Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak skončilo středeční obchodování na evropských a amerických burzách, kolik zaplatí tchajwanský Foxconn za převzetí japonského Sharpu a která česká podnikatelská celebrita se ukázala na česko-čínském ekonomickém fóru na Žofíně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět posílily, a znovu tak posunuly letošní maxima

Americké akcie ve středu dále rostly a jejich hlavní indexy vystoupily na nová letošní maxima. Wall Street druhý den po sobě podporovalo vyjádření šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové, která naznačila pomalejší postup při utahování měnové politiky v tomto roce. Dow posílil o 0,47 % na 17 716,66 bodu, širší S&P 500 přidal 0,44 % na 2 063,95 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,47 % na 4 869,29 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,88 % na 13,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,821 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly energetické odvětví, technologický sektor a odvětví základních materiálů. Pod nulou skončil sektor zdravotní péče.

Mapa akciového světa, která vás usadí do správné perspektivy

ETF: Janus Capital bojuje s obezitou

2. Evropské akcie ve středu výrazně zpevnily. Podpořily je úterní slova šéfky Fedu a odraz sektoru základních materiálů

Západoevropské akcie zakončily středeční obchodní seanci výrazně výše. Náladu na trzích podporovaly úterní projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové v New Yorku a růst cen akcií ze sektoru základních materiálů. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,59 % na 6 203,17 bodu, německý DAX připsal 1,6 % na 10 046,61 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,78 % na 4 444,42 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,3 % na 341,18 bodu. "Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," řekla v úterý po konci obchodování na evropských trzích šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled proto považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala dále guvernérku centrální banky USA agentura Reuters. V reakci na slova Yellenové oslabil dolar a stouply ceny ropy, akcie ze sektoru ropy a základních materiálů ale v Evropě přesto seanci zakončily silnější. Akcie BP přidaly téměř 3 %, cenné papíry Royal Dutch Shell zpevnily o 3,4 %, Subsea 7 zdražila o 6,7 %, akcie Anglo American připsaly téměř 12 % a cenné papíry Glencore posílily o více než 5 %. Přes 11 % pak přidaly akcie německé společnosti Metro, která oznámila záměr rozdělit se do dvou částí. Divize velkoobchodu a potravin by měla být přesunuta do nově vytvořené firmy, zatímco divize spotřební elektroniky by měla zůstat součástí existující firmy.

Historická lekce o koncentraci bohatství

Jak záporné sazby narušují finanční stabilitu v Evropě

3. Pražská burza ve středu posílila o necelé procento, podpořily ji akcie Komerční banky, ČEZ a Erste

Index PX ve středu vzrostl o 0,86 % na 900,82 bodu. Největšího objemu obchodů ve středu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,09 % na 5 268 korun, druhé v pořadí byly podle objemu obchodů akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,99 % na 419 Kč, a třetí skončily podle objemu obchodů cenné papíry Erste Group Bank, které zpevnily o 1,43 % na 666,50 Kč. V procentním vyjádření nejvíce zdražily akcie mediální firmy CME (+1,96 %), dařilo se rovněž akciím pojišťovny VIG (+1,49 %). V mínusu skončilo pět emisí, zlevnily akcie sázkové kanceláře Fortuna, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, tabákové firmy Philip Morris ČR, likérky Stock Spirits a uhelné firmy NWR.

ČEZ a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Německo dopoledne přidá zprávy o maloobchodních tržbách a vývoji nezaměstnanosti. Vývoj tržeb maloobchodních prodejců budou investoři zvažovat i ve Španělsku, kde navíc vyjde ještě inflační statistika. Index spotřebitelských cen zveřejní také Itálie a posléze pro celou eurozónu Eurostat. Francie dále přidá index výrobních cen a spotřebitelské výdaje a v ČR a Spojeném království vyjdou zrevidované zprávy o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku. Británii navíc čekají ještě data o počtu schválených hypoték, výsledek běžného účtu a zprávy o firemních investicích a spotřebitelských úvěrech a v ČR se bude konat zasedání ČNB. Netrpělivě budou investoři v eurozóně očekávat také zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB a ve Spojených státech budou dění na trzích ovlivňovat údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Kanada pak ještě odpoledne zpestří zprávou o vývoji HDP v prvním měsíci nového roku. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká a čínská strana podepsaly na 30 obchodních dohod

Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali ve středu za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloše Zeman. Dohody s čínskými firmami podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, finanční skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding.

6. ČEZ dostal nové povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany a oznámil další zamýšlené investice

Energetická společnost ČEZ může dále provozovat první blok Jaderné elektrárny Dukovany. Nové povolení ve středu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), a to na dobu neurčitou. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pak informovala, že společnost Škoda Praha, kterou ČEZ stoprocentně vlastní, bude s čínskou skupinou Pinggao ve střední a východní Evropě, Mongolsku, Číně a na Ukrajině rozvíjet projekty čistých technologií a výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných.

7. Soukromý sektor v USA vytvořil v březnu více pracovních míst, než se čekalo

Soukromý sektor v USA vytvořil v březnu podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 200 tisíc míst, čekalo se 194 tisíc po předchozích 205 tisících (revidováno z 214 tisíc). Za březnovým růstem zaměstnanosti stála především silná tvorba pracovních míst ve stavebním, maloobchodním a dopravním sektoru. Údaje naznačují, že situace na americkém trhu práce zůstává příznivá navzdory obavám ze zpomalování hospodářského růstu.

8. Asijská rozvojová banka zhoršila výhled čínské ekonomiky

Asijská rozvojová banka (ADB) ve středu snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,5 % z dříve předpokládaných 6,7 %. Upozornila rovněž, že pomalejší hospodářská expanze v Číně bude mít společně se slabým oživením ve vyspělých zemích negativní dopad na ostatní asijské ekonomiky. V příštím roce očekává ADB další zpomalení růstu čínské ekonomiky, a to na 6,3 %. Nové prognózy banky jsou nicméně o něco optimističtější než lednový výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle toho by měl hospodářský růst v Číně zpomalit na 6,3 % již v letošním roce a napřesrok by měl činit pouze 6 %.

9. Foxconn koupí 66 % akcií japonského výrobce elektroniky Sharp za 88 jenů za kus

Tchajwanská firma Foxconn Technology Group se dohodla se ztrátovým japonským výrobcem elektroniky Sharp Corporation na odkoupení 66 % jeho akcií za cenu 88 jenů za kus. Vyplývá to ze středečního prohlášení tchajwanského podniku. Jednání o koupi rozhodujícího podílu v Sharpu bylo dramatické, a kvůli závazkům japonské firmy, o kterých Foxconn původně nebyl informován, dokonce hrozilo, že skončí neúspěchem.

10. Boeing zruší do poloviny roku zhruba 4 000 pracovních míst

Americký výrobce letadel Boeing zruší do poloviny letošního roku zhruba 4 000 pracovních míst v divizi komerčních letadel, tedy přibližně 2,5 % své celkové pracovní síly. S odvoláním na mluvčího firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Podnik tak chce omezit náklady. Zhruba 1 600 pracovních míst zanikne prostřednictvím dobrovolného odchodu ze zaměstnání. Zbylá místa podnik zruší tím, že nechá volné pracovní pozice neobsazené, uvedl mluvčí Doug Alder.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvůli zakázkám se na Žofíně ukázala podnikatelská smetánka

České hostesky v tradičních čínských krojích, přísná bezpečnostní opatření, několikanásobná kontrola příchozích a česká podnikatelská smetánka u jednoho stolu. I tak ve středu vypadalo česko-čínské ekonomické fórum na Žofíně, na kterém se podle prezidenta Miloše Zemana sešlo 30 nejúspěšnějších českých a čínských podnikatelů. Nechyběl mezi nimi ani nejbohatší Čech Petr Kellner, který jindy na veřejnosti vystupuje výjimečně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat