US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice a jak to ladí Donaldu Trumpovi a Nigelu Faragovi? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 11. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně posílily, index Nasdaq Composite vystoupil na nový rekord

Americké akcie v úterý mírně posílily a index technologického trhu Nasdaq Composite se během dne vyšplhal na nové maximum. Náladu investorů podporovaly příznivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Ropa před středečním klíčovým jednáním kartelu OPEC výrazně zlevnila. Index Dow připsal 0,12 % na 19 121,60 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,13 % na 2 204,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,21 % na 5 379,92 bodu. Během dne se Nasdaq Composite dostal až na 5 403,86 bodu, čímž posunul své historické maximum. Index volatility VIX klesl o 1,9 % na 12,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé dva bazické body na 2,292 %. V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply sektor zdravotní péče, realitní odvětví a sektor veřejných služeb. Pod nulou skončil energetický sektor, který srážel propad cen ropy.

Je libo technickou analýzu na 200letém grafu? Máte ji mít!

Bill Gross trvá na novém normálu: Populismus není cesta k prosperitě a žádný nový Trumpův býčí trh neexistuje

2. Evropské trhy v úterý uzavřely převážně v zelených číslech, nahoru je táhl bankovní sektor

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, investory ale znervózňuje blížící se italské referendum. Sentiment na trzích ovlivňoval také pokles cen ropy. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,33 % na 340,94 bodu, když většina jeho sektorů skončila v plusu. Nedařilo se však sektoru základních materiálů, jenž spadl o 1,47 %. Akcie finančních domů si připsaly zhruba 0,6 %, když Evropská centrální banka oznámila, že je připravena zvýšit objem nákupu italských státních dluhopisů, aby předešla jakýmkoli možným turbulencím vyvolaným nedělním referendem o úpravách italské ústavy. Britský FTSE 100 v úterý odepsal 0,4 % na 6 772 bodů, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,91 % na 4 551,46 bodu a německý index DAX vzrostl o 0,36 % na 10 620,49 bodu. Investoři svou pozornost v úterý upínali zejména k cenám ropy. Ty výrazně klesly. Za propadem stojí obavy investorů, že se zástupci zemí z kartelu OPEC na svém středečním jednání ve Vídni nebudou schopni dohodnout na omezení produkce. Předběžná dohoda počítá s poklesem těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Nejistý výsledek středečního jednání naznačuje i výsledek úterní schůzky expertů kartelu, kde účastníci nenašli společnou řeč.

Dilema ECB: Proč (ne)měnit QE?

EUR/USD: Dolar má našlápnuto k další rally, parita s eurem se vrací do hry

3. Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX klesl o 0,66 % na 879,33 bodu. Dolů burzu táhly bankovní tituly, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 830 miliony korun nadprůměrný. Za slabším výsledkem pražské burzy podle analytika České spořitelny Petra Bártka stojí zejména blížící se referendum o změnách italské ústavy, jež znervózňuje investory. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,18 % na 83,30 Kč. S výjimkou pojišťovny VIG se nedařilo ani dalším finančním emisím. Komerční banka ztratila 1,52 % na 844,10 Kč a Erste Group Bank spadla o 1,32 % na 696,60 Kč. Akcie VIG naopak zpevnily o 0,53 % na 515,70 Kč. V červených číslech uzavřely i energetická skupina ČEZ, jež odepsala 0,8 % na 423,50 Kč, sázkařská společnost Fortuna, která přišla o 1,08 % na 87 Kč, a tabáková firma Philip Morris ČR. Její cenné papíry zlevnily o 0,76 % na 12 800 Kč. V pozitivním pásmu kromě pojišťovny VIG skončili nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+0,66 % na 380 Kč), operátor O2 Czech Republic (+0,43 % na 234 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,19 % na 183,35 Kč) a likérka Stock Spirits (+1,9 % na 53,50 Kč). Akcie likérky posilují již měsíc, podle Petra Bártka za jejich růstem mohou být finanční problémy největšího polského konkurenta Roust.

Investorský magazín: Úvod do obchodování s opcemi

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

4. Očekávané události

Středa bude z celého týdne z pohledu ekonomických údajů a očekávaných událostí nejnabitější. V noci vyjdou v Japonsku statistika průmyslové výroby a zpráva o zahájené výstavbě, vydaných stavebních povoleních a stavebních objednávkách a statistika výroby automobilů. Údaje z realitního trhu odtajní rovněž Austrálie a Nový Zéland přidá index podnikatelské důvěry. Dopoledne vyjdou v Německu zpráva o maloobchodních tržbách a data z trhu práce, Francie a Itálie zveřejní index cen výrobců a index spotřebitelských cen, Španělsko přidá výsledek běžného účtu. Index cen výrobců zveřejní také Řecko, které doplní ještě statistiku maloobchodních tržeb. Inflační statistiku za eurozónu na trh pošle evropský statistický úřad Eurostat, Portugalsko se pochlubí zprávou o vývoji ekonomiky ve třetím kvartálu, Spojené království na trh pošle zprávu o finanční stabilitě a veřejně vystoupí guvernér ECB Mario Draghi. V USA vyjde zpráva o osobních příjmech a výdajích včetně statistiky jádrových výdajů na osobní spotřebu a agentura ADP přidá statistiku tvorby pracovních míst v soukromém sektoru. Dále v zámoří vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, index nákupních manažerů chicagského Fedu, zpráva o rozjednaných prodejích domů a pravidelná týdenní zpráva vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer pak hektický den doplní pravidelná situační zpráva o vývoji americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Hospodářskými výsledky se v Evropě pochlubí řecká Alpha Bank nebo ruský Aeroflot a v USA oděvní společnost American Eagle Outfitters. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů rostla nejrychleji za dva roky

Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to úterní zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 3 %. Ekonomiku podpořily zejména vyšší výdaje spotřebitelů.

6. Jihokorejský Samsung zváží své rozdělení na dvě části

Jihokorejská společnost Samsung Electronics přehodnotí svoji firemní strukturu a zváží rozdělení skupiny na dvě samostatné společnosti. Firma rovněž zvýší dividendu za letošní rok o 36 % a v lednu spustí program odkupu vlastních akcií. Společnost to oznámila po úterním zasedání správní rady.

7. Automobilky postaví síť dobíjecích stanic pro elektromobily

Velké německé automobilky a společnost Ford se dohodly, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je zvýšit poptávku po tomto typu vozů na starém kontinentu, uvedla v úterý agentura DPA.

8. Brazílie se připojí k Pařížskému klubu věřitelů

Brazílie, která se nyní potýká s rekordním rozpočtovým deficitem a růstem veřejného dluhu, se připojí k Pařížskému klubu bohatých věřitelů. Stane se tak po 20 letech první velkou rozvíjející se zemí, která do skupiny vstoupí, napsala agentura Reuters.

9. Rosněfť má do 1. prosince předložit návrh na privatizaci

Ruská státem ovládaná ropná společnost Rosněfť má do 1. prosince předložit návrh na svou privatizaci. V úterý to oznámil ekonomický poradce Kremlu Andrej Bělousov. Ruská vláda nedávno oznámila, že prodej by měl být dokončen do 5. prosince.

10. Nadace Clintonových během voleb získala miliony dolarů od německé vlády

Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů, a to v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Podle bývalé vládní poslankyně a publicistky Very Lengsfeldové tak němečtí daňoví poplatníci spolufinancovali kampaň Clintonové, upozornil web listu Die Welt.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Spřízněni volbou

Budoucí americký prezident Donald Trump a ústřední postava brexitu Nigel Farage si zjevně nenotují pouze v politice.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie