Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jaká data o víkendu zveřejnila Čína a jak se mění ideál úpravy pánského porostu hlavy? Třeba i to byste měli na prahu nového týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek po oznámení silných dat z trhu práce uzavřely smíšeně, za celý týden ale hlásí šestý zisk v řadě

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně oslabovaly kvůli vyhlídkám brzkého zvyšování úroků centrální bankou. Ty byly vyvolány silnými údaji z amerického trhu práce. Nakonec ale dva ze tří hlavních indexů uzavřely den v plusu. Index Dow v pátek posílil o 0,26 % na 17 910,33 bodu, S&P 500 uzavřel o 0,03 % slabší na 2 099,20 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,38 % na 5 147,12 bodu. Ztrácely tituly v odvětvích energetiky, základních materiálů nebo necyklického spotřebního zboží, nejhůře ale dopadly síťové společnosti se ztrátou hlubší než 3 %. V plusu se držely technologie, finance a těsně i průmysl. Index volatility VIX klesl o 4,78 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl téměř o deset bazických bodů na 2,327 %. Americký trh práce vytvořil v říjnu 271 000 míst, což bylo nejvíce za téměř rok a mnohem více, než se čekalo. Zpráva podle analytiků naznačila, že centrální banka USA v prosinci s velkou pravděpodobností přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Hlavní indexy za celý týden zpevnily pošesté v řadě, což znamená nejdelší sérii v letošním roce. Dow přidal 1,40 %, S&P 500 0,95 % a Nasdaq Composite 1,85 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce se zatím nekoná a maxima jsou na dohled. Poslední krok ale může trvat dlouho

Buffettova investiční firma Berkshire Hathaway dosáhla rekordního čtvrtletního zisku

2. Evropské akcie v pátek díky slabšímu euru zpevnily. Také celý týden byl pro západoevropské trhy převážně ziskový

Evropské akcie v pátek posílily díky oslabujícímu euru, které zamířilo dolů po zveřejnění nečekaně dobrých dat z amerického trhu práce. Také za celý týden západoevropské akcie převážně zdražily. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,17 %, francouzský CAC 40 ale naopak stoupl o 0,08 % a německý DAX zpevnil o 0,92 %. Index DAX byl jedním z nejúspěšnějších evropských benchmarků, výše ho táhly akcie BMW a HeidelbergCement, které přidaly přes 2 %. STOXX Europe 600 připsal v pátek 0,3 %, během dne však posiloval až o 0,9 %. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,13 %, CAC 40 naopak připsal 1,72 %, DAX vzrostl o 1,27 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,19 %.

Sanofi zvažuje prodej veterinárních léků a výroby generik v Evropě

Průzkum: Podpora jednotné evropské měny v eurozóně stoupla

3. Pražská burza zakončila týden více než procentním růstem, za pět obchodních dní přidala půl procenta

Index PX v pátek připsal 1,3 % na 988,32 bodu. Za celý týden přidal 0,53 %. Největší zobchodovaný objem v pátek připadl akciím Erste Group Bank, které v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky skupiny posílily o více než 7 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, rovněž posílila, a to o 1,5 % na 5 079 korun. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ, které zaznamenaly třetí nejvyšší zobchodovaný objem, oslabily o více než 2 %. Ceny elektřiny se v příštím roce nezmění, nebo mírně klesnou, odhaduje výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Titulu neprospěla ani zpráva, že první blok Jaderné elektrárny Dukovany v letošním roce pravděpodobně nezíská licenci k prodloužení činnosti na dalších 10 let. Nápojářská skupina Kofola oznámila, že plánuje veřejnou nabídku až 275 tisíc nových akcií a prodej 825 tisíc akcií stávajícími akcionáři. Finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš uvedl, že přípravy na uvedení akcií Kofoly na pražskou burzu vrcholí, a pokud to situace na kapitálových trzích dovolí, měla by se nabídka uskutečnit ještě letos, nebo nejpozději začátkem příštího roku.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

Pondělí bude na ekonomické údaje relativně chudé, trh ale bude moci reagovat na nepříznivou statistiku zahraničního obchodu Číny, která byla zveřejněna v neděli. Zajímavé tak budou pouze německá obchodní bilance a index podmínek na pracovním trhu v USA. Lufthansa se nadále bude zabývat hrozbou stávky stevardů a letušek. Výsledková sezóna v USA pomalu končí, v pondělí svá čísla přidá například společnost Priceline, v Evropě své hospodaření odkryje Continental. Izraelský premiér Netanjahu bude v Bílém domě hostem prezidenta Obamy na úvod své čtyřdenní návštěvy USA. Jednat by mohli mimo jiné o finanční pomoci Spojených států izraelské armádě. V Bruselu se sejde euroskupina, aby jednala o Řecku a bankovní unii. Rada pro finanční stabilitu by měla představit TLAC, tedy kapitálové požadavky na systémově důležité banky. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský vývoz i dovoz v říjnu prudce klesly, přebytek obchodní bilance země byl rekordní

Přebytek zahraničního obchodu Číny v říjnu dosáhl rekordních 61,64 miliardy USD. Vývoz i dovoz však prudce klesly, což posiluje očekávání, že Čína bude muset podniknout další kroky v zájmu stimulace domácí poptávky, když zájem o její zboží v zahraničí zůstává slabý. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad.

Čína opět povolí primární nabídky akcií zakázané v červenci

6. Obamova vláda zamítla projekt ropovodu Keystone XL z Kanady do USA. Hra o pracovní místa, energetickou nezávislost USA a politické body ale ještě nekončí

Americká vláda v pátek zamítla projekt páteřního ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států. Oznámil to prezident Barack Obama poté, co plán odmítlo ministerstvo zahraničí s tím, že "neslouží národním zájmům". Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu více než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila.

7. Objem bankovních úvěrů v Česku v září zrychlil růst na 7,6 %

Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci letošního září meziročně o 7,6 % na 2,774 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Růst zrychluje, loni činil necelých pět procent. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl rovněž o 7,6 %.

8. Odbory Lufthansy budou ve stávce pokračovat i v pondělí

Stávka palubního personálu Lufthansy bude pokračovat i v pondělí, kdy kromě Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu nově zasáhne také letiště v Mnichově. Oznámil to v neděli odborový svaz zaměstnanců palubního personálu, který chce podobnými akcemi posílit svou pozici při jednání s vedením aerolinek o pracovních a mzdových podmínkách. Podle tiskové agentury DPA se cestující musejí připravit na četné výpadky spojů a na zdržení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Takhle se měnil ideál úpravy mužských vousů a vlasů v posledních sto letech

Je listopad, kdy tradičně probíhá akce Movember, při níž muži po celém světě nechávají narůst (nejen) své kníry na podporu osvěty a boje s některými mužskými chorobami včetně rakoviny prostaty nebo varlat. A kampaň je podpořena řadou akcí a videí, například tímto:

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat