcie zažívají nejdelší ztrátovou řadu za poslední tři týdny. Investory znervózňují dobrá americká makrodata, která by mohla vést k brzkému zvýšení úrokových sazeb v USA. Současně trhy znervózňuje nejistá budoucnost Řecka, jehož pokladna je již téměř prázdná. Britský index FTSE 100 v úterý ztratil 1,18 %, když v pondělí zůstala londýnská burza kvůli svátku zavřená. Francouzský CAC 40 odevzdal 0,66 % a německý DAX klesl o 1,61 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,73 %, všechny jeho sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu skončily v mínusu. "Stále se obáváme o Řecko, k čemuž se přidávají obavy ze zvyšování sazeb v USA," říká François Savary, investiční ředitel Reyl & Cie. "To všechno přispívá k větší obezřetnosti na trzích, protože investoři znovu vyhodnocují různé investiční scénáře."

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza v úterý zažila nejhorší seanci od konce ledna, dařilo se jen akciím O2 C.R. a Stock Spirits

Index PX odepsal 1,38 % na 1 013,60 bodu. Největší zobchodovaný objem i procentuální zisk zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které se před plánovaným dělením firmy v současné podobě obchodují jen do středy. Titul zpevnil o 4,5 % a zastupoval třetinu objemu obchodů na burze. V závěsu za cennými papíry O2 C.R. se co do objemu obchodů držely akcie Komerční banky, které ale naopak ztratily 2,07 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 2,17 %. Třetí největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie odevzdaly procento. Jediným dalším posilujícím titulem kromě O2 C.R. byly akcie likérky Stock Spirits, které připsaly 3,5 %. Akcie tabákové firmy Philip Morris ČR zakončily na zelené nule, stejně jako cenné papíry Unipetrolu. Zbytek burzy se pohyboval v červených číslech.

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v noci na středu zveřejní zápis z posledního zasedání, německý institut GfK index spotřebitelské nálady a Francie spotřebitelskou důvěru. V USA vyjdou jen méně významné počty žádostí o hypotéku a zpráva o zásobách zemního plynu. Jinak bude středa na makrodata spíše chudá. V Drážďanech se sejdou ministři financí a centrální bankéři zemí G7, aby jednali mimo jiné o Řecku. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecku se krátí čas na dosažení dohody, upozornil šéf ESM

Řecku rychle ubývá čas na dosažení dohody s mezinárodními věřiteli, bez dohody o reformách Atény další finanční prostředky nedostanou. Německému listu Bild to v úterý řekl šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling. "Na dohodě proto pracujeme dnem i nocí. Bez dohody s věřiteli Řecko nedostane žádné nové úvěry. Pak tu je hrozba platební neschopnosti. Celá věc zahrnuje hodně rizik," uvedl.

6. Maďarská centrální banka opět snížila základní úrokovou sazbu

Měnový výbor maďarské centrální banky v úterý podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 1,65 %. Banka tak chce podpořit ekonomický růst a zabránit poklesu spotřebitelských cen.

7. Fischer (Fed): První zvýšení sazeb nebude nijak dramatické

Podle viceprezidenta americké centrální banky Stanleyho Fischera je "zavádějící" klást tak velký důraz na první zvýšení sazeb v USA. Proces návratu úrokových sazeb na normální hladiny totiž podle něj potrvá celé roky. Fischer v úterý dále uvedl, že se banka v otázce zvyšování sazeb nebude řídit kalendářem, nýbrž makrodaty.

Znemožní rostoucí úrokové sazby pokračování americké akciové rally?

8. Charter Communications kupuje rivala TWC

Americká společnost Charter Communications se dohodla na koupi svého většího rivala Time Warner Cable (TWC) za 55,3 miliardy dolarů. Transakcí vznikne jeden z největších provozovatelů kabelové televize v USA. O TWC měl v minulost zájem i největší hráč na americkém trhu, kabelový operátor Comcast Corporation, plány na spojení ale v dubnu opustil.

9. Odpor Poláků vůči euru se dostal na rekordní úroveň

Odpor Poláků vůči zrušení zlotého a zavedení eura se dostal na rekordní úroveň. Proti vstupu země do eurozóny bylo v dubnu podle průzkumu agentury CBOS 70 % populace. V předchozím listopadovém průzkumu se proti zavedení jednotné evropské měny stavělo 68 % Poláků. V České republice se odpor vůči euru podle nedávného průzkumu naopak snižuje.

10. Podle MMF již čínský jüan není podhodnocený

Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond. Čína dlouhou dobu čelila kritice, že prostřednictvím podhodnocené měny poskytuje konkurenční výhodu svým vývozcům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kandidát na amerického prezidenta by přivítal 90% zdanění superbohatých

Každý kandidát na amerického prezidenta se ve větší či menší míře vyjadřuje k problematice nerovnosti příjmů v zemi a jejímu řešení. Nikdo však není tak radikální jako demokratický senátor z Vermontu Bernie Sanders. "99 % příjmů, které ekonomika vytváří, připadne vrchnímu procentu. Horní desetina tohoto procenta vlastní tolik bohatství jako spodních 90 % obyvatel. Myslí si snad někdo, že tohle je typ ekonomiky, který bychom měli mít?"

"90% daně, které jsme zažili v 50. letech, nemusejí být nijak přemrštěné ani do budoucna," řekl na adresu zdanění bohatých demokratický kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders.

Posted by investicniweb.cz on 26. květen 2015
Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat